wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-20| Geodezja, Firma, Software

W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji

VI Konferencja Techniczna „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” organizowana przez firmę Geo-System (Jachranka, 18-20 września) zgromadziła liczne grono uczestników zainteresowanych usprawnieniem pracy ośrodków dokumentacji.


W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji
W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji
W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji <br />
Przedstawiciele ośrodków w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie z prezesem Geo-Systemu
Przedstawiciele ośrodków w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie z prezesem Geo-Systemu

Podczas spotkania dużo mówiło się o automatyzacji zadań realizowanych przez ODGiK-i, w tym m.in. o systemie e-property do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków wdrożonym w tym roku w Starostwie Powiatowym w Mińsku Mazowieckim. Rozwiązanie to jest powiązane z Elektroniczną Księgą Wieczystą, co pozwala na podejrzenie treści księgi dla wskazanych obiektów, a także na uzupełnienie numerów KW. Duży nacisk położono w nim także na integrację z dokumentacją będąca podstawą zmian, m.in. na automatyczną obsługę zawiadomień o nadaniu numeracji adresowej, która dzięki integracji z systemami iMPA w gminach jest obsługiwana automatycznie.
Ponadto prezentowane były znane już rozwiązania Geo-Systemu do zgłaszania i przetwarzania prac geodezyjnych, prowadzenia narad koordynacyjnych (uczestnicy konferencji mogli „na żywo” obejrzeć, jak przebiega ten proces) czy udostępnianiu transakcji z RCiWN. Wielokrotnie podkreślano też znaczenie płatności elektronicznych, które umożliwiają pełną automatyzację tych zadań.

Konferencja nie była jednak poświecona tylko produktom firmy Geo-System. Obecny na spotkaniu główny geodeta kraju Waldemar Izdebski mówił m.in. o zadaniach realizowanych przez GUGiK, nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego (GGK liczy na to, że uda się ją uchwalić po wyborach parlamentarnych) czy informatyzacji geodezji. Przedmiotem wystąpienia dyrektora Departamentu Informacji o Nieruchomościach GUGiK Rafała Władzińskiego był z kolei zintegrowany system informacji o nieruchomościach. Podkreślał on zalety komunikacji między rejestrami lokalnymi a centralnymi za pomocą szyny usług ZSIN. Wspomniał też, że zainteresowanie ZSIN-em, a szczególnie ładowaniem danych do centralnego repozytorium, wzrosło… w związku kontrolą NIK.
Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji – Anna Weber i Daniel Mitura – przybliżyli, czym jest Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej. Rozwiązanie to – dostępne pod adresem login.gov.pl – pozwala w prosty i bezpieczny sposób logować się do usług w różnych serwisach publicznych i potwierdzać tożsamość on-line. Obecnie logowanie jest możliwe za pomocą Profilu Zaufanego oraz dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Listę platform i stron internetowych korzystających login.gov.pl można znaleźć tutaj.
Michał Drożdż z firmy GIS Support przedstawił przykłady wykorzystania danych zgromadzonych w PZGiK. Pokazywał, jak np. dane z EGiB mogą wspomóc realizację zadań służb odpowiedzialnych za wodociągi, kanalizacje czy specjalne strefy ekonomiczne.

Ważnym punktem konferencji, tradycyjnie już, było wręczenie nagród. Specjalne wyróżnienia od firmy Geo-System trafiły do:
powiatu wołomińskiego za przekroczenie pułapu 100 tys. prac geodezyjnych zgłoszonych i przetworzonych automatycznie za pomocą technologii iGeoMap/ePODGiK,
miasta Chełm za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze geodezji i informacji przestrzennej,
Jerzego Wiktorko, byłego geodety powiatu poznańskiego, za otwartość na innowacje.
Nagrodę za największą liczbę prac geodezyjnych zgłoszonych w technologii iGeoMap/ ePODGiK otrzymał Cezary Urbanowicz, a za największą liczbę złożonych operatów elektronicznych – Biuro Usług Geodezyjnych Grażyna i Czesław Waldemar Żółkowscy.
W plebiscycie na najlepszy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej działający w technologii iGeoMap/ePODGiK I miejsce ex aequo zajęły ośrodki w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie (na fot.), a III – ośrodek w Pruszkowie.

W konferencji wzięło udział około 120 osób, głównie przedstawicieli powiatowej administracji publicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jo jo Jak Ewid da to i nagrody będą. Rzeczywiście tych ludzi tam będzie dużo, skoro na stronę firmy weszło ponad milion ludzi, a tylko w tym miesiącu ponad 11 tyś.
odpowiedz zgłoś
e-operat cyt. "a za największą liczbę złożonych operatów elektronicznych" - 1.)są gdzieś wytyczne jak powinien taki operat w wersji elektronicznej wyglądać? 2.) czy to się da zamknąć w jednym pliku gml? 3.) czy każda strona to osobny e-dokument? 4.) czy w pdf czy podpisany e-podpisem? 5.) co w przypadku protokołów granicznych też w wersji e?
odpowiedz zgłoś
mizeryja jak każda firma robi sobie PR, za dwa tygodnie będzie zlot od EWID2007 tam będzie 3x tyle ludzi - ciekawe czy dadzą jakieś nagrody :D - pewnie wszyscy powinni dostać po kalendarzu za "za otwartość na innowacje"
odpowiedz zgłoś
To nie da się czytać. Z nagrodami to chyba ktoś oszalał.
 1 
odpowiedz zgłoś
nagrody Na pierwszy rzut oka odniosłem wrażenie że nagrody są tylko dla użytkowników tylko jednej firmy, tak jakby nie było innych systemów. A tak na marginesie ,nie ma to jak dobra promocja "własnej firmy"
 1 
odpowiedz zgłoś
Projekt GUGiK zakończony i jak widać zaorany. Czy to nie jest w okresie utrzymywania ?
 2 
odpowiedz zgłoś
ZAWOJUJMY SWIAT!!! Proszę o link do "ELFa", bo ja znalazłem takie cóś: http://www.elfproject.eu/ ahahha:D :D
odpowiedz zgłoś
Nagrody Pucharów na pewno nie zobaczą długo Ośrodki z Gliwic, Bytomia, pow. kolobrzeskiego i wielickiego...
 6 
odpowiedz zgłoś
Raczej zlikwidowałbym prowadzenie adresów przez gminy. Miejscowości i ulice do wojewody do wprowadzenia do centralnej bazy w sposób uporządkowany z uchwał, a zgłoszenia nowych adresów przez formularz internetowy prowadzący do centralnej bazy bez pośrednictwa gmin. Oszczędności jakieś 700 etatów licząc po 1/4 etatu na gminę i kilkanaście milionów rocznie ze względu na utrzymanie różnych gminnych systemów do prowadzenia danych adresowych (opłaty roczne, serwisowanie), w zamian GUGiK usprawni swój system który już ma i będzie działało. Co pan na to panie GGK ?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
A nie można by w tej Jachrance pogadać o likwidacji powiatowej geodezji...? Na automatyzacje i cyfryzację to raczej szkoda czasu.
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
Juz jest zrobione naxywa sie to projekt Elf tworzony min. przez GUGiK
 1 
odpowiedz zgłoś
ZAWOJUJMY SWIAT! Czy ktoś wie kiedy bEdziemy w końcu implementować te "nowoczesne" technologie na całym świecie? Proponuje jak najszybciej stworzyć bazy - BDOT-SWIAT, EGiB-SWIAT i GESUT-SWIAT oraz dołożyć kilka nowych znaków kartograficznych np: weranda drewniana z krużgankami albo winkiel lewy zawietrzny. Ma ktoś jeszcze jakieś propozycje?
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
Czyli jednak działa. Ta szyna ZSIN działa. Pięknie. To jest sukces. Brawo.
 2 
odpowiedz zgłoś
Hehe "Wspomniał też, że zainteresowanie ZSIN-em, a szczególnie ładowaniem danych do centralnego repozytorium, wzrosło? w związku kontrolą NIK". Skoro NIK zadaje pytania ustalając stan faktyczny to chyba oczywiste że rośnie zainteresowanie. A czy wzrosła liczba powiatów, które załadowały aktualne dane do ZSIN ? Z 10% jest ? Szyna hula ? :):)
 2 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS