|2019-09-20|
Geodezja, Firma, Software
W Jachrance o automatyzacji i informatyzacji powiatowej geodezji
VI Konferencja Techniczna „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” organizowana przez firmę Geo-System (Jachranka, 18-20 września) zgromadziła liczne grono uczestników zainteresowanych usprawnieniem pracy ośrodków dokumentacji.
|
|
Przedstawiciele ośrodków w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie z prezesem Geo-Systemu
|
|
|
|
Podczas spotkania dużo mówiło się o automatyzacji zadań realizowanych przez ODGiK-i, w tym m.in. o systemie e-property do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków wdrożonym w tym roku w Starostwie Powiatowym w Mińsku Mazowieckim. Rozwiązanie to jest powiązane z Elektroniczną Księgą Wieczystą, co pozwala na podejrzenie treści księgi dla wskazanych obiektów, a także na uzupełnienie numerów KW. Duży nacisk położono w nim także na integrację z dokumentacją będąca podstawą zmian, m.in. na automatyczną obsługę zawiadomień o nadaniu numeracji adresowej, która dzięki integracji z systemami iMPA w gminach jest obsługiwana automatycznie. Ponadto prezentowane były znane już rozwiązania Geo-Systemu do zgłaszania i przetwarzania prac geodezyjnych, prowadzenia narad koordynacyjnych (uczestnicy konferencji mogli „na żywo” obejrzeć, jak przebiega ten proces) czy udostępnianiu transakcji z RCiWN. Wielokrotnie podkreślano też znaczenie płatności elektronicznych, które umożliwiają pełną automatyzację tych zadań.
Konferencja nie była jednak poświecona tylko produktom firmy Geo-System. Obecny na spotkaniu główny geodeta kraju Waldemar Izdebski mówił m.in. o zadaniach realizowanych przez GUGiK, nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego (GGK liczy na to, że uda się ją uchwalić po wyborach parlamentarnych) czy informatyzacji geodezji. Przedmiotem wystąpienia dyrektora Departamentu Informacji o Nieruchomościach GUGiK Rafała Władzińskiego był z kolei zintegrowany system informacji o nieruchomościach. Podkreślał on zalety komunikacji między rejestrami lokalnymi a centralnymi za pomocą szyny usług ZSIN. Wspomniał też, że zainteresowanie ZSIN-em, a szczególnie ładowaniem danych do centralnego repozytorium, wzrosło… w związku kontrolą NIK. Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji – Anna Weber i Daniel Mitura – przybliżyli, czym jest Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej. Rozwiązanie to – dostępne pod adresem login.gov.pl – pozwala w prosty i bezpieczny sposób logować się do usług w różnych serwisach publicznych i potwierdzać tożsamość on-line. Obecnie logowanie jest możliwe za pomocą Profilu Zaufanego oraz dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Listę platform i stron internetowych korzystających login.gov.pl można znaleźć tutaj. Michał Drożdż z firmy GIS Support przedstawił przykłady wykorzystania danych zgromadzonych w PZGiK. Pokazywał, jak np. dane z EGiB mogą wspomóc realizację zadań służb odpowiedzialnych za wodociągi, kanalizacje czy specjalne strefy ekonomiczne.
Ważnym punktem konferencji, tradycyjnie już, było wręczenie nagród. Specjalne wyróżnienia od firmy Geo-System trafiły do: • powiatu wołomińskiego za przekroczenie pułapu 100 tys. prac geodezyjnych zgłoszonych i przetworzonych automatycznie za pomocą technologii iGeoMap/ePODGiK, • miasta Chełm za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze geodezji i informacji przestrzennej, • Jerzego Wiktorko, byłego geodety powiatu poznańskiego, za otwartość na innowacje. Nagrodę za największą liczbę prac geodezyjnych zgłoszonych w technologii iGeoMap/ ePODGiK otrzymał Cezary Urbanowicz, a za największą liczbę złożonych operatów elektronicznych – Biuro Usług Geodezyjnych Grażyna i Czesław Waldemar Żółkowscy. W plebiscycie na najlepszy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej działający w technologii iGeoMap/ePODGiK I miejsce ex aequo zajęły ośrodki w Mińsku Mazowieckim i Wejherowie (na fot.), a III – ośrodek w Pruszkowie.
W konferencji wzięło udział około 120 osób, głównie przedstawicieli powiatowej administracji publicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Damian Czekaj
|