wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-16| GIS, Mapy

Huawei szykuje własne cyfrowe mapy

Map Kit – tak mają się nazywać cyfrowe mapy dla urządzeń mobilnych szykowane przez chińską firmę Huawei.


Huawei szykuje własne cyfrowe mapy

Na razie o nowym rozwiązaniu wiadomo niewiele. Z doniesień chińskiej prasy wynika, że Map Kit nie będzie samodzielną aplikacją (jak chociażby Mapy Google), ale zestawem narzędzi programistycznych, na bazie których deweloperzy będą tworzyć własne programy lokalizacyjne. Produkt ma zawierać mapy dla 150 krajów w 40 językach. Zaoferuje m.in. funkcje rzeczywistości rozszerzonej (AR), dane o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym czy asystenta pasa drogowego.

Według informacji serwisu „China Daily” partnerami w rozwoju MapKit są już m.in. rosyjski serwis Yandex oraz Booking Holdings (do którego należą takie popularne usługi jak Booking.com czy Kayak). Premiera tego rozwiązania ma nastąpić w październiku br.

Mapy efektem sankcji

Dlaczego ta chińska korporacja zdecydowała się rozwijać własne mapy? To element szerszej strategii, w ramach której Huawei tworzy odrębny system operacyjny dla urządzeń mobilnych – OS Harmony. Dotychczas sprzęt tej marki wyposażany był w Androida, teraz jednak firma chce się od niego uniezależnić. To konsekwencja konfliktu gospodarczego między rządami USA i Chin. Jedną z jego odsłon było nałożenie przez Donalda Trumpa sankcji na tego chińskiego giganta – ich konsekwencją było m.in. odcięcie Huawei od Androida. Choć USA szybko złagodziły sankcje, Chińczycy nie zrezygnowali z pomysłu własnego systemu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS