Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-01| Mapy

Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna nagradza polskie publikacje

Odbywającej się co dwa lata Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (ICC) tradycyjnie towarzyszy wystawa map. Podczas ostatniej edycji tego wydarzenia (Tokio, 15-20 lipca) nasz kraj wystawił 10 publikacji, z których dwie otrzymały nagrody.


Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna nagradza polskie publikacje
Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna nagradza polskie publikacje
Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna nagradza polskie publikacje <br />
fot. IGiK
fot. IGiK

Wszechstronnie o Polsce

W kategorii „Atlasy” trzecią nagrodę otrzymał „Geograficzno-polityczny atlas Polski” (Atlas of Poland's Political Geography). Publikacja została opracowana pod redakcją dr. hab. Marcina W. Solarza z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, a wydało ją wydawnictwo Trzecia Strona. W publikacji przedstawiono geopolityczną i gospodarczą pozycję Polski na tle pozostałych państw Europy i świata, a także dane dotyczące ekonomii i społeczeństwa polskiego. Informacje o Polsce ujęto na około pół tysiąca kolorowych map.

Atlas dostarcza wiedzy o Polsce i zmianach granic jej terytorium, ale też o ewolucji systemów politycznych w kraju, jego przynależności do organizacji międzynarodowych, pozycji w regionie, kulturze, sytuacji ekonomiczno-zawodowej czy wyznaniu mieszkańców. Znaleźć tu można dodatkowo polsko-angielski słowniczek nazw geograficznych i polskich partii politycznych. – W 2015 roku Narodowe Centrum Nauki przyznało środki na realizację atlasu. Wprawdzie od samego początku tematycznie był on szeroko zakrojony, ale z czasem stał się „projektem totalnym”. Stąd z zaplanowanych 150 rozrósł się do około pół tysiąca map pokazujących zmiany granic, politykę zagraniczną i historyczną, dylematy i koncepcje geopolityczne, problemy bezpieczeństwa, Polskę w różnych kontekstach międzynarodowych, polską soft power, geografię wyborczą, zmiany nazewnictwa w przestrzeni publicznej, kwestie ustrojowe i społeczno-gospodarcze, procesy demograficzne, mniejszości w Polsce i Polaków za granicą – wylicza dr hab. Marcin Solarz.

Jak poprawnie prezentować statystyki na mapach

W kategorii „Edukacyjne produkty kartograficzne” trzecie miejsce zajęła praca „Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych” przygotowana w Głównym Urzędzie Statystycznym pod redakcją Marka Pieniążka i Macieja Zycha. Jak wyjaśnia genezę publikacji GUS, w 1976 roku wydano podręcznik „Wykresy i mapy statystyczne” autorstwa Kazimierza Kocimowskiego i Jerzego Kwiatka. Jednak w ciągu 40 lat realia pracy statystyki publicznej uległy istotnym zmianom. W związku z tym w 2016 roku zespół pracowników Departamentu Badań Regionalnych i Środowiska GUS przygotował podręcznik „Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych”.

Został on opracowany z myślą nie tylko o statystykach, ale o wszystkich osobach, które chcą prezentować dane statystyczne na mapie. Publikacja stara się wyjść naprzeciw potrzebie spisania w jednym miejscu podstawowych reguł, zaleceń i dobrych praktyk związanych z opracowywaniem map statystycznych. Można w niej znaleźć standardy kartograficznej prezentacji danych statystycznych wynikające z tradycji polskiej kartografii, a także informacje, jak poprawnie opracować dany typ mapy oraz jak ustrzec się najczęściej spotykanych błędów. Podręcznik podzielony został na siedem rozdziałów dotyczących poszczególnych zagadnień związanych z opracowywaniem map statystycznych. Publikacja jest bogato ilustrowana mapami, w większości autorskimi, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby podręcznika.

Co jeszcze na wystawie?

Łącznie na międzynarodowej wystawie map znalazło się 10 polskich publikacji. Oprócz dwóch wyżej wspomnianych wystawiono:

  • Mapę topograficzną 1:10 000, arkusz „Krościenko nad Dunajcem”, opracowanie: OPGK Olsztyn, wydawca: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego;
  • Mapę topograficzną 1:10 000, arkusz „Grodzisk Mazowiecki”, opracowanie: WPG SA, wydawca: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego;
  • Mapę turystyczną Tajlandii wydawnictwa ExpressMap w skali 1:1 650 000;
  • Mapę turystyczną Australii wydawnictwa ExpressMap w skali 1:4 250 000;
  • Mapę turystyczną Tatr wydawnictwa ExpressMap w skali 1:27 000;
  • Wydany przez GUS „Statystyczny Atlas Polski”;
  • Atlas Wilna przeznaczony dla osób niewidomych i słabowidzących wydany przez Fundację Polskich Niewidomych (redakcja: J. Mendruń, M. Olczyk);
  • Atlas Polski 1918-1939 dla osób niewidomych i słabowidzących wydany przez Fundację Polskich Niewidomych (redakcja: J. Mendruń, M. Olczyk).
Pełna lista laureatów ICA Map Awards 2019

Doceniono również dzieci

Podczas Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej rozstrzygnięto również Konkurs Map Dzieci im. Barbary Petchenik – tu również nasz kraj może pochwalić się sukcesem. W grupie 13-15 lat II miejsce zajęła bowiem praca „We love maps” autorstwa Agaty Filipiak z Książa Wielkopolskiego (jej opiekunkami były Łucja Mikulska i Małgorzata Stefaniak).

Nowe władze MAK

Konferencji towarzyszyło także Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (będącej organizatorem ICC). W jego trakcie wybrano nowe władze tej organizacji. Nowym przewodniczącym został Tim Trainor z USA. Sekretarzem generalnym i skarbnikiem wybrany został Thomas Schulz ze Szwajcarii. Nowymi wiceprzewodniczącymi są zaś: Andrés Arístegui (Hiszpania), Temenoujka Bandrova (Bułgaria), Philippe De Meyer (Belgia), Liqiu Meng (Niemcy), Terje Mitbø (Norwegia), Vit Voženílek (Czechy) oraz László Zentai (Węgry). Polskim akcentem jest wybór Łukasza Halika na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji ds. map topograficznych.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS