Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-11| Geodezja

Atlas statystyczny Polski na 100-lecie GUS-u

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Głównego Urzędu Statystycznego instytucja ta udostępnia publikację „Atlas statystyczny Polski”. Jest to opracowanie obrazujące w ujęciu kartograficznym rozwój kraju, w ścisłym powiązaniu z uwarunkowaniami regionalnymi i lokalnymi, a także sytuacją w Unii Europejskiej i na świecie.


Atlas statystyczny Polski na 100-lecie GUS-u

Ujęta w opracowaniu tematyka społeczna, gospodarcza, środowiskowa oraz wymiar terytorialny stanowią wsparcie informacyjne dla analiz przestrzennych dokonywanych w celu monitorowania realizacji założeń polityki publicznej. Zagadnienia związane z kapitałem ludzkim, w powiązaniu z tematyką jakości życia społeczeństwa, obrazują wymiar społeczny prowadzonej polityki spójności. Aspekt gospodarczy obejmuje tworzenie potencjału finansowego i gospodarczego oraz ich wpływ na konkurencyjny i zrównoważony rozwój także w kontekście środowiskowym.

Uzupełnieniem map statystycznych są mapy administracyjne i polityczne Polski i Europy, a także mapy prezentujące stosowane przez statystykę publiczną podziały statystyczne i funkcjonalne.

Zaprezentowane w Atlasie dane dotyczą roku 2016 lub ostatniego dostępnego. W celu zilustrowania zmian w czasie, wybrane zagadnienia przedstawiono w retrospekcji wieloletniej. W przypadku demografii prezentacja zjawisk sięga 1950 r., natomiast w prognozie ludności – 2050 r.

Jak czytamy w przedmowie do publikacji, zastosowanie graficznej formy prezentacji danych statystycznych, w tym szerokiego zakresu metod kartograficznych (kartogramów i kartodiagramów), wykresów oraz diagramów, pozwala na szybką i efektywną percepcję informacji statystycznych i przedstawionych za pomocą relacji przestrzennych zjawisk.



Jak informuje GUS, źródłem danych wykorzystanych w publikacji są zasoby informacyjne statystyki publicznej pochodzące zarówno ze sprawozdawczości, jak również z systemów informacyjnych udostępnianych statystyce publicznej przez gestorów zewnętrznych. Dla zobrazowania zjawisk w porównaniach międzynarodowych wykorzystano bazy Komisji Europejskiej (w tym Eurostatu), OECD, Banku Światowego i ONZ. Do opracowania podkładów kartograficznych wykorzystano geograficzne bazy danych GUGiK, Eurostatu, EuroGeographics AISBL oraz Natural Earth.

Dane na mapach Polski prezentowane są w skali 1:3 800 000 (dane na poziomie gmin, powiatów i podregionów NUTS 3) oraz 1:9 000 000 (dane na poziomie województw, regionów NUTS 1 i całego kraju), na mapach Europy – w skali 1:21 500 000, natomiast na mapach świata – w skali 1:200 000 000.

Atlas statystyczny Polski można pobrać ze strony GUS (302,58 MB).

Źródło: GUS, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS