wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE - listopad 2017, GEODETA 270

SKANOWANIE LASEROWE - listopad 2017, GEODETA 270
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-07-11| Geodezja

Atlas statystyczny Polski na 100-lecie GUS-u

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Głównego Urzędu Statystycznego instytucja ta udostępnia publikację „Atlas statystyczny Polski”. Jest to opracowanie obrazujące w ujęciu kartograficznym rozwój kraju, w ścisłym powiązaniu z uwarunkowaniami regionalnymi i lokalnymi, a także sytuacją w Unii Europejskiej i na świecie.


Atlas statystyczny Polski na 100-lecie GUS-u

Ujęta w opracowaniu tematyka społeczna, gospodarcza, środowiskowa oraz wymiar terytorialny stanowią wsparcie informacyjne dla analiz przestrzennych dokonywanych w celu monitorowania realizacji założeń polityki publicznej. Zagadnienia związane z kapitałem ludzkim, w powiązaniu z tematyką jakości życia społeczeństwa, obrazują wymiar społeczny prowadzonej polityki spójności. Aspekt gospodarczy obejmuje tworzenie potencjału finansowego i gospodarczego oraz ich wpływ na konkurencyjny i zrównoważony rozwój także w kontekście środowiskowym.

Uzupełnieniem map statystycznych są mapy administracyjne i polityczne Polski i Europy, a także mapy prezentujące stosowane przez statystykę publiczną podziały statystyczne i funkcjonalne.

Zaprezentowane w Atlasie dane dotyczą roku 2016 lub ostatniego dostępnego. W celu zilustrowania zmian w czasie, wybrane zagadnienia przedstawiono w retrospekcji wieloletniej. W przypadku demografii prezentacja zjawisk sięga 1950 r., natomiast w prognozie ludności – 2050 r.

Jak czytamy w przedmowie do publikacji, zastosowanie graficznej formy prezentacji danych statystycznych, w tym szerokiego zakresu metod kartograficznych (kartogramów i kartodiagramów), wykresów oraz diagramów, pozwala na szybką i efektywną percepcję informacji statystycznych i przedstawionych za pomocą relacji przestrzennych zjawisk.Jak informuje GUS, źródłem danych wykorzystanych w publikacji są zasoby informacyjne statystyki publicznej pochodzące zarówno ze sprawozdawczości, jak również z systemów informacyjnych udostępnianych statystyce publicznej przez gestorów zewnętrznych. Dla zobrazowania zjawisk w porównaniach międzynarodowych wykorzystano bazy Komisji Europejskiej (w tym Eurostatu), OECD, Banku Światowego i ONZ. Do opracowania podkładów kartograficznych wykorzystano geograficzne bazy danych GUGiK, Eurostatu, EuroGeographics AISBL oraz Natural Earth.

Dane na mapach Polski prezentowane są w skali 1:3 800 000 (dane na poziomie gmin, powiatów i podregionów NUTS 3) oraz 1:9 000 000 (dane na poziomie województw, regionów NUTS 1 i całego kraju), na mapach Europy – w skali 1:21 500 000, natomiast na mapach świata – w skali 1:200 000 000.

Atlas statystyczny Polski można pobrać ze strony GUS (302,58 MB).

Źródło: GUS, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
~kn Zawsze można sobie wydrukować

Publikacja dobra, tylko szkoda, że wersja papierowa nie jest dostępna w normalnej sprzedaży.

Publikacja wygląda bardzo sympatycznie. Dobre rozszerzenie rocznika statystycznego.

3 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt