wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-07-11| Geodezja

Atlas statystyczny Polski na 100-lecie GUS-u

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Głównego Urzędu Statystycznego instytucja ta udostępnia publikację „Atlas statystyczny Polski”. Jest to opracowanie obrazujące w ujęciu kartograficznym rozwój kraju, w ścisłym powiązaniu z uwarunkowaniami regionalnymi i lokalnymi, a także sytuacją w Unii Europejskiej i na świecie.


Atlas statystyczny Polski na 100-lecie GUS-u

Ujęta w opracowaniu tematyka społeczna, gospodarcza, środowiskowa oraz wymiar terytorialny stanowią wsparcie informacyjne dla analiz przestrzennych dokonywanych w celu monitorowania realizacji założeń polityki publicznej. Zagadnienia związane z kapitałem ludzkim, w powiązaniu z tematyką jakości życia społeczeństwa, obrazują wymiar społeczny prowadzonej polityki spójności. Aspekt gospodarczy obejmuje tworzenie potencjału finansowego i gospodarczego oraz ich wpływ na konkurencyjny i zrównoważony rozwój także w kontekście środowiskowym.

Uzupełnieniem map statystycznych są mapy administracyjne i polityczne Polski i Europy, a także mapy prezentujące stosowane przez statystykę publiczną podziały statystyczne i funkcjonalne.

Zaprezentowane w Atlasie dane dotyczą roku 2016 lub ostatniego dostępnego. W celu zilustrowania zmian w czasie, wybrane zagadnienia przedstawiono w retrospekcji wieloletniej. W przypadku demografii prezentacja zjawisk sięga 1950 r., natomiast w prognozie ludności – 2050 r.

Jak czytamy w przedmowie do publikacji, zastosowanie graficznej formy prezentacji danych statystycznych, w tym szerokiego zakresu metod kartograficznych (kartogramów i kartodiagramów), wykresów oraz diagramów, pozwala na szybką i efektywną percepcję informacji statystycznych i przedstawionych za pomocą relacji przestrzennych zjawisk.Jak informuje GUS, źródłem danych wykorzystanych w publikacji są zasoby informacyjne statystyki publicznej pochodzące zarówno ze sprawozdawczości, jak również z systemów informacyjnych udostępnianych statystyce publicznej przez gestorów zewnętrznych. Dla zobrazowania zjawisk w porównaniach międzynarodowych wykorzystano bazy Komisji Europejskiej (w tym Eurostatu), OECD, Banku Światowego i ONZ. Do opracowania podkładów kartograficznych wykorzystano geograficzne bazy danych GUGiK, Eurostatu, EuroGeographics AISBL oraz Natural Earth.

Dane na mapach Polski prezentowane są w skali 1:3 800 000 (dane na poziomie gmin, powiatów i podregionów NUTS 3) oraz 1:9 000 000 (dane na poziomie województw, regionów NUTS 1 i całego kraju), na mapach Europy – w skali 1:21 500 000, natomiast na mapach świata – w skali 1:200 000 000.

Atlas statystyczny Polski można pobrać ze strony GUS (302,58 MB).

Źródło: GUS, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
~kn Zawsze można sobie wydrukować

Publikacja dobra, tylko szkoda, że wersja papierowa nie jest dostępna w normalnej sprzedaży.

Publikacja wygląda bardzo sympatycznie. Dobre rozszerzenie rocznika statystycznego.

3 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt