Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-10-20| Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Wkrótce IV Kaliskie Spotkania z Kulturą


W dniach 26-27 października br. w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbędą się IV Kaliskie Spotkania z Kulturą. Tematyką tegorocznej imprezy będą: dziedzictwo kulturowe i warsztat geodety i architekta.

W pierwszej części Spotkań znajdą się m.in. prelekcje na temat: tradycji materialnej i niematerialnej Opatówka, rozwoju przemysłu w ośrodku kaliskim w XIX i na początku XX w. oraz życia kulturalnego międzywojennego Kalisza. Prelegentami będą pracownicy muzeum w Opatówku.
Osobna sesja zostanie poświęcona Stanisławowi Solskiemu (1622-1701), jezuicie, matematykowi i architektowi urodzonemu na ziemi kaliskiej, autorowi dzieła pt.: „Geometra Polski, tj. nauka rysowania, podziału i rozmierzania linii, angułów, figur i brył”, dedykowanego Janowi III Sobieskiemu. W księdze drugiej „Geometrii...” Solski przedstawił ówczesną wiedzę z zakresu miernictwa. Inną, równie znaną jego pracą jest „Księga I Architekta Polskiego”, w której zawarł wiadomości z mechaniki. Nie bez przyczyny Solski zwany ojcem piśmiennictwa technicznego w Polsce. Odczyty w tej sesji wygłoszą: jezuita Paweł Szpyrka, dr Krzysztof Buczkowski i dr Piotr Gerber z Politechniki Warszawskiej oraz Jerzy Wypych z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa dawnego i współczesnego sprzętu geodezyjnego oraz warsztaty dla uczniów szkół geodezyjnych i prezentacja nowych metod pomiarowych.
Imprezę organizują: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Patronat nad imprezą objęli m.in.: Wiesław Potrapeluk, główny geodeta kraju, Tadeusz Dziuba, wojewoda wielkopolski i Józef Racki, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

SGP, AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS