wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-10| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Sieci neuronowe, drony, deformacje, para wodna, czyli co kręci studentów geodezji

W dniach 25-26 kwietnia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie już po raz XIV odbyła się Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do wyłonienia najlepszych studenckich prac naukowych, ale także świetną okazją do wymiany doświadczeń i integracji studentów z całego kraju.


Sieci neuronowe, drony, deformacje, para wodna, czyli co kręci studentów geodezji

Tegoroczna edycja zorganizowana została przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta”. Po uroczystym otwarciu konferencji przez dziekana Wydziału prof. Stanisława Gruszczyńskiego w towarzystwie przedstawiciela Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich dr. Krzysztofa Bakuły oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich oddział Kraków Wiktora Salamagi studenci prezentowali wyniki swoich prac podczas sesji referatowych oraz posterowych.

W XIV edycji udział wzięli studenci aż 9 kół naukowych z całej Polski m.in.: z Olsztyna, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Lublina oraz Krakowa. Po dwóch dniach zmagań wyłoniono najlepsze prace w 2 kategoriach – referat oraz poster.

Laureatką sesji referatowej podczas tegorocznej edycji OKSG została Kinga Reda z referatem pt. „Sieci neuronowe w wykrywaniu obiektów budowlanych na zdjęciach satelitarnych”. Studentka Wojskowej Akademii Technicznej w swojej pracy rozpatrzyła problem sieci neuronowych, które podobnie jak ludzki mózg potrafią rozpoznać cechy charakteryzujące dane obiekty. Porównała dwie architektury sieci: Faster R-CNN oraz SSD. Dodatkowo studentka przeprowadziła analizę wpływu rodzaju optymalizacji na poprawność działania algorytmów. Badania te zostały przeprowadzone na bazie danych powstałej na podstawie zdjęć satelitarnych. Referat ten najbardziej przypadł do gustu publice, ponieważ został przedstawiony w formie „story map”, co dodatkowo wpłynęło na tak pozytywne odebranie pracy i zwycięstwo.

Drugie miejsce zostało przyznane Piotrowi Bryłce z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za referat pt. „Niskobudżetowy odbiornik GNSS jako narzędzie wspierające obliczanie zawartości pary wodnej w atmosferze”. Przedmiotem referatu był zbudowany na potrzeby meteorologii niskobudżetowy odbiornik sygnałów GNSS wyposażony w podstawowe sensory meteorologiczne. Przedstawiona została problematyka związana z jego budową, zdalną obsługą i transmisją danych, a także pełna strategia obliczeniowa użyta do wyznaczania parametrów ZTD i IWV. Student omówił wstępne wyniki pomiarów przeprowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Z kolei trzecie miejsce zajęli przedstawiciele Politechniki Śląskiej – Alicja Stankiewicz i Sebastian Hein z referatem pt. „Ocena deformacji budynku spowodowanych podziemną eksploatacją górniczą z wykorzystaniem UAV”. W ich pracy został rozważony problem eksploatacji węgla kamiennego na terenie Górnego Śląska, która pomimo rokrocznie mniejszego wydobycia powoduje wielorakie uciążliwości dla mieszkańców regionu przejawiające się głównie negatywnym oddziaływaniem na obiekty budowalne. Studenci dostrzegli, że można badać to zjawisko za pomocą technologii UAV, która umożliwia dokładną analizę deformacji przy użyciu dokładnych zdjęć uszkodzeń. Zwrócili jednak uwagę, że wraz z zakończeniem eksploatacji górniczej nie zniknie natychmiast jej oddziaływanie na budynki na powierzchni terenu, a UAV będą wykorzystywane w najbliższej przyszłości do tego rodzaju prac.

XIV konferencja OKSG

W drugiej nagradzanej kategorii 1. miejsce jury przyznało Dominikowi Matusiakowi i Patrykowi Wróblewskiemu za referat pt. „Wykorzystanie Bezzałogowych Systemów Powietrznych do inwentaryzacji 3D napowietrznej infrastruktury energetycznej”. Przedmiotem pracy studentów z Wojskowej Akademii Technicznej była analiza możliwości wykorzystania danych obrazowych pozyskiwanych z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających i przetwarzanych w odpowiednim oprogramowaniu do prowadzenia trójwymiarowej inwentaryzacji elementów napowietrznej infrastruktury energetycznej oraz inspekcji tych elementów w drodze wykorzystania kamer cyfrowych w zakresie widzialnym (R, G, B). W pracy, poza ograniczeniami tej metody, przedstawiono także zalety jej wykorzystania w odróżnieniu od klasycznych metod pomiaru, wśród których znajduje się przede wszystkim: szybki czas pozyskiwania danych gwarantujący niezmienność warunków panujących w otoczeniu analizowanych obiektów w trakcie przeprowadzania pomiarów oraz pozwalający na zwiększenie tempa wykonywanych prac terenowych, co z kolei przekłada się na wydajność prowadzonych robót (możliwe jest dokonanie pomiaru na długich odcinkach przebiegu linii energetycznych).

2. miejsce w sesji posterowej zajęły studentki Alicja Konkol i Joanna Szymczak z Politechniki Warszawskiej za poster pt. „Wykorzystanie danych przestrzennych w grze wspomagającej zapoznanie mieszkańców z planowanymi kierunkami rozwoju miasta”. W ramach pracy studentek powstał prototyp gry komputerowej. Podczas rozgrywki symulowany jest proces budowania inwestycji, a gra polega na rozwiązywaniu pojawiających się w trakcie jego trwania problemów. Celem gracza jest ukończenie danej inwestycji, utrzymując w tym samym czasie na odpowiednim poziomie takie czynniki jak: zasoby finansowe, stan środowiska naturalnego czy zadowolenie społeczne poprzez podejmowanie strategicznych decyzji i reagowanie na różnorodne zdarzenia losowe. Gra została stworzona z wykorzystaniem platformy programistycznej Unreal Engine 4, która jest używana przy produkcji gier komputerowych.

Z kolei 3. miejsce zostało przyznane studentkom Akademii Górniczo-Hutniczej: Gabrieli Maniak oraz Dajanie Mielczarek za poster pt. „Porównanie numerycznych modeli terenu pozyskanych różnymi metodami na przykładzie zespołu dworsko-parkowego I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej”. Poster studentek przedstawiał efekty porównania numerycznych modeli terenu pozyskanych różnymi metodami pomiarowymi. W szczególności w pracy omówiono zagadnienia związane z technologią wykonania pomiarów oraz metodami pozyskania danych i ich opracowania. Analizie poddano dokładność uzyskanych NMT. W efekcie otrzymane wyniki zaprezentowano w postaci numerycznych modeli terenu oraz wizualnego porównania chmur punktów, które otrzymano ze skanowania laserowego oraz na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w trakcie nalotu fotogrametrycznego wygenerowanych w programie Agisoft PhotoScan.

XIV konferencja OKSG

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą w zakresie szeroko pojętej geodezji, co pokazali nie tylko w przygotowanych referatach, ale również odpowiadając na pytania jury, które często były inspiracją do dyskusji.

Ponadto podczas obrad Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji podjęto uchwałę, że prezydenturę w Klubie w kolejnym roku przejmuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, co wiąże się z organizacją XV edycji Konferencji.

XIV Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego, którego udzieliły firmy: Softline Plus, XYZ POMIAR Geodezja Skaning 3D oraz HyberLab Solution.

KNG "Dahlta"


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS