wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEODETA testuje: ContextCapture
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-25| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

NIK: gminne nieruchomości poza kontrolą

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny podjęła temat gospodarowania nieruchomościami gminnymi. W najnowszym raporcie zwraca m.in. uwagę na problem nierzetelnej ewidencji nieruchomości.


NIK: gminne nieruchomości poza kontrolą <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

W 2018 r. NIK wzięła pod lupę 10 gmin z województwa mazowieckiego, aby sprawdzić, czy prawidłowo wykorzystują należące do nich nieruchomości. Kontrola miała wykazać, jak podwarszawskie gminy realizowały w latach 2016-2018 (I kwartał) swoje zadania związane z wynajmem, dzierżawą oraz użyczeniem nieruchomości należących do tych gmin.

Kontrola wykazała m.in., że w czterech gminach ewidencje nieruchomości były niekompletne, a dane w nich zawarte niezgodne z bazą ewidencji gruntów i budynków, a także z ewidencją księgową środków trwałych. W konsekwencji wójtowie nie mieli pełnej informacji o nieruchomościach będących własnością gmin.

Ponadto w pięciu gminach ewidencje nieruchomości gminnych nie zawierały niektórych informacji wymaganych ustawą o gospodarce nieruchomościami, w tym najczęściej informacji o zgłoszonych roszczeniach do nieruchomości, o dacie ostatniej aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu oraz informacji o toczących się postępowaniach administracyjnych i sądowych.

Przykładowo, w ewidencji nieruchomości Urzędu Gminy Brwinów nie ujęto 21 nieruchomości o łącznej powierzchni 9,4947 ha wykazanych w EGiB oraz nie wykazano nieruchomości o powierzchni 9,0158 ha i wartości 851,0 tys. zł znajdujących się w ewidencji środków trwałych (co stanowiło prawie 10% powierzchni gminnego zasobu). Ponadto w ewidencji gminnego zasobu nieruchomości podwójnie wykazano osiem nieruchomości. Według wyjaśnień geodety gminnego przyczyną nieprawidłowości było prowadzenie ewidencji w nieprzystosowanym do tego programie komputerowym. Jednak w ocenie NIK powodem były błędy popełniane przez pracowników oraz niewystarczający nadzór burmistrza.

Jako przykład dobrych praktyk w raporcie NIK wymieniono gminę Stare Babice. Tu ewidencja nieruchomości prowadzona jest w specjalistycznym programie komputerowym, którego integralną częścią była mapa ewidencyjna gminy, na której kolorem zielonym oznaczone są wszystkie nieruchomości będące własnością gminy. Powiększenie wybranego obszaru mapy powoduje wyświetlenie numeru ewidencyjnego działki. Program umożliwia sprawdzenie wartości oddzielnie każdej działki gminnej oraz zsumowanie wartości aktualnego zasobu gminy. Analogiczne możliwości programu dotyczą powierzchni działek będących własnością gminy. Istnieje również możliwość grupowania i sumowania różnych kategorii nieruchomości.

Raport NIK

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jasne "Zdaniem NIK, wprawdzie ustawa o gospodarce nieruchomościami nie nakłada obowiązku prowadzenia ewidencji w określonej formie, jednakże prowadzenie ewidencji nieruchomości gminnych w nieprzystosowanych do tego programach powoduje ograniczenie możliwości sprawnej i bezbłędnej agregacji danych, a co za tym idzie utrudnia gospodarowanie gminnym zasobem nieruchomości". Polecam Qgis jest darmowy ;)

do ~GG 2019-04-25 10:48:33 Pod artykułem znajduje się poszukiwany Link - jest niebieski pogrubiony napis "Raport NIK"

Gminy prowadzą gminny zasób nieruchomości na podstawie egib i najczęściej na tym kończą. Trudno jest wytłumaczyć wójtowi/burmistrzowi ze trzeba kupić system, wprowadzić dane, aktualizować i utrzymywać... skoro już musiał kupić grafikę i opis do egib. A z tego korzystają podatki. Urbanistyka leci na papierze i skanach map, inwestycje tez, wiec tylko geodezja potrzebuje... to niech sobie zrobi w excelu... tak to wyglada w praniu. Dobrze jak maja ten excel wypełniony. NIK przyszedł i poszedł, raport jest. A co dalej? Wniosek o niedopełnienie obowiązków? Wątpię...

Excel, Bo gminy przeważnie swoją ewidencja w Excelu prowadzą albo na papierze

Może link do raportu Proszę o link. każdy geodeta ma problemy gdy tylko trzeba ustalać przebieg granic z nieruchomościami, które są {ponoć) własnością gmin. Jeśli tworzy się np. plan zagospodarowania uważa się, że gmina jest "gminna", a gdy "nagle" wychodzą roszczenia lub nieuregulowany stan prawny, to wina Starostwa i EGiB.

nieruchomości Gminy to tylko umieją liczyć podatki od B

6 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt