wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-25| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

NIK: gminne nieruchomości poza kontrolą

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny podjęła temat gospodarowania nieruchomościami gminnymi. W najnowszym raporcie zwraca m.in. uwagę na problem nierzetelnej ewidencji nieruchomości.


NIK: gminne nieruchomości poza kontrolą <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

W 2018 r. NIK wzięła pod lupę 10 gmin z województwa mazowieckiego, aby sprawdzić, czy prawidłowo wykorzystują należące do nich nieruchomości. Kontrola miała wykazać, jak podwarszawskie gminy realizowały w latach 2016-2018 (I kwartał) swoje zadania związane z wynajmem, dzierżawą oraz użyczeniem nieruchomości należących do tych gmin.

Kontrola wykazała m.in., że w czterech gminach ewidencje nieruchomości były niekompletne, a dane w nich zawarte niezgodne z bazą ewidencji gruntów i budynków, a także z ewidencją księgową środków trwałych. W konsekwencji wójtowie nie mieli pełnej informacji o nieruchomościach będących własnością gmin.

Ponadto w pięciu gminach ewidencje nieruchomości gminnych nie zawierały niektórych informacji wymaganych ustawą o gospodarce nieruchomościami, w tym najczęściej informacji o zgłoszonych roszczeniach do nieruchomości, o dacie ostatniej aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu oraz informacji o toczących się postępowaniach administracyjnych i sądowych.

Przykładowo, w ewidencji nieruchomości Urzędu Gminy Brwinów nie ujęto 21 nieruchomości o łącznej powierzchni 9,4947 ha wykazanych w EGiB oraz nie wykazano nieruchomości o powierzchni 9,0158 ha i wartości 851,0 tys. zł znajdujących się w ewidencji środków trwałych (co stanowiło prawie 10% powierzchni gminnego zasobu). Ponadto w ewidencji gminnego zasobu nieruchomości podwójnie wykazano osiem nieruchomości. Według wyjaśnień geodety gminnego przyczyną nieprawidłowości było prowadzenie ewidencji w nieprzystosowanym do tego programie komputerowym. Jednak w ocenie NIK powodem były błędy popełniane przez pracowników oraz niewystarczający nadzór burmistrza.

Jako przykład dobrych praktyk w raporcie NIK wymieniono gminę Stare Babice. Tu ewidencja nieruchomości prowadzona jest w specjalistycznym programie komputerowym, którego integralną częścią była mapa ewidencyjna gminy, na której kolorem zielonym oznaczone są wszystkie nieruchomości będące własnością gminy. Powiększenie wybranego obszaru mapy powoduje wyświetlenie numeru ewidencyjnego działki. Program umożliwia sprawdzenie wartości oddzielnie każdej działki gminnej oraz zsumowanie wartości aktualnego zasobu gminy. Analogiczne możliwości programu dotyczą powierzchni działek będących własnością gminy. Istnieje również możliwość grupowania i sumowania różnych kategorii nieruchomości.

Raport NIK

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jasne "Zdaniem NIK, wprawdzie ustawa o gospodarce nieruchomościami nie nakłada obowiązku prowadzenia ewidencji w określonej formie, jednakże prowadzenie ewidencji nieruchomości gminnych w nieprzystosowanych do tego programach powoduje ograniczenie możliwości sprawnej i bezbłędnej agregacji danych, a co za tym idzie utrudnia gospodarowanie gminnym zasobem nieruchomości". Polecam Qgis jest darmowy ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
do ~GG 2019-04-25 10:48:33 Pod artykułem znajduje się poszukiwany Link - jest niebieski pogrubiony napis "Raport NIK"
odpowiedz zgłoś
Gminy prowadzą gminny zasób nieruchomości na podstawie egib i najczęściej na tym kończą. Trudno jest wytłumaczyć wójtowi/burmistrzowi ze trzeba kupić system, wprowadzić dane, aktualizować i utrzymywać... skoro już musiał kupić grafikę i opis do egib. A z tego korzystają podatki. Urbanistyka leci na papierze i skanach map, inwestycje tez, wiec tylko geodezja potrzebuje... to niech sobie zrobi w excelu... tak to wyglada w praniu. Dobrze jak maja ten excel wypełniony. NIK przyszedł i poszedł, raport jest. A co dalej? Wniosek o niedopełnienie obowiązków? Wątpię...
odpowiedz zgłoś
Excel, Bo gminy przeważnie swoją ewidencja w Excelu prowadzą albo na papierze
 1 
odpowiedz zgłoś
Może link do raportu Proszę o link. każdy geodeta ma problemy gdy tylko trzeba ustalać przebieg granic z nieruchomościami, które są {ponoć) własnością gmin. Jeśli tworzy się np. plan zagospodarowania uważa się, że gmina jest "gminna", a gdy "nagle" wychodzą roszczenia lub nieuregulowany stan prawny, to wina Starostwa i EGiB.
odpowiedz zgłoś
nieruchomości Gminy to tylko umieją liczyć podatki od B
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS