Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-10-16| Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Projekt ustawy o państwowych instytutach naukowych


Rada Ministrów przyjęła (16 października) projekt ustawy o państwowych instytutach naukowych.

Zgodnie z projektowaną ustawą państwowy instytut naukowy (PIN) będzie państwową osobą prawną należącą do sektora finansów publicznych. Rada Ministrów będzie mogła powoływać PIN, może on również zostać utworzony poprzez przekształcenie jednostki (placówki) naukowej PAN lub uczelni publicznej.
Głównym zadaniem PIN będzie prowadzenie działań naukowych, prac rozwojowych i innych przedsięwzięć na rzecz realizacji polityki naukowej, technicznej i innowacyjnej państwa. Powstanie instytutów zapewni także koncentrację polskiego potencjału badawczego w ważnych dla kraju obszarach badawczych, zwiększając tym samym konkurencyjność polskiej nauki. Dotyczy to zwłaszcza tych dziedzin, które mają podstawowe znaczenie dla rozwoju państwa i w których niezbędne jest długoletnie planowanie strategicznych i wieloaspektowych badań, np. atomistyka, badania kosmiczne czy klimatyczne. Dodatkowo, dzięki powołaniu instytutów, zwiększyć się może wykorzystanie funduszy unijnych.
Instytutem będzie kierował dyrektor powoływany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego spośród dwóch kandydatów wyłonionych w drodze konkursu. Nadzór nad działalnością PIN będzie sprawował minister nauki.

Jak podano w uzasadnieniu do ustawy, minister właściwy do spraw nauki nie dysponuje wystarczającymi narzędziami umożliwiającymi koncentrację wysiłku badawczego polskich jednostek na obszarach naukowych uznawanych za szczególnie istotne dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Obecnie sprawuje on bezpośredni nadzór zaledwie nad 3 spośród 185 jednostek badawczo-rozwojowych.
Rozwiązania dotyczące PIN różnią się od obowiązujących dzisiaj zasad dotyczących Polskich Instytutów Badawczych (PIB). Status PIB może być nadany tylko pojedynczemu instytutowi naukowemu, na określony czas, do zadań w jednym obszarze badawczym.
Wejście w życie przepisów tej ustawy nie spowoduje automatycznego powstania PIN, jej przepisy natomiast będą umożliwiały ich tworzenie w przyszłości, na doraźną potrzebę realizacji określonych badań naukowych i prac rozwojowych.

Źródło: KPRM, MNiSW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS