Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2007-10-11 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Zlot polskich specjalistów od teledetekcji, fotogrametrii i geoinformacji



W podkrakowskich Dobczycach rozpoczęło się dzisiaj (11 października) IV Ogólnopolskie Sympozjum Geoinformacyjne zatytułowane „Geoinformatyka – badania, zastosowania i kształcenie”, zorganizowane wspólnym wysiłkiem kilkunastu organizacji i instytucji zajmujących się w Polsce teledetekcją, geoinformacją i fotogrametrią.

W pierwszym dniu sympozjum motywami przewodnimi były m.in.: budowa krajowej infrastruktury danych przestrzennych w ujęciu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, wprowadzenie na grunt urzędowych zapisów modeli pojęciowych w dziedzinie informacji geograficznej, szeroko dyskutowany w środowisku problem mapy topograficznej w skali 1:50 000 oraz próby praktycznego zastosowania technologii skaningu laserowego i radarowego.
Dr Adam Iwaniak, wiceprezes GUGiK, przedstawił zagadnienia budowy infrastruktury danych przestrzennych z punktu widzenia urzędu. Urzeczywistnienie idei serwerów katalogowych i utworzenie zbiorów metadanych to główne kierunki działań GUGiK związanych z implementacją w Polsce dyrektywy INSPIRE. Utworzenie przez GUGiK zespołów roboczych, które zajmują się m.in. zbudowaniem branżowego i krajowego profilu metadanych, napisaniem polskiego edytora metadanych (typu open source) czy też pracami pilotażowymi nad serwerem katalogowym, mają przygotować fundamenty dla wprowadzenia INSPIRE w wymaganym terminie.

Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK, nie po raz pierwszy zadał wiele ciekawych pytań, jednak – jak zwykle – nie usłyszeliśmy na nie odpowiedzi. Wiadomo, że świat potrzebuje danych przestrzennych (geoinformacji). Ale które dane mają być bezpłatne, a które nie, jaki ma być zakres danych urzędowych, jaką rolę ma odgrywać państwo w budowie baz takich danych powinien chyba wiedzieć właśnie dyrektor z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odpowiedzialny za podstawowe bazy danych przestrzennych w naszym kraju.
Problem numerycznej mapy topograficznej w skali 1:50 000 i wykorzystania do jej budowy VMapy, TBD i ortofoto znany jest od kilku lat. Prezentowana przez dr Joannę Bac-Bronowicz metoda efektywnego i szybkiego stworzenia takiego produktu napotyka jednak na dziwne przeszkody. Pomysł rozwiązania problemu „50” opracowany za państwowe pieniądze kole chyba w oczy niektórych rządowych notabli. Na szczęście realizują go marszałkowie województw, którzy otrzymali wreszcie szansę zapełnienia swoich baz danych na poziomie mapy w skali 1:50 000.

Skaning laserowy i radarowy wszedł już na dobre do polskiej fotogrametrii i geoinformatyki. Świadczyły o tym chociażby wystąpienia Leszka Kolondry z Uniwersytetu Śląskiego czy Zbigniewa Perskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Liczna obecność na sympozjum ludzi młodych, reprezentujących zarówno firmy geoinformatyczne, jak i naukę dobrze wróży na przyszłość. Po okresie stagnacji (lata 80.), pierwszych nieporadnych krokach (początek lat 90.) i masowym wysypie ortofotomap (koniec lat 90.) nastąpił wreszcie zdecydowany zwrot w stronę fotogrametrii i teledetekcji jako podstawowego źródła pozyskiwania danych przestrzennych.



Impreza zgromadziła ponad 100 osób, prawie całą polską czołówkę w dziedzinie fotogrametrii i teledetekcji. Gościem pierwszego dnia sympozjum był wiceprezydent Krakowa dr Kazimierz Bujakowski, były główny geodeta kraju.
Wśród organizatorów spotkania są Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, AGH, SGP, PAN.

Więcej o imprezie w Dobczycach w listopadowym GEODECIE.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Pozdrowienia Pozdrowienia dla belfrów z AR
  



zobacz też:

MSWiA o ortofotomapie

Na stronie internetowej GUGiK opublikowano informację o opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie...

Mobilne archiwum zdjęć miasta Filadelfia

Miasto Filadelfia uruchomiło mobilną wersję portalu historycznego PhillyHistory.org. Jest ona przeznaczona...

Rozpoczyna się druga faza programu GMES

Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w programie GMES zaaprobowały przejście do fazy drugiej...

Śląski przetarg na zebranie danych topograficznych

Do jutra (20 września) składać można oferty w przetargu na zebranie danych dotyczących sieci...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Nowosielski (1933-2007)

Andrzej  Nowosielski  (1933-2007)
Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
Polska została członkiem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki oraz Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2