wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-10-08| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Prawo

MSWiA o ortofotomapie


Na stronie internetowej GUGiK opublikowano informację o opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ortofotomapy całego kraju.

Minister spraw wewnętrznych i administracji, będąc ministrem właściwym w sprawach m.in. informatyzacji, przekazał głównemu geodecie kraju opinię, zgodnie z którą ortofotomapa całego kraju jest rejestrem publicznym w rozumieniu przepisów art. 3 pkt. 5 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
W uzasadnieniu stanowiska minister wskazał m.in. to, że państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (w tym ortofotomapa) gromadzony i prowadzony jest przez podmioty, które są podmiotami publicznymi w rozumieniu przepisów ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, a także że prowadzenie zasobu służy do realizacji zadań publicznych, gdyż już z jego definicji wynika, iż prowadzony na podstawie odrębnych przepisów ustawowych zasób służy gospodarce narodowej, obronności państwa, nauce, kulturze i potrzebom obywateli.

Źródło: GUGiK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Sorry, ale dawno mnie tu nie było I już zdążyli napsuć. Przecież zadania publiczne to te, które realizuje administracja publiczna: podziały, rozgraniczenia, ortofoto, modernizacje egib, zasięgi dla LPIS. To na ich (urzędników) rzecz realizuje się prace. Zatem do tych prac bazy powinny być darmo! Jakby pogłówkować, to szkice itp, też. Poza, pozostają wyłącznie sprawy sądowe i zlecane prywatnie, nie służące postępowaniom administracyjnym - a tych naprawdę jest niewiele. Likwidatorzy Funduszu doczekali ciekawych czasów :))) Ja też.
odpowiedz zgłoś
A co z rozporządzeniem o opłatach??? Proszę odpowiedzialne osoby w GUGiK o interpretację czy w tym momencie przestaje obowiązywać rozporządzenie o opłatach w odniesieniu do tzw rejestrów publicznych? Czy ortofoto np Parkom Narodowym, gminom i innym gratis ????
odpowiedz zgłoś
Ciag dalszy wątpliwości Czyli jak dobrze rozumiem, gmina zleca wykonanie Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub opracowywuje lokalny GIS i może te orta wykorzystać bez opłat?
odpowiedz zgłoś
Czytać akty prawne nie tylko z geodezji :) Decyzja ma brzemienne skutki! Dotychczas GUGiK twierdził, że rejestrami publicznymi (w myśl przywołanej ustawy o informatyzacji...) są jedynie rejestry granic EGB i GESUT!! A ja sugeruję, jak w komentarzu, że wszystko co wytworzone na publiczne środki w administracji jest rejestrem PUBLICZNYM! A jakie to skutki? Nie trzeba będzie płacić za udostępnienie danych z zasobu dla celów publicznych!!!
odpowiedz zgłoś
i ja tez nie kapuje
odpowiedz zgłoś
ano nic nowego nie wymyslil. no ale teraz jak MSWiA dowodzi to musi zajmowac stanowisko z kazdej sprawie, nawet tak dla wszystkich oczywistej.
odpowiedz zgłoś
O co tu chodz? Moze ktoś mi wyjaśni jakie to niesie konsekwencje? Bo powiem szczerze iż nawet po lekturze wspomnianej ustawy nic mi do głowy nie przychodzi.
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS