Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-10-03| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Rozpoczyna się druga faza programu GMES


Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w programie GMES zaaprobowały przejście do fazy drugiej Segmentu 1., której zadaniem jest utworzenie komponentu kosmicznego GMES.

Wpłaty na GMES, zadeklarowane przez państwa członkowskie w 2005 r. osiągnęły 116% przewidywanej kwoty i wyniosły 500 milionów euro. Pozwoli to Europejskiej Agencji Kosmicznej na rozpoczęcie drugiej fazy tworzenia systemu i rozpoczęcie budowy trzech satelitów serii Sentinel, wraz segmentem obsługi naziemnej. Ich start zaplanowany jest na lata 2011-2012.

Celem programu GMES (Globalny Monitoring dla Środowiska i Bezpieczeństwa) jest globalne monitorowanie (lądów, mórz, oceanów i atmosfery Ziemi) na potrzeby środowiska i bezpieczeństwa. Będzie ono realizowane głównie za pomocą satelitów należących do ESA i innych organizacji. W ramach GMES mają powstać m.in. lokalne i regionalne platformy współpracy oraz systemy usług dla agencji rządowych, samorządów, jednostek naukowych itp. Program ma być w równych częściach finansowany przez ESA i Unię Europejską. Po systemie nawigacji satelitarnej Galileo, jest to drugi wielki program realizowany przez kraje Unii. W latach 2007-2013 wydatki na GMES mają pochłonąć 2,3 mld euro, co daje rocznie po ok. 165 mln euro na ESA i UE.

Źródło: ESA, AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS