|2007-10-15|
Geodezja, Mapy, Edukacja
Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezji Wyższych Szkół Niepublicznych
W Kutnie (12-13 października) odbyło się spotkanie przedstawicieli kierunków geodezyjnych wyższych szkół niepublicznych. Przygotowała je Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie, a rolę gospodarza pełnił dziekan Wydziału Geodezji, Gospodarki Gruntami i Inżynierii Środowiska tej uczelni prof. Stefan Przewłocki.
Spotkanie miało charakter Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezji Wyższych Szkół Niepublicznych. Omówiono doświadczenia i plany na przyszłość w poszczególnych szkołach, a w szczególności: wprowadzanie nowych standardów kształcenia dla kierunku geodezja i kartografia, a także porównano plany studiów i programy nauczania na poszczególnych uczelniach. Dyskutowano też na temat perspektyw zawodu, wprowadzania niezbędnych zmian do programów, aktualnej sytuacji w kraju. Omówiono również tematykę badań naukowych i zaprezentowano plany wydawnicze poszczególnych uczelni. W Konwencie udział wzięli: dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim prof. Ryszard Hycner, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii w Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Jerzy Rogowski, dyrektor ds. organizacyjnych Instytutu Geodezji i Kartografii w Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie Roman Lipiński, wieloletni dydaktyk PW prof. Zdzisław Adamczewski, a także prof. Janusz Śledziński, wykładowca uczelni w Kutnie i wieloletni dydaktyk PW.
Spotkanie odbyło się w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Dzięki uprzejmości gospodarzy jego uczestnicy zwiedzili obiekty WSGK i miasto Kutno. Wstępnie umówiono się na spotkanie za rok w innej szkole, a wszyscy podtrzymali chęć aktywniejszej współpracy. Zaproszenia do udziału w tym wydarzeniu otrzymały także: Sądecka Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu i Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Ropczycach, które usprawiedliwiły swą nieobecność, zapowiadając chęć uczestniczenia w kolejnym spotkaniu. Natomiast Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu nie była zainteresowana udziałem. Wydaje się, że w przyszłości w szerszym gronie dziekani dopracują się wspólnego stanowiska w sprawach szkolnictwa wyższego i trapiących środowisko problemów. Do grona sześciu szkół niepublicznych kształcących na kierunku Geodezja i kartografia dołączyła jeszcze Kujawsko-Pomorska Wyższa Szkoła w Bydgoszczy, która w tym roku przeprowadziła pierwszą rekrutację.
Roman Lipiński
|