wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-11| Geodezja, Prawo, Instytucje

PTG: nie wypowiadaliśmy umowy Porozumienia Apel 45

Polskie Towarzystwo Geodezyjne opublikowało pismo podpisane przez przedstawicieli pięciu z sześciu podmiotów, które wchodzą w skład Porozumienia Apel 45. Zawiera ono stanowisko tych podmiotów w związku z sytuacją, jaka zaistniała po wyrażeniu w styczniu br. braku zgody PTG na formułę działania zaproponowaną w gronie Komitetu Wykonawczego.


PTG: nie wypowiadaliśmy umowy Porozumienia Apel 45

W piśmie z 20 lutego br. Geodezyjna Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Polska Geodezja Komercyjna KZPFG-K, Stowarzyszenie Kartografów Polskich i Porozumienie Lokalnych Stowarzyszeń Geodetów w nawiązaniu do oświadczenia woli złożonego przez Polskie Towarzystwo Geodezyjne z 25 stycznia br. zgodnie uznają oświadczenie PTG za wypowiedzenie umowy o współpracy sześciu krajowych organizacji geodezyjnych i kartograficznych „Apel 45”.
Przypomnijmy, że zawarte było w nim m.in. sformułowanie: „(...) Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego stwierdza, że obecna formuła porozumienia wyczerpała się i nie realizuje intencji jego sygnatariuszy. Z naszej strony uznajemy, że przedmiotowa współpraca została tym samym zakończona”.
Tym samym organizacje te uznały również, że wypowiedzenie przez PTG Porozumienia „Apel 45" odniesie skutek 8 marca 2019 r. i że najpóźniej wraz z upływem tej daty stronami umowy o współpracy sześciu krajowych organizacji geodezyjnych i kartograficznych „Apel 45" (Porozumienia Apel 45) pozostaną wyłącznie: GIG, SGP, PGK KZPFG-K, SKP i Porozumienie LSG, a skład Komitetu Wykonawczego Porozumienia Apel 45 ulegnie stosownym zmianom.

W opublikowanym komentarzu PTG do pisma z 20 lutego czytamy, że przedstawiając swoje stanowisko wobec realizowanej od jakiegoś czasu formuły działania Komitetu Wykonawczego Porozumienia Apel 45 nie wypowiadało ono umowy Porozumienia. PTG stwierdza, że brak zgody nigdy nie dotyczył kwestii objętych umową i nadal deklaruje gotowość współdziałania w realizacji celów, które zostały ujęte w umowie.

„Wyrażanie za nas oświadczenia naszej woli oraz precyzowanie go w jakikolwiek sposób jest nieskuteczne ze względów formalnych i oczywiście logicznych. PTG nigdy nie zostało pozbawione prawa do decydowania o swoim stanowisku, a żaden podmiot nie uzyskał prawa do występowania w imieniu naszego stowarzyszenia.
Oczywiście przyjmujemy do wiadomości deklarację sygnatariuszy pisma, że będą od daty wskazanej w swoim wystąpieniu (tj. 8 marca 2019 r.) kontynuować współpracę pod nazwą Apel 45. Nie widzimy powodu do jakiegokolwiek dyskredytowania tego zamiaru czy wyrażania sprzeciwu. Najważniejsza jest wola działania i jeśli pięciu sygnatariuszy pisma nie wyobraża sobie innej formuły współpracy niż ta, której forsowanie stało się ostatecznie przyczyną wykluczenia PTG z grona podmiotów tworzących Apel 45, to przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Jasne postawienie sprawy przez autorów pisma ostatecznie wyjaśnia ich intencje i zamiary” – czytamy dalej w komentarzu PTG.

PTG deklaruje też poparcie dla wszystkich działań, które będą dążyły do poprawienia sytuacji zawodu i budowy systemu administracyjnego i prawnego służącego gospodarce i obywatelom. „Możecie też liczyć na twórczą polemikę, w przypadku gdy uznamy, że propozycje Komitetu Wykonawczego idą w niewłaściwym kierunku, grożąc pogłębianiem zapaści w naszej branży. Istotą współpracy nie są formuły organizacyjne czy deklaracje, a wspólnota celów i konsekwentne działania na rzecz ich realizacji. Ufamy, że w tym sensie nasza współpraca będzie trwała nadal i to nie tylko z sygnatariuszami Porozumienia Apel45” – czytamy w komentarzu PTG.

Przypomnijmy, że Apel 45 to zawarte w maju 2018 r. porozumienie sześciu organizacji zawodowych (GIG, SGP, SKP, PGK, LSG, PTG), które spośród 45 postulatów dla branży geodezyjnej zaproponowanych przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą wybrało 9, co do których panuje pełna zgoda. Pod koniec ubiegłego roku sygnatariusze porozumienia przedstawili również propozycje konkretnych rozwiązań prawnych dotyczących jednego z najważniejszych postulatów, czyli uznania geodety jako pełnoprawnego uczestnika procesu budowlanego.

Ze stanowiska opublikowanego przez PTG 25 stycznia br. wynikało, że decyzja o zakończeniu współpracy w ramach Apelu 45 uwarunkowana była przede wszystkim rozbieżnościami, które pojawiły się w toku prac Komitetu Wykonawczego Apelu 45, w połączeniu z próbami marginalizacji głosu PTG.
Kilka dni później Komitet Wykonawczy Porozumienia Apel 45 odniósł sie do zarzutów PTG.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
hm "Panowie " po co te "policzki". Nic na siłę.... A dla smaczku podajcie drugą literę po P.

Weternie używam Nicka jakiego mi się podoba. Czasami odpisujesz się nazwiskiem więc rób to dalej i nie będzie problemu Panie P.

inteligentne bestie "weteranie" z godziny 22:39:29 mógłbyś dla przyzwoitości nie używać mojego nicka? jeśli można prosic:)

Inteligentne bestie... formuła się wyczerpała,ale umowy nie wypowiedzieli. Co prawda to prawda, nie wypowiedzieli. Reszta towarzystwa Apel45 doszła do wniosku, że skoro nie wypowiedzieli umowy, to złożyli oświadczenie woli (?) I należy ich wyrzucić. No i wyrzucili..

Troll Juliusz Proszę zwrócić uwagę na to jak pisze Juliusz. Ten troll należy do ...

Do ~weteran To Ty jesteś w pierwszej lidze. I duży wstyd dla zarządu organizacji geodezyjnej nie wiedzieć co to jest oświadczenie woli i jakie elementy zawiera. A ~Juliusz to ewidentnie jest troll z PTG.

no fakt, nie moja liga koniec komentarzy

Weteran.. no uczepiłeś się tej jednej myśli jak nie powiem kto płotu i nie widzisz, że PTG stwierdziło po prostu, że przyjmuje działanie Piątki za zakończenie współpracy w ramach umowy Apel45 (uznajemy, że współpraca została zakończona). Ale przez Piątkę, a PTG po prostu przyjmuje to do wiadomości. Bo jak miało niby to napisać inaczej? "Bardzo Was przepraszamy ale przecież nie na to się umawialiśmy". No nie dla każdego współpraca kojarzy się wyłącznie podporządkowywaniem się woli większości. Dla niektórych istotą jest umowa czyli wartości i intencje które sobą przedstawia. Komuś wyraźnie pomyliła się współpraca z podporządkowaniem a dyskusja z manipulacją. A ... i skoro jednak nie rezygnujesz z udzielania rad i pouczeń to Ci się zrewanżuję. Jeśli nie rozumiesz zdań złożonych to nie wchodź w dyskusję z tymi co ich używają. To nie Twoja liga.

Apel do komentujących Nie podbijajcie już tego artykułu. Ta organizacja robi tylko dużo szumu wokół siebie.

Juliusz heh, no ale oswiadczenie o którym piszesz brzmi "Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego stwierdza, że obecna formuła porozumienia wyczerpała się i nie realizuje intencji jego sygnatariuszy. Z naszej strony uznajemy, że przedmiotowa współpraca została tym samym zakończona? -----to co to jest jak nie oswiadczenie woli o zakonczeniu?czyli też o wypowiedzeniu umowy? Ale zgadzam sie, ze moze byłoby lepiej gdyby PTG uzywało zdań prostych zamiast złozonych:)

Weteran, ale.... to co nazwano oświadczeniem woli PTG z całą pewnością nie było zatytułowane "Wypowiedzenie umowy" i nie mówiło o tym. Dopiero dalej Piątka Wspaniałych przekazuje SWOJE WŁASNE oświadczenie woli brzmiące "Wszyscy zgodnie UZNAJEMY przedmiotowe oświadczenie za wypowiedzenie umowy". Wiesz, na tej zasadzie możesz mi napisać dowolny tekst a ja zgodnie uznam, że to jest Twoja darowizna samochodu będącego Twoją własnością na moją rzecz. Mogę? No mogę. A jaki to ma skutek? No taki jak oświadczenie Piątki. Też pozdrawiam (bez rad i ocen :-)).

Juliusz ale w tym pismie pisze, ze 5 organizacji przyjeło oswiadczenie woli tej szóstej czyli PTG.Mijasz się kolego z faktami.Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem:)pozdrawiam

Hm Apel 45 to prawie tak jak KE...

Jakby nie było to pewnie PTG się cieszy widząc ile zainteresowania środowisko wkłada w dyskusje na jego temat. Kanapowe czy nie ale to o nich się gada a nie o innych. I zapewne o to im chodziło. Nieważne jak o Tobie mówią, ważne żeby mówili :-).

Też nie wiem czego tu nie rozumieć PTG nie chciało współpracować z Apelem45, ale nie honor się było wycofać, (bo przecież walczą o prawa "geodetów uprawnionych", czyli "nieuprawnionych" mając za nic). Wymyślili więc, że napiszą pismo, iż się wycofują, a teraz jak ich decyzja została zaakceptowana będą zgrywać poszkodowanych i wykluczonych. Nie wiem czym KW Apelu45 tak bardzo zagroził suwerenności PTG, że się zbulwersowali. Ciekawe, że silniejsze organizacje nie miały problemów ze swoją niezależnością, tylko "kanapowcom" związek organizacji czymś mitycznym zagraża. Ciekaw jestem ilu komentatorów przeczytało oba te pisma. Skąd pomysł, że "piątka" wyraziła wolę w czyimś imieniu? Z którego zdania w piśmie to wynika? Natomiast zapis "obecna formuła porozumienia się wyczerpała" jest jednoznaczny.

Weteran - czego nie rozumiesz? Przecież PTG wyraźnie pisało, że umowa jest ok tylko Komitet Wykonawczy chce rządzić po swojemu w sposób niezgodny z umową. Pracować nad innymi tematami czy zacząć reprezentować na stałe PTG w życiu publicznym. No to co mieli zrobić? Wypowiadać umowę którą przestrzegali? Twierdzić że nie chcą współpracować na zasadach które oficjalnie uznali? Przecież to nieprawda. A że Komitet Wykonawczy próbował do końca manipulować zamiast dogadywać to się skończyło jak skończyło. I to ostatnie pismo. Oświadczenie woli pięciu podmiotów w imieniu szóstego - i oni chcą się wypowiadać w zagadnieniach prawnych. Ludzie ....

oj,oj PTG czemu tak non-stop na obyrtkę? Nie można "po męsku" jaśniej. Dopiero co w stylu rejtanowskim -dla obrony spraw wielkich i ważnych- mówicie "kończymy....,nie damy się"(wykorzystywać?)w Apelu 45. Teraz z kolei "nie kończymy, nie wypowiadaliśmy umowy,chcemy razem,popieramy".No to jak jest?.W którą stronę zmierzacie? Bo ja sie juz gubię.

ACH Myślę ,że gapcio jest wsciekły troszku bo myślał ,że dzisiaj wszystko obmierzy gps. A tu drzewa i trzeba jutro z tachimetrem km nabijać. A wszystkiemu winne jest PTG .

~Goegapio ...chyba tu nie o szybkość chodziło a o cel chodziło, pożyjemy, zobaczymy. Nie pierwsza to inicjatywa która się rozmywa i nic z niej pożytecznego dla geodetów nie będzie. Wystarczy śledzić komisje powołane przez GG. Początkowo był zapał i wiara, że coś w końcu się zmieni. Z czasem ten zapał wyparował, podobnie będzie z A45.

Myślę o tym, że teraz ten wózek pojedzie dużo szybciej.

hm a jeszcze jedno a były prezes PTG, któremu podziękowano z miłą chęcią w nowych/starych barwach ten fakt pobłogosławił.

hm A mi się wydaje ,że PTG chciało się dogadać a reszta Apelu45 nie wytrzymała i im podziękowała tudzież wyrzuciła z tego szacownego grona.

raczej o walce i owocach. Tyle że owoców nie będzie.

hm Ty się kolego nie turlaj, tylko pomyśl......wilku i owcach.

Turlam się ze śmiechu Zakończyli współpracę, ale nie wypowiedzieli umowy. Czyli są w Apelu 45, ale ich nie ma. Niezła komedia,

5 z sześciu podmiotów wchodzących w skład Apelu 45 miało być oczywiście.

No to się porobiło i to przez jedno zdanie, według mnie jednoznaczne, którego widać ci którzy piszą nie zrozumieli. 5 z sześciu podmiotów wchodzących w skład PTG ma jedno zdanie, ciekawe stwierdzenie. Organizacja uważa tak lub inaczej, jak organizacja pisze że 5 z 6 ma jedno zdanie to znaczy że są problemy z dogadywaniem się wewnątrz, które pewnie przekładają się na dogadywanie się na zewnątrz. Wszyscy liczymy na twórczą polemikę, twórcza polemika oznacza krytykę tego co ogłoszą inni. A więc do boju.... ;)

27 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt