Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-11| Geodezja, Prawo, Instytucje

PTG: nie wypowiadaliśmy umowy Porozumienia Apel 45

Polskie Towarzystwo Geodezyjne opublikowało pismo podpisane przez przedstawicieli pięciu z sześciu podmiotów, które wchodzą w skład Porozumienia Apel 45. Zawiera ono stanowisko tych podmiotów w związku z sytuacją, jaka zaistniała po wyrażeniu w styczniu br. braku zgody PTG na formułę działania zaproponowaną w gronie Komitetu Wykonawczego.


PTG: nie wypowiadaliśmy umowy Porozumienia Apel 45

W piśmie z 20 lutego br. Geodezyjna Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Polska Geodezja Komercyjna KZPFG-K, Stowarzyszenie Kartografów Polskich i Porozumienie Lokalnych Stowarzyszeń Geodetów w nawiązaniu do oświadczenia woli złożonego przez Polskie Towarzystwo Geodezyjne z 25 stycznia br. zgodnie uznają oświadczenie PTG za wypowiedzenie umowy o współpracy sześciu krajowych organizacji geodezyjnych i kartograficznych „Apel 45”.
Przypomnijmy, że zawarte było w nim m.in. sformułowanie: „(...) Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego stwierdza, że obecna formuła porozumienia wyczerpała się i nie realizuje intencji jego sygnatariuszy. Z naszej strony uznajemy, że przedmiotowa współpraca została tym samym zakończona”.
Tym samym organizacje te uznały również, że wypowiedzenie przez PTG Porozumienia „Apel 45" odniesie skutek 8 marca 2019 r. i że najpóźniej wraz z upływem tej daty stronami umowy o współpracy sześciu krajowych organizacji geodezyjnych i kartograficznych „Apel 45" (Porozumienia Apel 45) pozostaną wyłącznie: GIG, SGP, PGK KZPFG-K, SKP i Porozumienie LSG, a skład Komitetu Wykonawczego Porozumienia Apel 45 ulegnie stosownym zmianom.

W opublikowanym komentarzu PTG do pisma z 20 lutego czytamy, że przedstawiając swoje stanowisko wobec realizowanej od jakiegoś czasu formuły działania Komitetu Wykonawczego Porozumienia Apel 45 nie wypowiadało ono umowy Porozumienia. PTG stwierdza, że brak zgody nigdy nie dotyczył kwestii objętych umową i nadal deklaruje gotowość współdziałania w realizacji celów, które zostały ujęte w umowie.

„Wyrażanie za nas oświadczenia naszej woli oraz precyzowanie go w jakikolwiek sposób jest nieskuteczne ze względów formalnych i oczywiście logicznych. PTG nigdy nie zostało pozbawione prawa do decydowania o swoim stanowisku, a żaden podmiot nie uzyskał prawa do występowania w imieniu naszego stowarzyszenia.
Oczywiście przyjmujemy do wiadomości deklarację sygnatariuszy pisma, że będą od daty wskazanej w swoim wystąpieniu (tj. 8 marca 2019 r.) kontynuować współpracę pod nazwą Apel 45. Nie widzimy powodu do jakiegokolwiek dyskredytowania tego zamiaru czy wyrażania sprzeciwu. Najważniejsza jest wola działania i jeśli pięciu sygnatariuszy pisma nie wyobraża sobie innej formuły współpracy niż ta, której forsowanie stało się ostatecznie przyczyną wykluczenia PTG z grona podmiotów tworzących Apel 45, to przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Jasne postawienie sprawy przez autorów pisma ostatecznie wyjaśnia ich intencje i zamiary” – czytamy dalej w komentarzu PTG.

PTG deklaruje też poparcie dla wszystkich działań, które będą dążyły do poprawienia sytuacji zawodu i budowy systemu administracyjnego i prawnego służącego gospodarce i obywatelom. „Możecie też liczyć na twórczą polemikę, w przypadku gdy uznamy, że propozycje Komitetu Wykonawczego idą w niewłaściwym kierunku, grożąc pogłębianiem zapaści w naszej branży. Istotą współpracy nie są formuły organizacyjne czy deklaracje, a wspólnota celów i konsekwentne działania na rzecz ich realizacji. Ufamy, że w tym sensie nasza współpraca będzie trwała nadal i to nie tylko z sygnatariuszami Porozumienia Apel45” – czytamy w komentarzu PTG.

Przypomnijmy, że Apel 45 to zawarte w maju 2018 r. porozumienie sześciu organizacji zawodowych (GIG, SGP, SKP, PGK, LSG, PTG), które spośród 45 postulatów dla branży geodezyjnej zaproponowanych przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą wybrało 9, co do których panuje pełna zgoda. Pod koniec ubiegłego roku sygnatariusze porozumienia przedstawili również propozycje konkretnych rozwiązań prawnych dotyczących jednego z najważniejszych postulatów, czyli uznania geodety jako pełnoprawnego uczestnika procesu budowlanego.

Ze stanowiska opublikowanego przez PTG 25 stycznia br. wynikało, że decyzja o zakończeniu współpracy w ramach Apelu 45 uwarunkowana była przede wszystkim rozbieżnościami, które pojawiły się w toku prac Komitetu Wykonawczego Apelu 45, w połączeniu z próbami marginalizacji głosu PTG.
Kilka dni później Komitet Wykonawczy Porozumienia Apel 45 odniósł sie do zarzutów PTG.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS