wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-27| Geodezja, Prawo, Instytucje

GIG pyta, czego chcą wszyscy geodeci

Geodezyjna Izba Gospodarcza wystosowała apel do organizacji branżowych o sporządzenie wspólnej listy zmian koniecznych do wprowadzenia w geodezji.


GIG pyta, czego chcą wszyscy geodeci

„Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasz zawód znalazł się w głębokim kryzysie. Powszechna biurokracja, śmieciowe ceny za usługi geodezyjne, rozbudowane do niespotykanych granic niespójne przepisy – to główne przyczyny zaistniałej sytuacji. Czy organizacje zawodowe mogą mieć wpływ na naprawę polskiej geodezji? Naszym zdaniem dotychczasowe metody, kiedy to każda organizacja działa na własną rękę, nie przynoszą żadnych efektów” – rozpoczyna swój apel GIG.

Organizacja proponuje, by wypracować listę postulatów, które zostaną poparte przez wszystkich adresatów listu. Jako przyczynek do dyskusji GIG sporządziła listę 45 propozycji zmian – począwszy od opracowania audytu o stanie geodezji, po zmiany różnych ustaw i wdrożenie jednolitego systemu informatycznego w powiatach, po wypracowanie norm pracy i ograniczenie naboru na studia na kierunku geodezja i kartografia.

W pierwszej kolejności Izba apeluje o nadsyłanie własnych propozycji zmian. Następnie miałaby się odbyć debata, w której wzięło by udział po kilku przedstawicieli każdej organizacji, a efektem dyskusji będzie lista postulatów, co do których jest w branży pełna zgodność. Tak wybrane propozycje zmian mogłyby być prezentowane decydentom jako wspólne stanowisko branży. GIG liczy, że proponowana debata mogłaby odbyć się już wczesną wiosną.

„Władze oczekują jednolitego stanowiska od całego środowiska w najważniejszych sprawach branży i chyba niezależnie od pewnych różnic i nieco innych priorytetów stać nas na wypracowanie mądrych i konstruktywnych kierunków działania” – kończy swój apel Rada GIG.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GEODETA Dajcie żyć a nie za wszystko wam płacimy i jescze ciężej nie może być za wszystko płacimy ......
odpowiedz zgłoś
do lamusa przestarzała struktura, co za tym idzie z tamtej epoki te postulaty
 1 
odpowiedz zgłoś
telesfor..(?) jak nie odrózniasz skrótów GIG od GUGIK to lepiej nie zabieraj głosu bo sobie wstyd przynosisz.
odpowiedz zgłoś
za dużo i za szeroko proponowałbym ograniczyć się do: 1) nowe standardy ujednolicenie "prawa powiatowego" 2) likwidacja zgłoszeń i licencji, wszystkie dane PZGIK dostępne po zalogowaniu się na Geoportalu, opłata za WYKORZYSTANE dane przy złożeniu operatu 3) ograniczenie weryfikacji do zakresu 2 inwentaryzacje GESUT 4) skład operatu: osnowa szkice z wykazem współrzędnych co do budów: 5) zamiast domagać się wpisu do PB (na co w życiu budowlańcy nie pójdą) proponuję urealnić nadzór na budowach - w tym momencie geodeta wynajęty przez wykonawce opracowuje projekt, tyczy i inwentaryzuje, sprawdza sam siebie, czyli tak na prawdę jest w stanie wcisnąć inwestorowi każdą ciemnotę, operaty odbiorów branżowych powinny sporządzać firmy zewnętrzne tak jak to jest np w Hiszpanii, 6) urealnić "zakres 4" poprzez wpisanie w rozp lub ustawę konkretnych zadań jakich można podjąć się z tym zakresem, w dniu dzisiejszym to prawie martwy zakres
 2 
odpowiedz zgłoś
Opinia No tak GIG oni już raz zmieniali geodezję w Polsce. Skończyło się tak, że mamy teraz licencje i wyższe opłaty :-)
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
wyobraźmy sobie wspaniałą rzeczywistość, w której nie istnieje @geodeta_ze_starostwa, bo po prostu nie ma starostwa. nikt nie bije piany o zgodność działalności wykonawcy z przepisami, bo przepisy zostały ograniczone do: 1 ustawy, 5 rozporządzeń oraz niezbędnych instrukcji technicznych. nie istnieje mapa zasadnicza, a szczątkowy gugik prowadzi jedynie geoportal. państwo prowadzi jedynie bazy EGiB. geodeci wykonawcy biorą pełną prawną i finansową odpowiedzialność za swoją pracę. jakość i forma opracowań zależy jedynie od umowy pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą prac geodezyjnych. zacznijmy postulować rzeczy mądre, a nie bzdecić o próbie częściowego osuszenia tego bagna.
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
pół na pół.. część wniosków bardzo sensownych ale część niestety z innej epoki,chyba faktycznie "odkurzone".Za szeroko panowie,za szeroko.Mniej a skuteczniej.Zobaczymy co z tego się urodzi,po młynie dyskusji. Będe kibicował,powodzenia.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
cd nastąpił: Ad.21c. No przecież geodeta uprawniony znający przepisy chyba wie co potrzebuje by zrobić daną pracę? Ad.21h. Jest możliwym do zrealizowania przy nieskomplikowanych robotach. Ad.24 i 25 - Dla odmiany jestem jak najbardziej za aczkolwiek nie wszędzie są płace wystarczające pod względem liczby obowiązków. A i byłbym zapomniał. Cytat z postulatu 20: " Doprowadzenie do sytuacji, w której w całej ewidencji gruntów będą ujawnione tylko granice prawne, nie powinno trwać dłużej niż 10 lat." - Tu ktoś jest chyba niepoprawnym optymistą :D ewentualnie ma majątek kilku miliardów złotych na rzetelną modernizację EGiB w Polsce.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
tego było mi trzeba w poniedziałek No dawno się tak nie uśmiałem przy niektórych postulatach. Np. Ad.5. Czy czasem ZUD = PNK? ale chyba mogę się mylić :-) Ad.7. Zaprzecza postulatowi nr 21.e Wprowadzać wszystko jak leci więc śmieci zasilą bazy danych PZGiK i potem lament geodetów że śmieci otrzymali do następnej roboty - BRAWO! Ad.10. No przecież jest GML :D a to że GUGiK źle go przystosował do wszystkich założeń to inna spawa. Problem głownie leży w starostwach w tym iż błędy występują w wersjach historycznych obiektów których poprawić już nie można jako że są historią. Gdyby przyjąć inne podejście kto wie czy by nie dało rady już tym formatem się wymieniać w całej Polsce. Ad.16. Często lokalne zasady modernizacji są o wiele lepsze niż te zlecane przez GUGiK ;-) Ad.21a. Przy MDCP przecież następuje aktualizacja bazy BDOT500 przede wszystkim, czasem GESUT i EGiB więc jak prowadzący bazy ma posiadać aktualne dane o terenie gdy pozbawi się go wyników tego typu prac? Kolejny plus dla tego co to wymyślił cdn.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Niemozliwe To GIG jeszcze istnieje? Staje się aktywny bo w marcu lokalne stowarzyszenia organizują kongres a GIG z czym pójdzie na kongres jak od bardzo długiego czasu nic nie robi.Jednak inne organizacje walczą i coś się udaje.Nie w ilości postulatow sprawa a w skuteczności działania Panowie.Was w czołówce nie widzę.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
chcą przede wszystkim zlikwidowania tzw. państwowej służby geodezyjnej. to banda darmozjadów, która próbuje udowodnić, że jest do czegoś przydatna. tymczasem żeruje wciąż na zdrowej tkance geodezyjnej, jaką są wykonawcy prac, bazując na coraz idiotyczniejszych przepisach prawnych.
 7 
 13 
odpowiedz zgłoś
"Głupotą jest podejmowanie tych samych działań i oczekiwać innego rezultatu".Jest to stara maksyma. Koledzy z GIG zamiast "ponownie wynajdywać proch", niech podsumują swoje dotychczasowe działania i ustalą popełnione w nich błędy. Dopiero na tej podstawie niech podejmują następne działania.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
to se nevrátí Zgadzam się z Poprzednikiem (11,18) w 100%, groch z kapustą i marzenia o "wielkiej potędze" .. to se nevrátí
 5 
odpowiedz zgłoś
Zajmijcie się geodezją a nie innymi tematami Cytat ".... c) ze względu na skomplikowane procedury i dziesiątki problemów związanych z opracowywaniem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dla sądów konieczne jest także ustalenie obowiązku dokształcania się sędziów ww. zakresie.... opracować standardy wyceny nieruchomości oraz utraconych korzyści, aby rzeczoznawcy w jednolity sposób mogli sporządzać operaty wyceny. Dla naszych kierunków władze uczelni powinny ustalić kryteria sprawdzające, czy kandydat posiada odpowiednie predyspozycje i zdolności, aby zostać dobrym fachowcem, takie jak: c)fascynacja informatyką, zdolności organizacyjne" Z takich jak te powodów nie chce mi się uczestniczyć z GIG-iem w tworzeniu postulatów.
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
Postulatów to już była cała lista. Nie trzeba NICZEGO "WYPRACOWYWAĆ" . Wystarczy wygrzebać z internetu i spisać w kolejności alfabetycznej (żeby było ładnie).
 6 
odpowiedz zgłoś
z natury nie czytam nie podpisanych załączników do Bóg wie jakiego pisma z jakimi tezami. Skoro autor tych postulatów jest znany to niech się pod nimi podpisze i opublikuje całość.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS