|2019-01-28|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Apel 45 odpiera zarzuty PTG
Komitet Wykonawczy Porozumienia Apel 45 odniósł się do pisma, w którym Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego tłumaczy swoją rezygnację z prac w tym gremium.
Przypomnijmy, że wśród powodów wystąpienia PTG z Apelu 45 organizacja podała m.in.: różnice w interpretacji treści porozumienia skutkujące zaprzestaniem merytorycznej pracy Komitetu Wykonawczego, zapisy statutu PTG, które w obecnej formie uniemożliwiają reprezentowanie PTG przez KW, wykraczanie KW poza zagadnienia będące treścią porozumienia Apel 45, przedmiotowe traktowanie głosu PTG w ramach prac KW czy wywieranie presji co do akceptacji wystąpień pozostałych sygnatariuszy Apelu 45. Jako kość niezgody organizacja wymienia np. realizację postulatów dotyczących systemowych zmian w geodezji czy wprowadzenia samorządu zawodowego.
W stanowisku przesłanym redakcji Geoforum.pl przedstawiciele 5 pozostałych organizacji uczestniczących w Apelu 45 (GIG, SGP, SKP, PGK oraz LSG) odpierają powyższe zarzuty. Przede wszystkim podkreślają, że PTG nie przekazało partnerom porozumienia wypowiedzenia zawartej umowy o współpracy, jedynie przedstawiciel Towarzystwa zawiesił swoje członkostwo w KW.
Przewodniczący KW Apel 45 Krzysztof Rogala zaznacza, że porozumienie jest odpowiedzią na oczekiwanie rządzących, by branża geodezyjna mówiła jednym głosem. Z drugiej strony pracę Komitetu Wykonawczego zorganizowano tak, by głos żadnej z 6 organizacji nie mógł zostać pominięty.
„Komitet Wykonawczy Apelu45 został powołany przez Partnerów porozumienia do praktycznej realizacji jego zapisów. Każdy Partner (organizacja) jest reprezentowany przez jednego przedstawiciela w Komitecie. Cele porozumienia Apel45 realizujemy głównie poprzez wystąpienia do władz. Dokument Apelu45 opatrzony jest logami i nazwami wszystkich sześciu Partnerów Porozumienia. Dokument opracowują wspólnie członkowie Komitetu, a w sytuacjach wątpliwych po konsultacjach w ramach własnych organizacji, a w sprawach najistotniejszych po akceptacji także Prezesów organizacji. Natomiast zgodnie z zapisami regulaminu działania Komitetu Wykonawczego, finalna wersja dokumentu sygnowana jest przez przewodniczącego Komitetu. Taki sposób procedowania powoduje, że nie ma możliwości naruszenia suwerenności poszczególnych organizacji. Regulamin działania Komitetu wymaga 100%-owej akceptacji jego członków dla finalnej wersji takiego dokumentu. Takie „liberum veto” jest gwarancją dla każdego Partnera porozumienia, że prezentowane stanowisko Apelu45 jest zgodne ze stanowiskiem każdej organizacji” – tłumaczy Krzysztof Rogala.
Jak czytamy dalej w stanowisku, kłamstwem jest twierdzenie, że jakiekolwiek wypracowane do tej pory wystąpienie KW Apel 45 nie miało zgody i akceptacji wszystkich Partnerów porozumienia (w tym PTG). „Na marginesie wspomnę też, że do tej pory komitet nie zajmował się ani tematem samorządu zawodowego ani systemowymi zmianami w geodezji. To kolejne nieprawdziwe sformułowania” – zaznacza Krzysztof Rogala.
„Członkowie Komitetu Wykonawczego uważają, że jest ich obowiązkiem realizacja zapisów i celów porozumienia Apelu 45. Do tego zostaliśmy powołani i z tego jesteśmy zobowiązani zdać sprawozdanie dla organizacji, które reprezentujemy. Ubolewamy, że obecnemu Zarządowi PTG konflikty wewnętrzne we własnej organizacji przesłoniły wspólny cel, realizowany przez Apel45 pro publico bono” – podsumowuje przewodniczący Komitetu Wykonawczego Apel 45.
Stanowisko KW Apel 45
JK
|