|2019-01-28|
Geodezja, Prawo, Instytucje
O pozorowaniu zgody, której nie ma: PTG wycofuje się z Apelu 45
Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego zadecydował o zakończeniu współpracy w ramach Apelu 45 – porozumienia krajowych organizacji geodezyjnych i kartograficznych.
Przypomnijmy, że Apel 45 to zawarte w maju 2018 roku porozumienie 6 organizacji zawodowych (GIG, SGP, SKP, PGK, LSG, PTG), które spośród 45 postulatów dla branży geodezyjnej zaproponowanych przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą wybrało 9, co do których panuje pełna zgoda. Pod koniec tego roku sygnatariusze porozumienia przedstawili również propozycje konkretnych rozwiązań prawnych dotyczących jednego z najważniejszych postulatów, czyli uznania geodety jako pełnoprawnego uczestnika procesu budowlanego.
Ze stanowiska opublikowanego na stronie Towarzystwa wynika, że decyzja o wypisaniu się z porozumienia uwarunkowana była przede wszystkim rozbieżnościami, które pojawiły się w toku prac Komitetu Wykonawczego Apelu 45, w połączeniu z próbami marginalizacji głosu PTG.
„Brak realnej, merytorycznej polemiki ze stanowiskiem naszego przedstawiciela połączone z wywieraniem presji co do akceptacji wystąpień pozostałych członków Komitetu uniemożliwiały jakąkolwiek pogłębioną refleksję nad warstwą merytoryczną” – pisze prezes Zarządu PTG Dorota Pawłowska-Baszak. W jej ocenie zagadnienia merytoryczne opracowane przez Komitet Wykonawczy Apelu 45 w przeważającej części wykraczają poza wnioski tego porozumienia i dotyczą głównie tematów niemających bezpośredniego związku z najpilniejszymi potrzebami geodetów uprawnionych.
Jak wynika ze stanowiska Zarządu PTG, rozbieżności, jakie pojawiły się w toku obrad Komitetu Wykonawczego Apelu 45, dotyczą m.in. systemowej reformy branży geodezyjnej oraz powołania samorządu zawodowego. „Twierdzenie, że liczy się jedynie publiczne przedstawianie zgodności poglądów i żądań środowiska, wbrew faktom, które świadczyły o czymś wręcz przeciwnym, jest naszym zdaniem fałszywe” – podkreśla prezes Zarządu PTG.
„Nie zrezygnujemy ze spraw, które stanowią o tożsamości naszego stowarzyszenia i o sensie naszego działania, dla pozorowania zgody, której nie ma. Chcemy zajmować się sprawami, które dotyczą zwykłych geodetów i służą realnej poprawie ich sytuacji” – dodaje.
Stanowisko Zarządu PTG
JK
|