wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-05| GIS, Mapy, Teledetekcja

Sentinel dostarcza dane o metanie i ozonie

W ramach europejskiego programu Copernicus rozpoczęto udostępniane unikatowych danych dotyczących stężenia metanu oraz troposferycznego ozonu. Są one pozyskiwane przez wystrzelonego w 2017 roku satelitę Sentinel-5P.


Sentinel dostarcza dane o metanie i ozonie <br />
Stężenie metanu w delcie Nigru [contains modified Copernicus data (2018?19), processed by SRON]
Stężenie metanu w delcie Nigru [contains modified Copernicus data (2018?19), processed by SRON]

Przypomnijmy, że dotychczas aparat ten mierzył m.in. stężenie tlenków azotu oraz siarki. Po wielomiesięcznych testach i ewaluacji rozpoczęto również publikowanie map prezentujących zawartość metanu oraz ozonu troposferycznego. Dane te mają być bardzo przydatne w badaniach zmian klimatu, obie substancje są bowiem gazami cieplarnianymi. Dzięki zainstalowanemu na pokładzie Sentinela-5P innowacyjnemu spektrometrowi Tropomi możliwie będzie codzienne generowanie map stężenia obu tych substancji dla całego świata w rozdzielczości 7 x 7 km. Pozwoli to naukowcom z niespotykaną dotychczas dokładnością identyfikować źródła emisji tych gazów.

Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, dane o metanie są o tyle cenne, gdyż ocenia się, że gaz ten może mieć znacznie większy wpływ na efekt szklarniowy niż dwutlenek węgla, o którym mówi się dziś najczęściej w kontekście zmian klimatycznych. Głównymi źródłami emisji metanu są przede wszystkim: przemysł wydobywczy, rolnictwo czy mokradła. – W najbliższych miesiącach będziemy nadal analizować te dane, porównując je z pomiarami naziemnymi i globalnymi modelami. Liczymy, że dzięki nim dowiemy się wielu nowych rzeczy o tym gazie oraz o jego różnych źródłach emisji – mówi Michael Buchwitz z Uniwersytetu w Bremie.

Mapa stężenia metanu bazująca na danych z Sentinela-5P

Mapa stężenia metanu bazująca na danych z Sentinela-5P

Śledzenie stężenia ozonu troposferycznego ma natomiast znaczenie nie tylko dlatego, że jest on gazem cieplarnianym, ale także z uwagi na jego negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka czy wegetację. – Pomiar tego gazu jest bardzo trudny z uwagi na jego szybki rozkład i spore różnice w lokalnej koncentracji – mówi Diego Loyola z niemieckiej agencji kosmicznej DLR.

Dzięki udostępnieniu obu tych produktów zapewniamy już niemal wszystkie zestawy danych przewidziane w ramach tej misji – podsumowuje Claus Zehner, menedżer misji Sentinel-5P w ESA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ciekawe jak dalej się to rozwiniezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt