wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
KNG Dahlta w Tatrach
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-05| Teledetekcja

Spory zastrzyk finansowy dla Programu Copernicus

Segment kosmiczny europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus zostanie wsparty dodatkową kwotą 96 mln euro – uzgodniły władze Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Spory zastrzyk finansowy dla Programu Copernicus

Suma ta ma być przeznaczona m.in. na budowę satelity obserwacyjnego Sentinel-6 (zwanego również Jason-CS, gdyż jest kontynuacją misji Jason). Będzie on wyposażony w altimetr radarowy, który pozwoli mierzyć z wysoką dokładnością topografię oceanów. Umożliwi to nie tylko monitorowanie podnoszenia się poziomu oceanu, ale także pomiar prądów morskich czy falowania. Start aparatu wstępnie wyznaczono na II kwartał 2020 roku.

Dodatkowa kwota zostanie przeznaczona również na dalszy rozwój usług dostępu do danych Copernicusa, czyli DIAS (Copernicus Data Access and Information Services). Przypomnijmy, że jeden z tego typu serwisów (CREODIAS) jest rozwijany przez konsorcjum, którego liderem jest polska firma Creotech Instruments.

Warto przypomnieć, że gdy blisko dekadę temu budżet Copernicusa na lata 2014-2021 był dopiero negocjowany, Komisja Europejska chciała się wycofać z finansowania tego programu, a ciężar jego finansowania miał spaść na państwa członkowskie. W 2013 udało się jednak dojść do kompromisu. Wówczas na segment kosmiczny Copernicusa UE wyasygnowała 2,4 mld euro. Następnie, dzięki wprowadzeniu trzech poprawek zwiększających to finansowanie (w tym tej ostatniej), budżet Copernicusa ostatecznie zwiększono do 3,24 mld euro.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt