Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-05| Teledetekcja

Spory zastrzyk finansowy dla Programu Copernicus

Segment kosmiczny europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus zostanie wsparty dodatkową kwotą 96 mln euro – uzgodniły władze Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Spory zastrzyk finansowy dla Programu Copernicus

Suma ta ma być przeznaczona m.in. na budowę satelity obserwacyjnego Sentinel-6 (zwanego również Jason-CS, gdyż jest kontynuacją misji Jason). Będzie on wyposażony w altimetr radarowy, który pozwoli mierzyć z wysoką dokładnością topografię oceanów. Umożliwi to nie tylko monitorowanie podnoszenia się poziomu oceanu, ale także pomiar prądów morskich czy falowania. Start aparatu wstępnie wyznaczono na II kwartał 2020 roku.

Dodatkowa kwota zostanie przeznaczona również na dalszy rozwój usług dostępu do danych Copernicusa, czyli DIAS (Copernicus Data Access and Information Services). Przypomnijmy, że jeden z tego typu serwisów (CREODIAS) jest rozwijany przez konsorcjum, którego liderem jest polska firma Creotech Instruments.

Warto przypomnieć, że gdy blisko dekadę temu budżet Copernicusa na lata 2014-2021 był dopiero negocjowany, Komisja Europejska chciała się wycofać z finansowania tego programu, a ciężar jego finansowania miał spaść na państwa członkowskie. W 2013 udało się jednak dojść do kompromisu. Wówczas na segment kosmiczny Copernicusa UE wyasygnowała 2,4 mld euro. Następnie, dzięki wprowadzeniu trzech poprawek zwiększających to finansowanie (w tym tej ostatniej), budżet Copernicusa ostatecznie zwiększono do 3,24 mld euro.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS