|2019-02-05|
Teledetekcja
Spory zastrzyk finansowy dla Programu Copernicus
Segment kosmiczny europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus zostanie wsparty dodatkową kwotą 96 mln euro – uzgodniły władze Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Suma ta ma być przeznaczona m.in. na budowę satelity obserwacyjnego Sentinel-6 (zwanego również Jason-CS, gdyż jest kontynuacją misji Jason). Będzie on wyposażony w altimetr radarowy, który pozwoli mierzyć z wysoką dokładnością topografię oceanów. Umożliwi to nie tylko monitorowanie podnoszenia się poziomu oceanu, ale także pomiar prądów morskich czy falowania. Start aparatu wstępnie wyznaczono na II kwartał 2020 roku.
Dodatkowa kwota zostanie przeznaczona również na dalszy rozwój usług dostępu do danych Copernicusa, czyli DIAS (Copernicus Data Access and Information Services). Przypomnijmy, że jeden z tego typu serwisów (CREODIAS) jest rozwijany przez konsorcjum, którego liderem jest polska firma Creotech Instruments.
Warto przypomnieć, że gdy blisko dekadę temu budżet Copernicusa na lata 2014-2021 był dopiero negocjowany, Komisja Europejska chciała się wycofać z finansowania tego programu, a ciężar jego finansowania miał spaść na państwa członkowskie. W 2013 udało się jednak dojść do kompromisu. Wówczas na segment kosmiczny Copernicusa UE wyasygnowała 2,4 mld euro. Następnie, dzięki wprowadzeniu trzech poprawek zwiększających to finansowanie (w tym tej ostatniej), budżet Copernicusa ostatecznie zwiększono do 3,24 mld euro.
JK
|