wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-14| Geodezja, Ludzie

Zagłosuj w plebiscycie na "Człowieka Roku 2018"

Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl wyłoniła 5 osób, które powalczą o tytuł „Człowieka Roku 2018”. Oddaj głos na swojego faworyta.


Zagłosuj w plebiscycie na "Człowieka Roku 2018"

Tytułem tym chcemy uhonorować osobę, która w mijającym roku najmocniej przysłużyła się społeczności geodetów i kartografów lub odniosła godny zapamiętania sukces w dziedzinie geodezji i kartografii. W pierwszym etapie plebiscytu Czytelnicy Geoforum.pl mogli bez ograniczeń wskazywać kandydatów do tytułu „Człowiek Roku 2018”, podając uzasadnienie swojego wyboru. Spośród nadesłanych propozycji oraz własnych typów Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl wybrała 5 osób. O zakwalifikowaniu się do kolejnego etapu decydowała nie tylko liczba oddanych głosów, ale także uzasadnienie wyboru (tj. dokonania kandydata w 2018 r.).

Wraz z publikacją listy nominowanych rozpoczynamy II etap plebiscytu, który potrwa do 20 stycznia. Tytuł „Człowiek Roku 2018” trafi do tej osoby, którą wskaże największa liczba Czytelników Geoforum.pl.
Człowieka Roku 2018 poznamy 22 stycznia.

Oto nominowani (w kolejności alfabetycznej):Dariusz Gotlib
– doktor habilitowany, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W latach 2012-2016 prodziekan ds. nauki i rozwoju WGiK PW. Jeden z głównych inicjatorów utworzenia studiów na kierunku geoinformatyka na PW. Specjalista w zakresie kartografii mobilnej, kartografii nawigacyjnej oraz modelowania danych przestrzennych. Uczestnicy plebiscytu podkreślają zasługi Dariusza Gotliba dla rozwoju geodezji i geoinformacji: „od lat tworzy Centrum Analiz Geoprzestrzennych na PW”, które w grudniu 2018 r. otrzymało wielomilionowe dofinansowanie. Ponadto zwracają uwagę, że utworzenie kierunku geoinformatyka „wyzwoliło nowego ducha i dało napęd Wydziałowi. Do tego dało szansę nie tylko kilkudziesięciu młodym ludziom rocznie, lecz także całej branży na dostosowanie się do realiów współczesności”. (fot. Damian Czekaj)

Waldemar Izdebski
– doktor habilitowany, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, założyciel i przez 28 lat prezes zarządu firmy Geo-System, w czerwcu 2018 r. powołany na stanowisko głównego geodety kraju. „Pierwszy raz człowiek z wielką wiedzą akademicką (dr habilitowany), doświadczeniem biznesowym, doskonale znający administrację geodezyjną (tworzył dla niej oprogramowania), programista, od lat walczący z absurdami w geodezji stanął na czele GUGiK” – napisał jeden z uczestników plebiscytu. Czytelnicy Geoforum.pl chwalą Waldemara Izdebskiego za wizję i konkretne działania: „Wprowadził duże ożywienie w działaniach GUGiK. W Geoportalu widać ciągłe zmiany, popularyzowana jest informacja przestrzenna i usługi sieciowe”, „Skuteczność działania aktualnego GGK widać w praktyce – np. integracja WMS z księgami wieczystymi”. (fot. GUGiK)

Bogumił Janiszewski
– nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum geodezyjnym, twórca kanału edukacyjnego na YouTube „Sztuka Myślenia” poświęconego podstawom geodezji. Kanał zadebiutował w internecie w 2017 r., a w ub.r. pojawiły się na nim krótkie filmy dotyczące m.in. pomiarów wysokościowych. „Staram się przekazywać dość skomplikowaną wiedzę w prosty i przejrzysty sposób” – pisze o kanale sam autor. Jego wysiłek doceniają uczniowie: „Świetnie prowadzi kanał na YouTube, który pomógł mi i innym osobom w nauce geodezji”. Ale zauważają go także nauczyciele: „Filmiki (…) nie raz pomogły mi w prowadzeniu i w przygotowaniu się do lekcji (…). Jako nauczyciel uważam, że osoba ta wykonuje fantastyczną robotę polegającą na popularyzowaniu i przybliżaniu geodezji wśród młodzieży”. Jak podkreśla jeden z uczestników plebiscytu, „warto docenić kogoś, kto za darmo dzieli się wiedzą z geodezji, idzie z duchem czasu i robi to w interesujący sposób”. (fot. ze zbiorów Bogumiła Janiszewskiego)

Adam Linsenbarth
– doktor habilitowany, w latach 1991-2006 dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii. W ostatniej dekadzie swoje zainteresowania naukowe skoncentrował na kartografii biblijnej. Efektem jego wytężonej pracy i determinacji w dążeniu do celu jest „Atlas Biblijny” wydany we wrześniu 2018 r. przez Wydawnictwo Bernardinum w koedycji z Instytutem Geodezji i Kartografii. Jest to pierwsza taka publikacja w pełni opracowana przez polskich naukowców. Adam Linsenbarth jest autorem koncepcji atlasu, konspektów map, tekstów do części I publikacji (dotyczącej środowiska przyrodniczego) i suplementu oraz redaktorem całości. (fot. Anna Wardziak)

Mariusz Meus
– z wykształcenia technik geodeta, obecnie pracownik muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu. Inicjator akcji „Honorowy Południk Krakowski”, której celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy o historii i dokonaniach geodezji i kartografii. Cel ten realizowany jest poprzez oznaczanie w terenie szczególnie interesujących obiektów geodezyjnych i geograficznych. W 2018 r. HPK i Mariusz Meus zasłynęli oznaczeniem nowego środka Polski w Nowej Wsi pod Kutnem. Jeden z uczestników plebiscytu napisał, że Mariusz Meus „to rzadki przykład pasji i entuzjazmu, czasem nieco naiwnego, ale bardzo potrzebnego w geodezji. To klasyczny ideowiec. Ma wizję, którą aktywnie wciela w życie. Zasługuje na wsparcie, bo to dzięki niemu o geodetach zaczęto mówić pozytywnie”. (fot. Damian Czekaj)

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W II ETAPIE PLEBISCYTU

Redakcja


«« powrótwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS