Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-12-27 | Geodezja, Prawo, Kataster

WSA o aktualizacji gleboznawczej klasyfikacji gruntów

W jakich okolicznościach starosta może odmówić ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów? W tej sprawie wypowiedział się niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.


Ilustracja: WSA o aktualizacji gleboznawczej klasyfikacji gruntów

Sąd rozpatrywał decyzje starosty oraz WINGiK-a w przedmiocie odmowy ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Wniosek ws. aktualizacji klasyfikacji właściciele trzech działek złożyli w 2015 roku. W konsekwencji starosta upoważnił klasyfikatora do przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji. Ten przedłożył projekt przyjęty do PZGiK, w którym zaproponował zmienić dotychczasowy kontur z ŁIII na RIVa-F-x, na innej działce – z ŁIII na RIVa-D-x, a na trzeciej działce – z RIIIb na RIVa-F-x.

W decyzji z lutego br. starosta odmówił ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Głównym argumentem było stwierdzenie, że przedmiotowy grunt jest częściowo utwardzony kruszywem, a zatem ta część nieruchomości straciła charakter rolny i nie powinna być poddawana klasyfikacji. Skarżący argumentowali z kolei, że utwardzony grunt służy do pozostawienia urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności rolniczej, czyli wspomaga produkcję rolniczą, i nie przekracza 100 m kw., w związku z powyższym mógł zostać zaliczony jako grunt orny.

Gdy sprawą zajął się WINGiK, również odmówił ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Oprócz argumentów podniesionych przez I instancję inspekcja wytknęła klasyfikatorowi, że ten niesłusznie obniżył klasę gruntu. W ocenie WINGiK-a zmiany w jakości gleby są procesem bardzo powolnym i niezauważalnym na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zaś zmiany w obowiązującej klasyfikacji gruntów dokonywane są tylko wyjątkowo.

Tak sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, a ten wyrokiem z 27 listopada br. (sygn. akt II SA/Wr 582/18) uchylił zaskarżone decyzje starosty oraz WINGiK-a.

W uzasadnieniu sędziowie stwierdzili m.in., że w świetle obowiązujących przepisów samo utwardzenie części gruntu rolnego nie rozstrzyga automatycznie o niemożności zaliczenia go do gruntu ornego, a już na pewno nie jest równoznaczne z wyłączeniem gruntu z produkcji rolnej, jakkolwiek ta druga okoliczność – zdaniem WSA – w ogóle nie powinna być w niniejszej sprawie rozpatrywana. Rolą organu było bowiem dokonanie weryfikacji prawidłowości przedłożonego przez klasyfikatora operatu klasyfikacyjnego przez pryzmat przepisów z zakresu geodezji i kartografii, a nie przepisów z zakresu ochrony gruntów rolnych – podkreślono w uzasadnieniu.

WSA zwrócił przede wszystkim uwagę, że obowiązujące przepisy pozwalają zaliczyć grunt o powierzchni mniejszej niż 0,01 ha o niejednoznacznym charakterze użytkowym do przyległego użytku gruntowego, występującego w granicach nieruchomości. Jednak w analizowanym przypadku ani starosta, ani WINGiK w ogóle tej powierzchni nie zweryfikowali, a ma ona kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozpatrzenia tej sprawy. „Zamiast powyższego w decyzjach zawarto rozważania dotyczące wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej, degradacji oraz rekultywacji terenu, przy czym organ nie wyjaśnia, czemu służą powyższe rozważania oraz jakie konsekwencje prawne lub faktyczne organ z nich wyprowadza w sprawie ustalenia klasyfikacji gleboznawczej” – punktuje WSA.

Sąd odniósł się także do argumentu dotyczącego ograniczonych możliwości obniżenia klasy. „Kwestionowanie prawidłowości ustaleń klasyfikatora w zakresie klasy bonitacyjnej gruntu wymaga już badań gleboznawczych, a więc pozyskania przez organ opinii osoby posiadającej wiedzę specjalistyczną, zaś takiego dowodu organ nie przeprowadził. Nie wystarczy w tym zakresie samo twierdzenie organu, że zmiany w jakości gleby są procesem bardzo powolnym i niezauważalnym na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zaś zmiany w obowiązującej klasyfikacji gruntów dokonywane są tylko wyjątkowo” – napisano w uzasadnieniu.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Jak tanio z Ł III zrobić R IV a potem B Dobry przykład jak łatwo zmienić łąki na grunt budowlany, mając poparcie niezaradnych urzędów, a potem wyciągać ręce po pomoc jak zaleje powódź, Wrocek już zapomniał?
  
 4 
- Administracja powiatowa bardzo chciałaby wpływać na wszystkie procesy jakie dotyczą nieruchomości. Najchętniej i bezkrytycznie zalicza wszystko do B. Interpretacja że kontur ma być regularny i nie może się załamywać jest dość dyskusyjna i nie poparta żadnym przepisem. To samo w drugą stronę najpierw na skutek błędów w modernizacji zrobiono B, aby to zmienić bo B nigdy tam nie było musi na własny koszt dokonać klasyfikacji aby w ewidencji zmienić na Br.
    2 
 4 
Sąd tutaj ma rację ale sam proceder zmian klasyfikacji ciekawie zawsze oscyluje w okolicach granicy trzeciej i czwartej klasy. Powód jest oczywisty: za "odrolnienie" IV klasy się nie płaci A za III już tak i to duże pieniądze. Najśmieszniejsze jest to że klasyfikatorzy z minionej epoki często swoimi operatorami podważają swoją poprzednią klasyfikację :))
  
 7 
@leon zarobki to jedna kwestia, chociaż nie każdy w urzędzie zarabia 2800 brutto. tyle zarabiają tylko ci, którzy nie mają "politycznego wsparcia". problem główny polega na tym, że w urzędach pracują ludzie niekompetentni. niekompetencja wiąże się czasami ze strachem, a w tym przypadku widać postawę zachowawczą. na wszelki wypadek odmówimy, a ponieważ konsekwencje takiego działania są mniejsze niż wydania niepoprawnej prawnie decyzji... no właśnie, brak kompetencji, która objawia się brakiem wiary w przepisy i ich interpretacje. co w konsekwencji prowadzi do wniosku, że nasze prawo to bagno, a ludzie je tworzący, to jedna wielka banda bezkarnych ignorantów. :-)
    4 
 9 
Ale się porobiło! Pisarczyk pisze a WINGiK podpisuje, oboje bez analizy i zastanowienia! Brawo WSA - wszak to o czym piszą sędziowie to absolutny kanon postępowania administracyjnego! A tu górę wzięło "doświadczenie życiowe i przekonanie o własnej nieomylności", a dowody będące kontrargumentami i analiza prawna śpią twardo na zapleczu. Dalej zatrudniajcie za 2800 brutto pisarczyków i wyłaniajcie WINGiK-ów za znajomości to będzie więcej takich wyroków.
    4 
 19 



zobacz też:

RPO znów interweniuje ws. gleboznawczej klasyfikacji gruntów

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął kolejną interwencję w sprawie niewystarczających...

NSA o klasyfikacji bez klasyfikatora

Aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego dotarła sprawa pewnej pracy geodezyjnej związana z gleboznawczą...

GGK: nie będzie gleboznawczej klasyfikacji lasów

W liście do wielkopolskiego WINGiK-a główny geodeta kraju deklaruje chęć zniesienia obowiązku...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Jules S.C. Dumont D’urville, żeglarz i podróżnik, autor map Mórz Południowych, zginął w pierwszej katastrofie kolejowej, która wydarzyła się 8 maja 1842 r. pod Paryżem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mirosław Żak (1936-2025)

Mirosław Żak (1936-2025)
Mirosław Żak urodził się 10 września 1936 r. w Katowicach. Był absolwentem Technikum Geodezyjnego w Katowicach (1953 r.) oraz Wydziału Geodezji Górniczej i Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1958 r.). Przez lata pozostawał związany...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1940
Powstała pierwsza zakonspirowana komórka służby topograficznej, kierowana przez geologa Edwarda Ruhle, pracownika przedwojennego Państwowego Instytutu Geologicznego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2