|2018-07-04|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
RPO znów interweniuje ws. gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął kolejną interwencję w sprawie niewystarczających regulacji dotyczących kwalifikacji dla osób ubiegających się o uprawnienie do klasyfikacji gruntów.
Zdaniem rzecznika w Prawie geodezyjnym i kartograficznym wciąż nie ma zapisu określającego te wymogi na prawidłowym poziomie merytorycznym. W rozporządzeniu do tej ustawy zapisano jedynie konieczność posiadania przez klasyfikatora upoważnienia właściwego starosty. Nie wymaga to zweryfikowania kwalifikacji, a zatem może to być dowolna osoba, skoro nie określono żadnych kryteriów wyboru. Tymczasem ustawa nakazuje, aby sposób i tryb przeprowadzenia klasyfikacji gruntów określano tak, aby zapewniać jej prawidłowe i merytoryczne wykonanie.
Dlatego już od 2008 roku RPO interweniuje u kolejnych ministrów rolnictwa o uregulowanie tych kwestii. W 2016 r. resort przyznał rację rzecznikowi, że konieczna jest stosowna nowelizacji Pgik. Do zapowiadanej zmiany wciąż jednak nie doszło i nie ma sygnałów, by toczyły się jakiekolwiek prace legislacyjne w tym zakresie.
Dlatego RPO ponowił wystąpienie, tym razem do ministra inwestycji i rozwoju. W piśmie do Jerzego Kwiecińskiego zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił o informację o stanie prac zmierzających do ustawowego uregulowania uprawnień do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Jeśli zaś odstąpiono od tych prac, to prosi on o wyjaśnienie przyczyn takiego stanu rzeczy.
Jak podkreśla RPO, prawidłowe określanie klasyfikacji gruntów ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia konsekwencji zawarcia określonych danych w ewidencji gruntów. Jest ona bowiem urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych. W ocenie rzecznika nadawanie takich upoważnień przez starostę nie znajduje odpowiedniej podstawy prawnej. Jest to nie do zaakceptowania z punktu widzenia art. 92 Konstytucji RP (głosi on, że rozporządzenia są wydawane na podstawie szczegółowego upoważnienia z ustawy i w celu jej wykonania). Budzi to też wątpliwość z punktu widzenia art. 65 ust. 1 Konstytucji RP (wolność wyboru i wykonywania zawodu). Dlatego rzecznik uznaje za niezbędne ustawowe uregulowanie statusu klasyfikatorów gruntów i zapewnienie w ten sposób odpowiedniego poziomu kwalifikacji do wykonywania tego zawodu.
Treść wystąpienia RPO do MIiR
JK
|