Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-07-04 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

RPO znów interweniuje ws. gleboznawczej klasyfikacji gruntów

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął kolejną interwencję w sprawie niewystarczających regulacji dotyczących kwalifikacji dla osób ubiegających się o uprawnienie do klasyfikacji gruntów.


Ilustracja: RPO znów interweniuje ws. gleboznawczej klasyfikacji gruntów

Zdaniem rzecznika w Prawie geodezyjnym i kartograficznym wciąż nie ma zapisu określającego te wymogi na prawidłowym poziomie merytorycznym. W rozporządzeniu do tej ustawy zapisano jedynie konieczność posiadania przez klasyfikatora upoważnienia właściwego starosty. Nie wymaga to zweryfikowania kwalifikacji, a zatem może to być dowolna osoba, skoro nie określono żadnych kryteriów wyboru. Tymczasem ustawa nakazuje, aby sposób i tryb przeprowadzenia klasyfikacji gruntów określano tak, aby zapewniać jej prawidłowe i merytoryczne wykonanie.

Dlatego już od 2008 roku RPO interweniuje u kolejnych ministrów rolnictwa o uregulowanie tych kwestii. W 2016 r. resort przyznał rację rzecznikowi, że konieczna jest stosowna nowelizacji Pgik. Do zapowiadanej zmiany wciąż jednak nie doszło i nie ma sygnałów, by toczyły się jakiekolwiek prace legislacyjne w tym zakresie.

Dlatego RPO ponowił wystąpienie, tym razem do ministra inwestycji i rozwoju. W piśmie do Jerzego Kwiecińskiego zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił o informację o stanie prac zmierzających do ustawowego uregulowania uprawnień do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Jeśli zaś odstąpiono od tych prac, to prosi on o wyjaśnienie przyczyn takiego stanu rzeczy.

Jak podkreśla RPO, prawidłowe określanie klasyfikacji gruntów ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia konsekwencji zawarcia określonych danych w ewidencji gruntów. Jest ona bowiem urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych. W ocenie rzecznika nadawanie takich upoważnień przez starostę nie znajduje odpowiedniej podstawy prawnej. Jest to nie do zaakceptowania z punktu widzenia art. 92 Konstytucji RP (głosi on, że rozporządzenia są wydawane na podstawie szczegółowego upoważnienia z ustawy i w celu jej wykonania). Budzi to też wątpliwość z punktu widzenia art. 65 ust. 1 Konstytucji RP (wolność wyboru i wykonywania zawodu). Dlatego rzecznik uznaje za niezbędne ustawowe uregulowanie statusu klasyfikatorów gruntów i zapewnienie w ten sposób odpowiedniego poziomu kwalifikacji do wykonywania tego zawodu.

Treść wystąpienia RPO do MIiR

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

kwalifikacje starostom nie są potrzebne żadne regulacje, upoważnia byle pajaca do przeprowadzenia klasyfikacji lub weryfikacji i ma problem z głowy, szanujący się geodeta z uprawnieniami nie będzie pracował w urzędzie za psie pieniądze.
  
 1 
Uchylę rąbka tajemnicy ;-) po prostu pewna grupa zainteresowana wprowadzeniem takich uprawnień ma wejścia w biurze RPO. Próbowali najpierw załatwić to sobie u Jurgiela, wysłał ich na szczaw. Potem załatwili sobie takie zapis w Podzespole nr 3 d/s zawodu geodety, Zespołu Doradczego min. Żuchowskiego. Kto za tym stał wiadomo. No ale efekty pracy Zespołu Doradczego poszły do kosza. No to korzystają z ostatniej (ostatnich) desek ratunku. Z tych samych wejść już kiedyś korzystali w innej sprawie jeszcze za PO. Wtedy zadziałało. Ale o szczegóły to niech się może postarają dziennikarze a nie czekają aż się im podsunie gotowiznę którą potem wydrukują.
  
 1 
Kolejne regulacje A gdzie otwarcie na świat zawodów. Znów mają zostać wprowadzone kolejne ograniczenia i regulacje?
    3 
 1 
uprawnienia W dawnym, tym "komunistycznym" prawie geodezyjnym, było dookreślone kto i na jakich zasadach może pełnić samodzielne funkcje w geodezji i kartografii. W obecnych przepisach prace geodezyjne wykonuje podmiot gospodarczy a kontrolę operatów w ośrodku "osoba upoważniona przez starostę". Gdzieś zagubił się "geodeta uprawniony", czy on komuś jest jeszcze potrzebny ? A może to próba przywrócenia "mierniczego przysięgłego" ? ;)
    2 
 6 



zobacz też:

NSA o klasyfikacji bez klasyfikatora

Aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego dotarła sprawa pewnej pracy geodezyjnej związana z gleboznawczą...

RPO chce zmian w uprawnieniach do klasyfikacji gruntów

Status osób dokonujących klasyfikacji gruntów, a także kwalifikacje wymagane do uzyskania...

Nowość o klasyfikacji gleb

Nakładem Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego ukazała się książka „WRB – Światowa Baza Referencyjna Zasobów...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
W 1947 roku do Liceum Mierniczego w Warszawie przyjęto 7 dziewcząt?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Staszic (1755-1826)

Stanisław Staszic (1755-1826)
Geolog, organizator przemysłu i nauki, publicysta, działacz społeczny, ksiądz katolicki; wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia. Urodził się w pierwszych dniach listopada 1775 r. w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec oraz dziadek byli...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1939

1939
Wydano "Katalog wysokości reperów polskiej podstawowej sieci niwelacji precyzyjnej I-rzędu". Prace nad budową sieci prowadziło od 1926 r. Biuro Triangulacyjne Ministerstwa Robót Publicznych, a po jego likwidacji (1932) - Biuro Pomiarowe Ministerstwa...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2