|2018-12-10|
GNSS, Geodezja, Sprzęt, Firma, Software
Poznaliśmy Mistrzów Galileo 2018. Wśród nich Polacy
Rozwiązanie do wydajnego kartowania dna oceanicznego wygrało tegoroczną edycję Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej (ESNC) zwanego również Galileo Masters. Wśród laureatów nie zabrakło polskich pomysłów.
fot. PlanBlue
|
|
|
|
|
|
Nagrodę główną otrzymali przedstawiciele projektu PlanBlue (jest to spin-off Instytutu Maxa Plancka w Bremie). W jego ramach tworzone jest innowacyjne rozwiązanie do wydajnego i niedrogiego kartowania dna morskiego. Jest ono połączeniem specjalnej kamery hiperspektralnej oraz autorskiego oprogramowania. Jak można przeczytać na stronie projektu dzięki PlanBlue, w ciągu minuty można skartować około 40 m kw. dna, czyli kilkukrotnie szybciej niż przy użyciu innych dostępnych dziś technologii.
Polska edycja dla układu NaviSoC
Zwycięzcą polskiej edycji konkursu jest projekt NaviSoC – wspólne przedsięwzięcie firm ChipCraft i Inowatronika oraz Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest zbudowanie miniaturowego, dwuczęstotliwościowego i jednoukładowego systemu scalonego do precyzyjnej nawigacji satelitarnej z użyciem sygnałów GPS, Galileo i BeiDou. Rozwiązanie jest projektowane przede wszystkim z myślą o systemach autonomicznych oraz urządzeniach dla „internetu rzeczy”. Ma zapewniać z jednej strony wysoką dokładność wyznaczania pozycji (< 1 metra), a z drugiej – niewielki koszt podzespołu (około 10 dolarów).
GSA wyróżnia system dla narciarzy
Polski pomysł Smart Gate wyróżniono nagrodą specjalną GSA (Europejskiej Agencji ds. GNSS). Przedmiotem projektu jest budowa rozwiązania, które przy wykorzystaniu sygnałów GNSS oraz znaczników RFID będzie z bardzo wysoką precyzją mierzyć czas zjazdu narciarzy oraz snowboardzistów. Jak mówi Marcin Wilk z firmy Smart Gate Solutions, dotychczas przedsięwzięcie było finansowane ze środków własnych jego uczestników. Zdobycie nagrody GSA będzie zatem ważnym momentem w historii tego projektu. Z jednej strony zapewni bowiem finansowanie na rozwój prototypu urządzenia pomiarowego, a z drugiej sprawi, że o projekcie będzie się mówiło w mediach.
Rekordowo polski konkurs
Dodajmy, że tegoroczna edycja Galileo Masters cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem Polaków. W tym roku zgłosili oni aż 44 satelitarne pomysły – najwięcej spośród wszystkich narodowości. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy (42 pomysły), a na trzecim – Hiszpania (34).
Pełna lista laureatów poszczególnych edycji ESNC
JK
|