wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-10-12| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Wiesław Kosek laureatem nagrody im. prof. Barana

6 października podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozstrzygnięto IV edycję konkursu o nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana.


Wiesław Kosek laureatem nagrody im. prof. Barana <br />
fot. Janusz Pająk
fot. Janusz Pająk

Laureatem został prof. dr hab. inż. Wiesław Kosek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Pracę magisterką obronił on w 1981 roku na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora nauk przyrodniczych otrzymał w 1991 roku w Instytut Geofizyki PAN, a doktora nauk technicznych – w 1998 roku na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie (obecnie UWM). Profesorem nauk technicznych jest zaś od 2011 roku.

W latach 1983-2013 oraz 2015-2018 związany był z Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie zajmował stanowiska od asystenta do profesora zwyczajnego. W 2009 r. został profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jest autorem 142 publikacji, w tym ponad 20 indywidualnych. Promotor 5 pomyślnie zakończonych rozpraw doktorskich i recenzent 5 w postępowaniach o nadanie tytułu profesora.

Główne kierunki działalności naukowej laureata to zastosowanie analizy szeregów czasowych w badaniach:
• zmian parametrów orientacji przestrzennej Ziemi (współrzędnych x, y bieguna ziemskiego, czasu UT1-UTC i poprawek do modelu precesyjno-nutacyjnego dX,dY) oraz funkcji pobudzenia ośrodków ciekłych (atmosferycznej, oceanicznej i hydrosfery lądowej),
• globalnych altimetrycznych zmian poziomu oceanu światowego,
• zmian współrzędnych środka mas Ziemi.

Do najważniejszych osiągnięć naukowych prof. Wiesława Koska można zaliczyć:
• opracowanie programu obliczeniowego na czasowo-częstotliwościowe widmo amplitudowe przy zastosowaniu środkowo-przepustowego filtru transformaty Fouriera;
• wyprowadzenie wzorów oraz opracowanie programu obliczeniowego do prognozowania stacjonarnych szeregów czasowych metodą autokowariancyjną,
• opracowanie programu obliczeniowego do prognozowania współrzędnych x, y bieguna ziemskiego kombinacją metody najmniejszych kwadratów z metodą autoregresji i zastosowanie go do prognozowania współrzędnych bieguna ziemskiego w IERS Rapid Service Prediction Centre w US Naval Observatory w Waszyngtonie (od 2007 r. współrzędne bieguna ziemskiego prognozowane są codziennie tą metodą w IERS),
• opracowanie programów obliczeniowych wspólnie z dr. hab. Waldemarem Popińskim do porównywania czasowo-częstotliwościowego dwóch szeregów czasowych z zastosowaniem transformaty falkowej oraz środkowo-przepustowego filtru transformaty Fouriera i zastosowanie ich do geodezyjnej funkcji pobudzenia współrzędnych bieguna ziemskiego oraz funkcji pobudzenia ośrodków ciekłych,
• zastosowanie metody „wavelet based semblance filtering” (filtracja falkowa oparta na funkcji semblancji) do wyznaczenia wspólnych oscylacji w geodezyjnej oraz geofizycznej funkcji pobudzenia współrzędnych bieguna ziemskiego oraz współrzędnych środka mas Ziemi.

Laureatem I edycji konkursu jest prof. Aleksander Brzeziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, II – prof. Dorota Grejner-Brzezińska, dziekan Wydziału Civil, Environmental and Geodetic Engineering na Ohio State University (USA) oraz prezydent amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION), a III – dr hab. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Nagroda ta ma na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych w dyscyplinie geodezja i kartografia oraz podtrzymywanie pamięci o profesorze Lubomirze Włodzimierzu Baranie – wybitnym polskim geodecie i uczonym, a także o jego dorobku naukowym.

Źródło: UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt