wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
KNG Dahlta w Tatrach
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-10-06| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Nagroda im. prof. Barana dla dr. hab. Witolda Rohma

W minioną sobotę (30 września) podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie poznaliśmy laureata III edycji Konkursu o Nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana. Został nim dr hab. Witold Rohm, profesor nadzwyczajny w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Nagroda im. prof. Barana dla dr. hab. Witolda Rohma <br />
fot. Tomasz Lewandowski (UP we Wrocławiu)
fot. Tomasz Lewandowski (UP we Wrocławiu)

Witold Rohm urodził się 11 listopada 1981 r. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu (2005 r., tytuł zawodowy magistra inżyniera geodezji i kartografii) oraz Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego (2006 r., tytuł zawodowy licencjata geografii). Zarówno stopień doktora (2011 r.), jak i doktora habilitowanego (2015 r.) uzyskał na WIKŚiG UP we Wrocławiu. Temat jego pracy doktorskiej to „Lokalny przestrzenno-czasowy model tomograficzny troposfery oparty o obserwacje satelitarne GPS i parametry meteorologiczne”, a habilitacyjnej: „Model tomografii troposfery z obserwacji GNSS”.

W pracy naukowej Witold Rohm zajmuje się m.in.:
• integracją obserwacji troposferycznych z naziemnych odbiorników GNSS, numerycznych modeli prognozy pogody, radiosondaży oraz naziemnych stacji meteorologicznych;
• wykorzystaniem obserwacji GNSS w celu asymilacji w numerycznych modelach prognozy pogody, jako źródle danych na temat zintegrowanej zawartości pary wodnej w kolumnie powietrza nad odbiornikiem GNSS;
• zastosowaniem techniki tomografii do budowy trójwymiarowych modeli stanu troposfery na podstawie skośnych obserwacji GNSS.

W 2016 r. otrzymał nagrodę Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (European Geosciences Union – EGU) dla wybitnego młodego naukowca. Laureat nagród rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz zdobywca stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jest przewodniczącym grupy roboczej związanej z tomografią GNSS w ramach komisji 4. Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG 4.3.2).

Nagroda im. prof. Barana ma na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych w dyscyplinie geodezja i kartografia oraz podtrzymywanie pamięci o profesorze Lubomirze Włodzimierzu Baranie – wybitnym polskim geodecie i uczonym, a także jego dorobku naukowym. Nagroda przyznawana jest co roku w drodze konkursu, a jej wysokość w III edycji wyniosła 10 000 zł.
Przypomnijmy, że laureatem I edycji konkursu został prof. Aleksander Brzeziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a II – prof. Dorota Grejner-Brzezińska, dziekan Wydziału Civil, Environmental and Geodetic Engineering na Ohio State University (USA) oraz prezydent amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION).

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wykład Wykład był mierny. Przede wszystkim nie na temat. A z geodezją to ten Pan niewiele ma wspólnego. W rzeczywistości wyglądał na zdecydowanie mniej sympatycznego niż na powyższym,zdjęciu. Moim zdaniem nagroda niesłusznie przyznana

:D Witek jako doktorant był całkiem niezłym dydaktykiem i złego słowa o nim nie powiem. A kolega"~." na wykładzie nie był nie wiem o czym był ale zdanie o człowieku ma. Taki typowy polski cebulak co się w gejodete bawi. W sumie w #$%!!ie był #$%!!o widział ale swoje wie.

:-) Podczas uroczystości laureat wygłosił wykład pt.: "Jak zostać geodetą po studiach geodezyjnych". Nie słyszałem tego wykładu, ale sam jego tytuł sugeruje, że to już kolejny utalentowany profesor, co to miał okazję przez pięć lat nauczyć studentów geodezji, a jednak tego nie dokonał. Dobre studia przygotowują studentów do zawodu, ale w polskich uczelniach nie ma dobrej kadry. GISy, tomograficzne modele troposfery, okultacje, okultyzm... a potem trzeba wykładać oszukanej młodzieży, jak to zostać geodetą po studiach geodezyjnych. Jak widać młode pokolenie edukatorów nie nastawia się na żadne zmiany.

Gratki Gratulacje Witek!

GRATULACJE- WIELKIE GRATULACJE

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt