wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-11| Geodezja, GIS, Instytucje, Kataster

Powiat olsztyński udostępnia geodezyjne e-usługi

Jak zdobyć dane geodezyjne szybciej, taniej i wygodniej? W powiecie olsztyńskim umożliwia to nowy geoportal, którego możliwości zaprezentowano w tym tygodniu podczas konferencji prasowej.


Powiat olsztyński udostępnia geodezyjne e-usługi

– W 2014 r. powiat wdrożył projekt „e-mapa”, który zaowocował utworzeniem geoportalu geodezyjnego, przetworzeniem danych analogowych do postaci numerycznej oraz założeniem ewidencji budynków i lokali. Funkcjonalność bazy danych była jednak ograniczona, szczególnie w zakresie udostępniania, aktualizowania i wymiany danych. Inwestycja sprzed kilku lat była pierwszym krokiem, za którym powinien pójść kolejny, niosący ulepszenie i rozszerzenie dostępu do usług publicznych. To też uczyniliśmy. Pozyskaliśmy na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie zintegrowanej informacji geodezyjnej i kartograficznej Warmii i Mazur. Projekt rozpoczęliśmy w marcu 2018 r., a w wakacje skorzystali z niego pierwsi internauci. Koszt całkowity to 4,1 mln, z czego 3,5 mln zł stanowi dofinansowanie, a ponad 600 tys. zł to wkład własny powiatu – wyjaśniła starosta Małgorzata Chyziak.

Zdaniem Anny Kowalewskiej – geodety powiatowego i dyrektora Wydziału Geodezji w starostwie, projekt „e-mapa 2” w nowoczesny sposób podchodzi do udostępniania danych. Główna zasadą jest łatwa dostępność. – Odbiorcami projektu są mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, przedsiębiorcy, inwestorzy, projektanci, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi. Dostęp do e-usług jest niezależny od wykorzystywanego przez klienta systemu operacyjnego, miejsca i urządzenia (komputer, laptop, tablet, czy smartfon); jedynym warunkiem jest dostęp do internetu. Geoportal dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, istnieje w nim możliwość powiększenia czcionki i zmiana kontrastu strony. Projekt realizuje też założenia Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, czyli integracji usług i danych zgromadzonych w różnych rejestrach publicznych np. GDOŚ-u, Wód Polskich czy Lasów Państwowych – mówiła Anna Kowalewska. Jak podkreśla, korzystanie z geoportalu to oszczędność czasu i pieniędzy. – Przez 2 miesiące od wprowadzenia projektu z nowych usług geoportalu skorzystano 290 razy, czyli tyle, ile klientów obsługuje Wydział Geodezji przez prawie 6 dni – wylicza.

Z nowych możliwości geoportalu jest zadowolony m.in. geodeta Dariusz Sobiech, który jako pierwszy skorzystał z powiatowego systemu. – Wcześniej trzeba było zgłosić prace geodezyjne i oczekiwać około tygodnia na przygotowanie dokumentów w urzędzie. Teraz w ciągu jednego dnia można zgłosić pracę, otrzymać dokumenty i wyjść w teren. Portal jest czytelny, a cała procedura, łącznie z płatnością internetową, jest bardzo prosta – ocenia geodeta. Dla potwierdzenia tych słów gość starostwa – na oczach dziennikarzy – w ciągu niespełna 5 minut wykonał całą operację, od chwili zalogowania do momentu otrzymania dokumentów w pliku PDF.

Jak wygląda procedura?
• poprzez geoportal składamy stosowny wniosek,
• zostaje on automatycznie zarejestrowany w systemie i generowany jest dokument obliczenia opłaty,
• następnie można uiścić opłatę tak jak w każdym sklepie internetowym,
• system ewidencjonuje wpłatę i generuje do pobrania wnioskowane dokumenty lub dane (tylko w przypadku potrzeby uzyskania dokumentów związanych z danymi osobowymi, które podlegają ochronie, wymagana będzie weryfikacja przez pracownika urzędu na etapie identyfikacji uprawnionego podmiotu).

Jakie e-usługi zostały uruchomione?
• usługi związane z udostępnieniem materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz wydaniem wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków,
• usługi związane z procesem obsługi rzeczoznawców majątkowych,
• usługi związane z procesem pozyskiwania informacji o obiektach zgromadzonych w bazach danych (np. dla gestorów sieci),
• usługi uzupełniające związane z obsługą wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych,

Geoportal dostępny jest pod adresem powiatolsztynski.geoportal2.pl

Źródło: SP w Olsztynie, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
koszty Kto wie ile to kosztowało ten lifting?
odpowiedz zgłoś
7288 szuka szuka i nie widzę. Gdzie ten NOWY geoportal? Jest stary dobry Geobid, ale nowy?
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS