wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-10-11| Geodezja, GIS, Instytucje, Kataster

Powiat olsztyński udostępnia geodezyjne e-usługi

Jak zdobyć dane geodezyjne szybciej, taniej i wygodniej? W powiecie olsztyńskim umożliwia to nowy geoportal, którego możliwości zaprezentowano w tym tygodniu podczas konferencji prasowej.


Powiat olsztyński udostępnia geodezyjne e-usługi

– W 2014 r. powiat wdrożył projekt „e-mapa”, który zaowocował utworzeniem geoportalu geodezyjnego, przetworzeniem danych analogowych do postaci numerycznej oraz założeniem ewidencji budynków i lokali. Funkcjonalność bazy danych była jednak ograniczona, szczególnie w zakresie udostępniania, aktualizowania i wymiany danych. Inwestycja sprzed kilku lat była pierwszym krokiem, za którym powinien pójść kolejny, niosący ulepszenie i rozszerzenie dostępu do usług publicznych. To też uczyniliśmy. Pozyskaliśmy na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie zintegrowanej informacji geodezyjnej i kartograficznej Warmii i Mazur. Projekt rozpoczęliśmy w marcu 2018 r., a w wakacje skorzystali z niego pierwsi internauci. Koszt całkowity to 4,1 mln, z czego 3,5 mln zł stanowi dofinansowanie, a ponad 600 tys. zł to wkład własny powiatu – wyjaśniła starosta Małgorzata Chyziak.

Zdaniem Anny Kowalewskiej – geodety powiatowego i dyrektora Wydziału Geodezji w starostwie, projekt „e-mapa 2” w nowoczesny sposób podchodzi do udostępniania danych. Główna zasadą jest łatwa dostępność. – Odbiorcami projektu są mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, przedsiębiorcy, inwestorzy, projektanci, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi. Dostęp do e-usług jest niezależny od wykorzystywanego przez klienta systemu operacyjnego, miejsca i urządzenia (komputer, laptop, tablet, czy smartfon); jedynym warunkiem jest dostęp do internetu. Geoportal dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, istnieje w nim możliwość powiększenia czcionki i zmiana kontrastu strony. Projekt realizuje też założenia Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, czyli integracji usług i danych zgromadzonych w różnych rejestrach publicznych np. GDOŚ-u, Wód Polskich czy Lasów Państwowych – mówiła Anna Kowalewska. Jak podkreśla, korzystanie z geoportalu to oszczędność czasu i pieniędzy. – Przez 2 miesiące od wprowadzenia projektu z nowych usług geoportalu skorzystano 290 razy, czyli tyle, ile klientów obsługuje Wydział Geodezji przez prawie 6 dni – wylicza.

Z nowych możliwości geoportalu jest zadowolony m.in. geodeta Dariusz Sobiech, który jako pierwszy skorzystał z powiatowego systemu. – Wcześniej trzeba było zgłosić prace geodezyjne i oczekiwać około tygodnia na przygotowanie dokumentów w urzędzie. Teraz w ciągu jednego dnia można zgłosić pracę, otrzymać dokumenty i wyjść w teren. Portal jest czytelny, a cała procedura, łącznie z płatnością internetową, jest bardzo prosta – ocenia geodeta. Dla potwierdzenia tych słów gość starostwa – na oczach dziennikarzy – w ciągu niespełna 5 minut wykonał całą operację, od chwili zalogowania do momentu otrzymania dokumentów w pliku PDF.

Jak wygląda procedura?
• poprzez geoportal składamy stosowny wniosek,
• zostaje on automatycznie zarejestrowany w systemie i generowany jest dokument obliczenia opłaty,
• następnie można uiścić opłatę tak jak w każdym sklepie internetowym,
• system ewidencjonuje wpłatę i generuje do pobrania wnioskowane dokumenty lub dane (tylko w przypadku potrzeby uzyskania dokumentów związanych z danymi osobowymi, które podlegają ochronie, wymagana będzie weryfikacja przez pracownika urzędu na etapie identyfikacji uprawnionego podmiotu).

Jakie e-usługi zostały uruchomione?
• usługi związane z udostępnieniem materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz wydaniem wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków,
• usługi związane z procesem obsługi rzeczoznawców majątkowych,
• usługi związane z procesem pozyskiwania informacji o obiektach zgromadzonych w bazach danych (np. dla gestorów sieci),
• usługi uzupełniające związane z obsługą wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych,

Geoportal dostępny jest pod adresem powiatolsztynski.geoportal2.pl

Źródło: SP w Olsztynie, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
koszty Kto wie ile to kosztowało ten lifting?

7288 szuka szuka i nie widzę. Gdzie ten NOWY geoportal? Jest stary dobry Geobid, ale nowy?

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt