Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-05| Geodezja, GIS, Instytucje

Powiat olsztyński zwiększa dostępność usług geodezyjnych

Oszczędność czasu, wysiłku i pieniędzy – to główne założenia projektu „e-mapa 2”, którego realizację rozpoczyna powiat olsztyński. Wartość inwestycji to ponad 8,2 mln zł. 85 % tej kwoty samorząd pozyskał ze środków unijnych.


Powiat olsztyński zwiększa dostępność usług geodezyjnych <br />
Geoportal powiatu olsztyńskiego
Geoportal powiatu olsztyńskiego

Powiat zrealizował w 2014 roku projekt „e-mapa” owocujący m.in. utworzeniem geoportalu geodezyjnego, przetworzeniem danych analogowych do postaci numerycznej oraz założeniem ewidencji budynków i lokali. Jak przyznaje starostwo, funkcjonalność bazy okazała się jednak ograniczona, szczególnie w zakresie udostępniania, aktualizowania i wymiany danych. Inwestycja sprzed 3 lat była pierwszym krokiem, za którym powinien pójść kolejny, niosący ulepszenie i rozszerzenie dostępu do usług publicznych.

Temu ma właśnie służyć projekt „e-mapa 2 – rozwój e-usług powiatu olsztyńskiego”. – Obowiązkiem samorządu i urzędu jest unowocześnianie usług, dlatego dążymy do utworzenia baz danych przestrzennych oraz możliwości szybkiego i sprawnego dostępu do informacji aktualnej, wiarygodnej, zgodnej z obowiązującymi standardami, a przede wszystkim jednolicie opracowanej, tak by było możliwe zintegrowanie jej z danymi w innych rejestrach publicznych. Zapewni to prawidłowe zarządzanie przestrzenią, mieniem publicznym, infrastrukturą, środowiskiem, a tym samym zrównoważony rozwój – wyjaśnia starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.

Ideą projektu jest poszerzenie grupy odbiorcy docelowego. Beneficjentami będą bowiem zarówno osoby fizyczne, projektanci, rzeczoznawcy majątkowi, notariusze, komornicy, potencjalni inwestorzy, jak też administracja rządowa, samorządowa i skarbowa. Zakłada się też nowoczesne podejście do udostępniania danych. – Chodzi o dostęp do e-usług niezależnie od wykorzystywanego przez klienta systemu operacyjnego (technologii), a także urządzenia (komputer PC, laptop, tablet, smartfon) oraz miejsca (warunkiem jest dostęp do sieci internet). Po wdrożeniu projektu klient nie tylko będzie mógł uzyskać dane z bazy, ale także wypełnić elektronicznie wniosek, przesłać go do urzędu, a nawet uiścić opłatę, bez konieczności wychodzenia z domu – tłumaczy Anna Kowalewska, geodeta powiatowy.

Podpisanie umowy na realizację projektu e-mapa 2

Zdaniem starosty korzyści z realizacji „e-mapy 2” szybko zauważą zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli mieszkańcy. – Żyjemy w czasach cyfryzacji i informatyzacji, które ułatwiają rozwój w niemal każdym sektorze. Nasz projekt będzie więc pomostem pomiędzy administracją a obywatelem. Plusy będą widoczne w postaci zaoszczędzonego czasu i wysiłku, mniejszej liczby dokumentów czy krótszego czasu obsługi. To wszystko przełoży się też na niższe koszty funkcjonowania administracji, a zaoszczędzone środki będzie można przeznaczyć na kolejne inwestycje – przekonuje Małgorzata Chyziak.

Rozpoczęcie projektu zaplanowane zostało na marzec 2018 r., zaś zakończenie – na koniec maja 2019 r.

Źródło: SP w Olsztynie


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS