Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-02| GIS, Teledetekcja

LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów

W najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma „Science” można przeczytać o spektakularnym odkryciu archeologicznym dokonanym dzięki analizie danych z lotniczego skaningu laserowego.


LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów <br />
fot. Francisco Estrada-Belli/PACUNAM
fot. Francisco Estrada-Belli/PACUNAM

Pierwsze informacje o odkryciu pojawiły się w mediach jeszcze na początku tego roku – teraz jednak poznaliśmy wiele szczegółów tych badań, a także opublikowano nowe, niesamowite wizualizacje odkrytych obiektów archeologicznych.

W tygodniku „Science” opisano badania przeprowadzone w ramach projektu PACUNAM w gwatemalskim regionie Peten (przy granicy z Meksykiem). Lotniczym skaningiem objęto tam obszar o powierzchni 2144 km kw. – było to największe tego typu badanie terenu zamieszkanego niegdyś przez Majów.

Dzięki temu że w chmurze punktów ALS można usunąć warstwę roślinności (w tym przypadku gęstej dżungli), naukowcy zyskali unikatowy obraz obiektów wzniesionych przed wiekami przez tę cywilizację. „Analiza tych danych nie raz sprawiła, że opadła mi szczęka” – zwierza się w rozmowie z „New York Times” Francisco Estrada-Belli, archeolog z Tulane University w Nowym Orleanie, jednej z uczelni uczestniczących w badaniach.


Łącznie doliczono się aż 61 480 zabytkowych struktur antropogenicznych (wśród nich piramidy, świątynie, place, a także kanały, tarasy rolnicze, kamieniołomy czy drogi). Daje średnio 29 obiektów na kilometr kwadratowy, choć naukowcy podkreślają, że ich rozmieszczenie jest nierównomierne. Na tej podstawie oszacowano, że teren ten zamieszkiwało od 7 do 11 mln osób, a więc znacznie więcej, niż dotychczas sądzono. Analiza danych ALS wykazała ponadto, że spore części badanego regionu, które dziś pokryte są bezużytecznymi dla człowieka bagnami, kiedyś były intensywnie użytkowane rolniczo.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS