wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-02| GIS, Teledetekcja

LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów

W najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma „Science” można przeczytać o spektakularnym odkryciu archeologicznym dokonanym dzięki analizie danych z lotniczego skaningu laserowego.


LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów <br />
fot. Francisco Estrada-Belli/PACUNAM
fot. Francisco Estrada-Belli/PACUNAM

Pierwsze informacje o odkryciu pojawiły się w mediach jeszcze na początku tego roku – teraz jednak poznaliśmy wiele szczegółów tych badań, a także opublikowano nowe, niesamowite wizualizacje odkrytych obiektów archeologicznych.

W tygodniku „Science” opisano badania przeprowadzone w ramach projektu PACUNAM w gwatemalskim regionie Peten (przy granicy z Meksykiem). Lotniczym skaningiem objęto tam obszar o powierzchni 2144 km kw. – było to największe tego typu badanie terenu zamieszkanego niegdyś przez Majów.

Dzięki temu że w chmurze punktów ALS można usunąć warstwę roślinności (w tym przypadku gęstej dżungli), naukowcy zyskali unikatowy obraz obiektów wzniesionych przed wiekami przez tę cywilizację. „Analiza tych danych nie raz sprawiła, że opadła mi szczęka” – zwierza się w rozmowie z „New York Times” Francisco Estrada-Belli, archeolog z Tulane University w Nowym Orleanie, jednej z uczelni uczestniczących w badaniach.


Łącznie doliczono się aż 61 480 zabytkowych struktur antropogenicznych (wśród nich piramidy, świątynie, place, a także kanały, tarasy rolnicze, kamieniołomy czy drogi). Daje średnio 29 obiektów na kilometr kwadratowy, choć naukowcy podkreślają, że ich rozmieszczenie jest nierównomierne. Na tej podstawie oszacowano, że teren ten zamieszkiwało od 7 do 11 mln osób, a więc znacznie więcej, niż dotychczas sądzono. Analiza danych ALS wykazała ponadto, że spore części badanego regionu, które dziś pokryte są bezużytecznymi dla człowieka bagnami, kiedyś były intensywnie użytkowane rolniczo.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS