Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-21| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Fugro prezentuje innowacyjny batymetryczny LiDAR

Wysoki stopień penetracji wody i jednocześnie gęsta chmura punktów – to główne wyróżniki RAMMS, nowego systemu do kartowania stref przybrzeżnych opracowanego wspólnie przez holenderską firmę Fugro oraz amerykańską Areté Associates.


Fugro prezentuje innowacyjny batymetryczny LiDAR <br />
fot. Fugro
fot. Fugro

– Dostępne dotychczas batymetryczne LiDAR-y wymagały od klienta pójścia na kompromis między ceną sprzętu a głębokością penetracji lasera oraz gęstością chmury punktów – mówi Ed Saade, prezes Fugro USA. – Dzięki RAMMS nie jest to już konieczne. System ten jest w stanie penetrować wodę do głębokości 3 Secchi, generując gęstszą chmurę niż jakiekolwiek porównywalne rozwiązanie pomiarowe na rynku. RAMMS pozwala nam mierzyć na takich głębokościach jak nawet 42 metry – wyjaśnia.

Fugro opisuje RAMMS (Rapid Airborne Multibeam Mapping System) jako pierwszy tego typu wielowiązkowy skaner laserowy. Urządzenie wykorzystuje technologię push-broom i bazuje na 20 latach doświadczeń w rozwijaniu wojskowych technologii do wykrywania min w ramach programu US Navy Small Business Innovated Research, a także na 25 latach doświadczeń w budowaniu batymetrycznych LiDAR-ów.

Jak zapewniają twórcy RAMMS, urządzenie jest na tyle kompaktowe, że można je łatwo podwiesić pod małym samolotem, a nawet pod bezzałogowym płatowcem. Co więcej, oferuje ono szybki transfer oraz przetwarzanie pozyskanych danych.

– Wierzymy, że RAMMS zapewni istotną wartość dodaną dla podmiotów zajmujących się hydrografią – kontynuuje Saade. Jak podkreśla, system ten został już z powodzeniem przetestowany podczas pomiarów 165 km kw. wybrzeża Belize, a obecnie jest wykorzystywany w kilku dużych projektach realizowanych w obu Amerykach.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS