Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-20| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Fugro pomoże skartować oceany do 2030 roku

Rzeźba dna oceanów jest dziś słabiej poznana niż powierzchnia Marsa czy Księżyca. Ten stan rzeczy ma zmienić inicjatywa Seabed 2030, która właśnie dostała istotne wsparcie od firmy Fugro – jednego ze światowych liderów na rynku pomiarów batymetrycznych.


Fugro pomoże skartować oceany do 2030 roku

Seabed 2030 to międzynarodowy projekt, który – jak wskazuje nazwa – ma doprowadzić do opracowania wysokorozdzielczych modeli dna oceanów do 2030 roku. Zadanie jest bardzo ambitne, bo do dziś, wykorzystując nowoczesne technologie pomiarowe, udało się skartować raptem 20% oceanów. – Jako największa firma na świecie zajmująca się pomiarami oceanów Fugro jest gotowe wesprzeć inicjatywę Seabed 2030 i dostarczyć jej brakujących danych – deklaruje David Millar, jeden z dyrektorów w tej firmie.

Forma wsparcia Fugro dla Seabed 2030 jest nietypowa. Firma nie zamierza bowiem angażować swoich czterech jednostek hydrograficznych specjalnie dla tej inicjatywy. Zadeklarowała natomiast, że będzie wykonywać pomiary na jej potrzeby, podczas przemieszczania swoich statków pomiędzy obszarami poszczególnych projektów. Ma temu służyć technologia Office Assisted Remote Services (OARS). Pozwala ona wykonywać pomiary batymetryczne przy minimalnym udziale załogi jednostki hydrograficznej oraz bez większego wpływu na działalność operacyjną spółki.

W zeszłym roku firma wdrożyła tę technologię na swoich dwóch jednostkach, co pozwoliło pozyskać dla inicjatywy Seabed 2030 dane pokrywające 65 tys. km kw. Wprawdzie w porównaniu z powierzchnią oceanów to bardzo niewiele, ale ostatnio Fugro wdrożyło technologię OARS na swoich dwóch kolejnych jednostkach.

Co więcej, spółka chce przekazywać dla Seabed 2030 również niektóre dane pozyskiwane dla komercyjnych klientów – zarówno z projektów zrealizowanych, jak i planowanych. Ze względu na zapisy kontraktów nie zawsze jest to proste. W niektórych przypadkach konieczna będzie redukcja rozdzielczości lub przekazanie danych dopiero po upłynięciu określonego czasu (wszystko to oczywiście w porozumieniu z klientami).

Fugro wspiera tę inicjatywę również poprzez przygotowanie procesów przetwarzania danych pochodzących z różnych źródeł, obejmujących m.in. dostosowanie formatów danych i metadanych.

– W ciągu najbliższych miesięcy czekamy na kolejne dane z jednostek Fugro, które, mamy nadzieję, będą przykładem dla innych firm z tej branży – komentuje dyrektor programu Seabed 2030 Satinder Bindra.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS