Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-09| GNSS, Geodezja

O precyzyjnych pomiarach hydrograficznych

Z uwagi na zainteresowanie Czytelników nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie właśnie ukazał się dodruk książki pt. „Precyzyjne pomiary hydrograficzne trudnych akwenów budowli hydrotechnicznych z wykorzystaniem zintegrowanych technik GNSS, RTS, INS oraz SBES”. Jej autorem jest dr Dariusz Popielarczyk, adiunkt w Katedrze Geodezji Satelitarnej i Nawigacji Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie.


O precyzyjnych pomiarach hydrograficznych
Głównym celem badań przedstawionych w monografii jest opracowanie nowej, autorskiej metody precyzyjnych pomiarów batymetrycznych, prowa­dzonych w szczególnie trudnych warunkach hydrologicznych, jakimi są akweny budowli hydrotechnicznych. Zaproponowana metoda wykorzystuje techniki Real Time Kinematic/Real Time Network (RTK/RTN) satelitarnego pozycjonowania GNSS, klasyczne tachimetry geodezyjne RTS (Robotized Total Station) oraz sensory inercjalne IMU/INS (Inertial Measurement Unit/Inertial Navigation System) do estymacji trajektorii łodzi podczas pomiarów batymetrycznych.

W pracy szczegółowo przeanalizowano problemy występujące podczas sondażu hydroakustycznego na nietypowych, trudnych, śródlądowych akwenach budowli hydrotechnicznych. Opisane zostały najważniejsze źródła błędów, które wpływają na zmniejszenie dokładności i precyzji wyznaczenia współrzędnych punktu na dnie zbiornika wodnego. Ponadto, przedstawiono pokrótce podstawowe systemy pozycjonowania wykorzystane podczas badań, eksperymentów i wdrożeń: satelitarny system pozycjonowania GNSS, geodezyjny, nowoczesny tachimetr RTS, oraz systemy nawigacji inercjalnej INS.

Wieloletnie doświadczenia autora z zakresu geodezji, hydrografii, geodezji i nawigacji satelitarnej oraz batymetrii śródlądowej stały się podstawą do opraco­wania i zaprezentowania nowej metody precyzyjnych pomiarów kształtu dna trud­nych akwenów śródlądowych. Nowa metoda, Precise Inland Bathymetric Measurements (PIBM), polega na dokładnym wyznaczeniu trajektorii łodzi, a następnie, wykorzystując pomiar głębokości, redukcji uzyskanych obserwacji do punktu na dnie zbiornika wodnego.

Książka liczy 186 stron i została wydana w miękkiej oprawie. W Księgarni Geoforum.pl można ją nabyć w cenie 45 zł.

Źródło: Wydawnictwo UWM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS