wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-09| GNSS, Geodezja

O precyzyjnych pomiarach hydrograficznych

Z uwagi na zainteresowanie Czytelników nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie właśnie ukazał się dodruk książki pt. „Precyzyjne pomiary hydrograficzne trudnych akwenów budowli hydrotechnicznych z wykorzystaniem zintegrowanych technik GNSS, RTS, INS oraz SBES”. Jej autorem jest dr Dariusz Popielarczyk, adiunkt w Katedrze Geodezji Satelitarnej i Nawigacji Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie.


O precyzyjnych pomiarach hydrograficznych
Głównym celem badań przedstawionych w monografii jest opracowanie nowej, autorskiej metody precyzyjnych pomiarów batymetrycznych, prowa­dzonych w szczególnie trudnych warunkach hydrologicznych, jakimi są akweny budowli hydrotechnicznych. Zaproponowana metoda wykorzystuje techniki Real Time Kinematic/Real Time Network (RTK/RTN) satelitarnego pozycjonowania GNSS, klasyczne tachimetry geodezyjne RTS (Robotized Total Station) oraz sensory inercjalne IMU/INS (Inertial Measurement Unit/Inertial Navigation System) do estymacji trajektorii łodzi podczas pomiarów batymetrycznych.

W pracy szczegółowo przeanalizowano problemy występujące podczas sondażu hydroakustycznego na nietypowych, trudnych, śródlądowych akwenach budowli hydrotechnicznych. Opisane zostały najważniejsze źródła błędów, które wpływają na zmniejszenie dokładności i precyzji wyznaczenia współrzędnych punktu na dnie zbiornika wodnego. Ponadto, przedstawiono pokrótce podstawowe systemy pozycjonowania wykorzystane podczas badań, eksperymentów i wdrożeń: satelitarny system pozycjonowania GNSS, geodezyjny, nowoczesny tachimetr RTS, oraz systemy nawigacji inercjalnej INS.

Wieloletnie doświadczenia autora z zakresu geodezji, hydrografii, geodezji i nawigacji satelitarnej oraz batymetrii śródlądowej stały się podstawą do opraco­wania i zaprezentowania nowej metody precyzyjnych pomiarów kształtu dna trud­nych akwenów śródlądowych. Nowa metoda, Precise Inland Bathymetric Measurements (PIBM), polega na dokładnym wyznaczeniu trajektorii łodzi, a następnie, wykorzystując pomiar głębokości, redukcji uzyskanych obserwacji do punktu na dnie zbiornika wodnego.

Książka liczy 186 stron i została wydana w miękkiej oprawie. W Księgarni Geoforum.pl można ją nabyć w cenie 45 zł.

Źródło: Wydawnictwo UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS