Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-28| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Pomiar podwójnie bezzałogowy

Jak skutecznie pomierzyć trudnodostępny zbiornik na terenie kopalni odkrywkowej? Firmy Colidrone z Częstochowy i Geoprojekt z Lubina postanowiły połączyć możliwości dwóch różnych systemów bezzałogowych – latającego i pływającego.


Pomiar podwójnie bezzałogowy <br />
Ortofotomapa nałożona na numeryczny model terenu
Ortofotomapa nałożona na numeryczny model terenu

Prace odbyły się na zbiorniku o łącznej powierzchni około 3,5 km kw. Obiekt jest praktycznie niedostępny dla klasycznych pomiarów ze względu na wysoką niestabilność podłoża. Jednocześnie zamawiającemu (Grupie Kapitałowej PGE) zależało na określeniu objętości z możliwe najwyższą dokładnością w celu optymalizacji procesów produkcyjnych oraz lepszego planowania działalności. W naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem było tu połączenie fotogrametrii niskiego pułapu i pomiarów batymetrycznych.

Nalot bezzałogowym statkiem powietrznym Fenix został wykonany w trzech misjach fotogrametrycznych (trwających 45 min, 45 min i 20 min). W ich trakcie pozyskaliśmy zdjęcia w rozdzielczości 2,8 cm. Dane objęły teren korony wału oraz wyschnięty osad na dnie zbiornika. Dzięki wyposażeniu drona w dodatkowy geodezyjny odbiornik GPS mogliśmy wiernie zmierzyć teren, na którym nie dało się założyć fotopunktów. Średni błąd wynikowej chmury punktów wyniósł 6 cm (XY: 3,5 cm, Z: 5 cm)

Pomiary batymetryczne obejmowały zalaną część zbiornika (ok. 1 km kw.). Do ich wykonania użyliśmy sterowanej z brzegu autonomicznej łódki, która wyposażona jest w dwuczęstotliwościową echosondę (taka konfiguracja zapewnia dokładniejszy wynik pomiaru). Ten pomiar trwał jednak znacznie dłużej niż przy użyciu drona, bo blisko 2 dni. Wynika to z tego, że łódka porusza się z prędkością 1 m/s, a UAV – 16 m/s. Dodajmy, że przy tego typu obiektach, gdzie osad dobrze sedymentuje, nasze prace potwierdziły dokładność echosondy deklarowaną przez producenta, czyli 10 cm przy 5 m głębokości.

Model wysokościowy zbiornika

W efekcie otrzymaliśmy dwie chmury punktów, które połączyliśmy w jedną. W dalszej kolejności przystąpiliśmy do jej obróbki: liczenia objętości oraz rasteryzacji dla lepszej wizualizacji danych. Warto podkreślić, że woda przy brzegu zbiornika była wystarczająco przeźroczysta, aby model osadu tuż pod lustrem stworzyć na podstawie zdjęć z drona. Było to szczególnie istotne przy kartowaniu najpłytszej części zbiornika, na którą łódka nie była w stanie wpłynąć. Mając pełną chmurę, mogliśmy ją „odciąć” na poziomie wody, co pozwoliło dobrze uwidocznić skomplikowaną linię brzegową. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy dla zamawiającego ważne jest zachowanie określonej odległości wody od korony zapory.

Obie firmy posiadają doświadczenie w łączeniu tego typu danych wywodzące się z bliskiej współpracy na innych obiektach. Ten jest jednak wyjątkowo efektowny choćby ze względu na urozmaiconą rzeźbę, jaką tworzy ściekający osad.

Fragment ortofotomapy zbiornika

Kamil Kaczorowski (Colidrone), Adam Karol (Geoprojekt Lubin)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS