Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-08-03 | GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt

Javad J-Mate: tachimetria, skanowanie i GNSS w jednym zestawie

Amerykańska firma Javad znana była dotychczas jako producent precyzyjnych odbiorników satelitarnych, ale niedawno zaprezentowała swój pierwszy, nietypowy zmotoryzowany tachimetr J-Mate.


Ilustracja: Javad J-Mate: tachimetria, skanowanie i GNSS w jednym zestawie

Urządzenie montowane jest na statywie i składa się z: cyfrowej kamery (m.in. do automatycznego wyszukiwania celu), dalmierza laserowego, serwomotorów oraz 3 precyzyjnych libelli. Na J-Mate można z kolei zamontować odbiornik GNSS-RTK Javad Triumph-LS, co pozwala wyznaczyć współrzędne stanowiska. Triumph służy także jako rejestrator. Z kolei po zamontowaniu na tyczce i dołączeniu dedykowanej tarczki celowniczej Triumph i J-Mate tworzą zestaw do pomiarów hybrydowych.

Kalibracja na Słońce

Przed rozpoczęciem pracy z J-Mate należy wyznaczyć współrzędne stanowiska oraz dokonać kalibracji enkoderów. Tu pojawia się pierwsza ciekawa nowość – urządzenie może wykonać tę czynność, łącząc pomiar GNSS z pomiarem aktualnej pozycji Słońca. Ta druga czynność wykonywana jest przy użyciu wbudowanej cyfrowej kamery z nałożonym specjalnym filtrem. Producent nie podaje jednak, jaka jest dokładność takiej metody.

Kalibrację J-Mate można także wykonać metodami znanymi z innych zestawów do pracy hybrydowej – poprzez pomiar RTK dwóch pobliskich punktów lub, gdy sygnał GNSS jest niedostępny, pomiar przy użyciu tarczki dwóch punktów o znanych współrzędnych.

TS, GNSS, skaning

Gdy użytkownik z powodzeniem przeprowadzi kalibrację, może rozpocząć pomiary. Można je realizować z poziomu tachimetru z zamontowanym na nim odbiornikiem Triumph-LS, wskazując na ekranie rejestratora interesujące nas punkty. Triumph z tarczką celowniczą można też zamontować na tyczce, która będzie stale śledzona przez J-Mate, i w ten sposób wyznaczać współrzędne.

Urządzenie oferuje także tryb skanowania wzbogacony o ciekawą innowację. Gdy J-Mate wykryje jednolitą powierzchnię, np. drzwi garażowe, może pomierzyć tylko ich krawędzie, a pozostałe punkty na tej płaszczyźnie zostaną wyinterpolowane. Pozwala to efektywniej wykorzystywać prędkość skanowania J-Mate na poziomie 10 pkt/s.

Dokładność pomiaru tachimetrycznego w przypadku J-Mate wynosi 1,5 mm (1 sigma), a powtarzalność – 0,4 mm.

Ograniczenia

Firma Javad nie kryje, że jej nowy instrument ma pewne wady i ograniczenia. Pierwszym jest krótki zasięg, który wynosi do 100 metrów na tarczkę celowniczą lub białą powierzchnię i 50 metrów na inne powierzchnie. Producent podkreśla jednak, że do większości zastosowań taki zasięg będzie wystarczający.

Kolejnym ograniczeniem jest działanie autofokusa w kamerze tylko dla odległości powyżej 4 metrów, a także zasięg komunikacji bezprzewodowej do 100 metrów.

Cena i dostępność

Przedsprzedaż urządzenia trwa do listopada. Jego cena to niecałe 20 tys. dolarów (16 tys. w promocji), należy jednak do niej doliczyć koszt odbiornika Triumph-LS – bez niego J-Mate nie będzie działać.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@Tom a ma to jakiś związek z wykonywaniem prac geodezyjnych? Przecież dzisiaj żeby wykonywać pomiary wystarczy założyć działalność gospodarczą, już łatwiej być nie może. Nawet ustalenia granic....
  
Waldemar zamierza zmienić system nadawania uprawnień geod i zmiany mają iść w stronę jeszcze większych utrudnień, ma to niby na celu przywrócenie dawnego prestiżu zawodu. W innej koncepcji ma powstać list zaufanych i rekomendowanych przez GUGiK geodetów uprawnionych (taka lustracja uprawnień). Czyli w skrócie młodym się utrudni a starych się uwiarygodni.
  
??? Ktoś wie jakie zmiany szykują się z uprawnieniami geodezyjnymi?
  
W komentarzach jest pomieszanie tematów stąd ten pozorny bełkot. Jedno to komentarze do artykułu, drugie to zapewne w sprawie list kandydatów do Komisji Kwalifikacyjnej które do końca lipca miały przesłać do GGK stowarzyszenia. I pewnie ktoś dowiedział się już kto na nich jest. No, zapewniam Was że będzie jeszcze ciekawiej. Zobaczymy co z tego materiału wykroi GGK ale chyba nikt się cudów nie spodziewa. A sądząc z ogólnokrajowej tendencji w sferze państwa będzie zapewne gorzej niż było.
  
Javad Ashjaee w sumie ciekawy facet. Fabryka w USA, mieszka w (podobno)Moskwie kiedyś mózg Topcona? (kwadratowe anteny :) ) - choć jego ostatnie sprzęty trochę "odjechane" (ceny też)
  
@ stop, . ale o co chodzi? Czy coś się dzieje w kuluarach o czym nie ma informacji oficjalnej? Bo nic nie rozumiem z tego bełkotu.
  
@stop wszyscy wyznawcy zbawcy waldemara mocno się zawiodą. a dlaczego? bo od początku było wiadomo, że: nic się zmienić w pojedynkę nie da, a waldemar jest inteligentnym człowiekiem i przyszedł do gugiku po coś więcej, niż tylko wpis do CV. nadszedł czas powszechnych integracji i budowania baz "danych". a o uprawnienia bym się nie obawiał, bo jest grupa, która je musi mieć, a zatem wymagania nie mogą być zbyt wysokie. jeśli zaś chodzi o kształcenie zawodowe, to jestem za! ale na najwyższym poziomie, a nie na zasadzie odbywania z musu i płacenia za miernotę - dla sztuki.
  
stop mamy dość Podobno podnoszenie kwalifikacji zapewnić mają: BOGDAN G. , ZENON M., LUDMIŁA P. i inni przedstawiciele środowiska geodezyjnego. Proponuję się następujące tematy szkoleń "naukowych": - rodzaje stabilizacji punktów granicznych - prelekcja 4h - 1000ZŁ - kiedy można wykonać stabilizację punktów granicznych - prelekcja 4h - 1000ZŁ - omówienie dokładności pomiarów - 4h -1500ZŁ - omówienie zaostrzenie wymogów dla kandydatów chcących zdobyć uprawnienia geodezyjne (proponuje się minimum 6 lat czynnej bezpłatnej posługi i wyłączenie u geodety,który zostanie wprowadzony na listę prowadzoną przez GGK- tzw. geodeci nadzwyczajni), do czasu zdobycia uprawnień można posiłkować się uprawnieniami "geodetów nadzwyczajnych" za stosownym wynagrodzeniem. - omówienie skrócenia czasu rozpatrywania wniosków o nadanie uprawień zawodowych z 6 miesięcy do 2 lat
    1 
 2 
Leśne Dziaki drżyjcie ...
    1 
 3 



zobacz też:

Odbiornik Javad wykryje fałszywe sygnały GNSS

Amerykański producent odbiorników geodezyjnych – firma Javad GNSS, udostępnił opatentowaną...

Częstsze poprawki to szybszy fix

Amerykańska firma Javad GNSS zaprezentowała „Beast Mode RTK” – nowe rozwiązanie umożliwiające...

Zmieniaj odbiornik RTK w drona

Amerykańska firma Javad GNSS znana była dotychczas wyłącznie ze sprzętu satelitarnego. W tym tygodniu zaprezentowała...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
W 1947 roku do Liceum Mierniczego w Warszawie przyjęto 7 dziewcząt?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Staszic (1755-1826)

Stanisław Staszic (1755-1826)
Geolog, organizator przemysłu i nauki, publicysta, działacz społeczny, ksiądz katolicki; wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia. Urodził się w pierwszych dniach listopada 1775 r. w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec oraz dziadek byli...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1939

1939
Wydano "Katalog wysokości reperów polskiej podstawowej sieci niwelacji precyzyjnej I-rzędu". Prace nad budową sieci prowadziło od 1926 r. Biuro Triangulacyjne Ministerstwa Robót Publicznych, a po jego likwidacji (1932) - Biuro Pomiarowe Ministerstwa...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2