Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-07-05 | Prawo

WSA: przepisy ważniejsze niż praktyka

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wytknął geodecie kilka istotnych błędów popełnionych przy ustalaniu granicy.


Ilustracja: WSA: przepisy ważniejsze niż praktyka

Wyrok jest efektem odwołania się geodety od decyzji starosty, który odmówił przyjęcia jego dokumentacji do PZGiK, a także od decyzji WINGiK-a, który to rozstrzygnięcie podtrzymał. Wśród wytkniętych błędów popełnionych przy tej pracy geodezyjnej urzędnik wskazał m.in., że w rozesłanych przez geodetę zawiadomieniach o czynnościach podjętych w celu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych zabrakło numeru księgi wieczystej, co jest wymagane przez rozporządzenie ws. EGiB. Odnosząc się do tego zarzutu, wykonawca powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący niedopuszczalności zwiększenia zakresu warunków przepisami aktów wykonawczych ponad określone w ustawie. W świetle tego rozstrzygnięcia TK zawarte w jego pracy zawiadomienia nie naruszają postanowień Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Ponadto – argumentuje dalej geodeta – w PZGiK w skali kraju znajduje się wiele milionów zawiadomień dotyczących granic prawnych bez podania KW.

Drugą sporną kwestią jest to, czy w tej sprawie doszło do zgodnego oświadczenia stron. Starosta i WINGiK twierdzą, że nie, bo na gruncie nie stawili się wszyscy prawidłowo zawiadomieni właściciele nieruchomości. Geodeta jest przeciwnego zdania, argumentując, że skoro nieobecne strony nie usprawiedliwiały swojej nieobecności i tym samym nie brały udziału w czynnościach, to oświadczenie pozostałych stron należy uznać za zgodne.

Ta kwestia jest istotna dla kolejnego zarzutu, bo w toku niniejszej pracy geodeta dokonał trwałej stabilizacji punktów granicznych, a to – zgodnie z prawem – jest możliwie tylko przy zgodnym oświadczeniu stron.

W sprawie pojawił się także zarzut nieprawidłowo pomiaru GNSS, a konkretnie pomiaru kontrolnego na punkcie osnowy geodezyjnej. Zgodnie z § 12 rozporządzenia o standardach przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji RTK/RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie takiego pomiaru nie może przekraczać 0,12 m, a w analizowanej sprawie wyniosła 0,18 m. W odpowiedzi geodeta najpierw powołał się na § 15 standardów, który dopuszcza stosowanie innych technik zapewniających odpowiednią dokładność pomiaru. Później podniósł argument, że przy wykorzystaniu nowszych współrzędnych osnowy odchyłka nie przekracza już dopuszczalnej wartości.

W wyroku WSA w Gdańsku z 14 czerwca br. (sygn. akt III SA/Gd 203/18) sąd oddalił skargę geodety. „Skarżący w skardze powołuje się na praktykę i standardy zawodowe, lecz ocena wykonanej przez niego pracy dokonywana jest nie w oparciu o praktykę, która może być wadliwa, a w oparciu o przepisy prawa” – podkreślili sędziowie.

Odnośnie do pierwszego zarzutu WSA zgodził się z poglądami starosty i WINGiK-a, że zawiadomienie musi zawierać numer księgi wieczystej i nie ma tu miejsca na inne interpretacje.

Podobnie jak organy niższej instancji sąd uznał także, że w analizowanej sprawie nie doszło do zgodnego oświadczenia stron. Aby o tym mówić, zgodne oświadczenia muszą złożyć wszyscy właściciele (użytkownicy wieczyści, władający), a nie tylko ci, którzy wzięli udział w czynnościach, zaś inni, prawidłowo zawiadomieni, na gruncie się nie stawili. „Akceptując pogląd skarżącego, przyjąć by należało, że zgodne oświadczenie w myśl § 39 ust.1 w/w rozporządzenia [ws. EGiB – red.] może złożyć nawet tylko jedna osoba, która nie jest przy tym właścicielem (użytkownikiem wieczystym, władającym) wszystkich działek ewidencyjnych, podlegających postępowaniu w sprawie ustalenia przebiegu ich granic” – zauważa WSA.

Sąd nie zgodził się także z argumentami geodety dotyczącymi dokładności pomiarów GNSS. WSA przypominał, że rozporządzeniu o standardach określone są konkretne wartości odchyłki i przepisy te nie przewidują żadnych marginesów błędu czy wyjątków. Owszem, geodeta podniósł, że porównując wyniki pomiaru z nowszymi współrzędnymi, odchyłki pomiaru spełniają wymogi, ale – jak zwraca uwagę WSA – te nowsze wartości dotyczą danych z operatu niezwiązanego z aktualizacją bazy danych szczegółowych osnów.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

To raczej kompromitacja naszego systemu prawnego i stanu naszej geodezji. Tak, są takie miejsca w Polsce, i nie jest ich mało, gdzie osnowa jest założona niedokładnie i nie nadaje się do kontroli pomiarów RTN, które są od niej dokładniejsze. Ułomne, nieprzemyślane prawo skazuje nas wtedy na pomiar archaicznymi metodami bo stosowanie paragrafu 15 standardów jest nie do obronienia przed technicznym laikiem w sądzie administracyjnym. Jeszcze bardziej ułomne przepisy, dotyczące administracyjnych trybów ustalania granic, rodem z państwa komunistycznego, nie nadają się do obecnych realiów, gdzie takie sprawy powinny regulować przepisy kodeksu cywilnego. Stad absurdy, mimo wieloletniej praktyki, logiki i pierwotnego sensu przepisów dziś nie możemy zakopać słupka, gdy sąsiad, który nie ma ochoty płacić za ustalanie granic, nie przyjdzie. Najrzadziej przychodzą urzędnicy, odpowiedzialni za drogi i grunty publiczne. Ale nawet GUGiK próbuje publikować katalogi dobrych praktyk. Od kogo się uczyć i czego?
    1 
 1 
WSA Kompromitacja tego Wykonawcy zupełna. To już wiadomo dlaczego jako branża zjeżdżamy po równi pochyłej. Panowie geodeci do nauki, tylko nie wiadomo czy da się jeszcze coś zrobić. Niewiedzo ponad poziomy wzbijaj się
    2 
 2 
Jak ja Wam zazdroszę... ... tego portalu i zaangażowania osób które go prowadzącą. Marzyłby mi się taki portal z dziedziny wiedzy, którą reprezentuję (też na geo...).
  
 1 
... Ciekawe w sprawie tej odchyłki. Przecież w wyjaśnieniach do rozporządzenia w spr. standardów było wyraźnie napisane iż w przypadku przekroczenia tej odchyłki, to Wykonawca ma obowiązek opisać to w sprawozdaniu i tyle. To że odchyłka jest przekroczona nie znaczy, że pomiar jest źle wykonany. Patrz chociaż pomiary GPS RTK/RTN na terenach objętych szkodami górniczymi. Tam współrzędne są aktualne przez tydzień, miesiąc? WSA jednak widać nie ma za bardzo pojęcia o tych sprawach.
    1 
 6 
. jeszcze ciekawiej jest jak w ogóle nie ma zainteresowanych, dokumentów brak, łąka na kilku hektarach jednolita.. eh te ustalenia do celów EGiB
  
Bład taktyczny na przyszłość geodeta będzie wiedział, że po ustaleniu do celów ewidencji, przypadku lekceważenia przez właścicieli tematu i niestawiennictwa, które jak się okazuje jednak wstrzymuje czynności geodety w pewnym zakresie, należy złożyć operat z etapu pracy, doprowadzić do ujawnienia punktów w ewidencji a następnie je wyznaczyć i utrwalić osobnym protokołem. W powiatach, gdzie nie dopuszcza się utrwalania punktów niestabilizowanych uprzednio, pozostaje tylko rozgraniczenie. A wtedy już musimy zastabilizować ustalana granicę, nawet jak nikt się nie stawi. Kto pisał to genialne prawo, które, jak widać po wielokroć, przed WSA skazuje nas niemal zawsze na porażkę i nie można posłużyć się opinia biegłego geodety, jak w sprawach cywilnych?
  
 8 
RODO a jak ten wyrok ma się do ochrony danych osobowych albo odwrotnie (pytam o umieszczenie nr KW na zawiadomieniu imiennym ewentualnie na BIP)?! https://geoforum.pl/news/23642/giodo-numery-ksiag-to-dane-osobowe
    3 
 4 
fikcja tak to jest, strony nie było, to wyciągali wszystko co "niby" źle. Po hu... ta kontrola osnowyi tak sie nie da przejść na jednym "fixie". Pozdrawiam
    3 
 6 
jak to pięknie było, kiedy były instrukcje.
    3 
 10 



zobacz też:

WSA o odmowie rozgraniczenia

Gdy okazało się, że granica działki biegnie przez pokój sąsiada, właściciele nieruchomości zwrócili się o przeprowadzenie...

WSA o numerze księgi wieczystej i interesie prawnym

Czy aby uzyskać z EGiB numer księgi wieczystej określonej nieruchomości niezbędne jest wykazanie...

Jest wyrok w sprawie podziałów przez potrącenie

Jak informuje Stowarzyszenie Geodetów Ziemi Wodzisławskiej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1940 roku w Oddziale Mierniczym Szkoły Budownictwa Lądowego i Wodnego w Warszawie uczyło się 400 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Karol Brzozowski (1821-1904)
Inżynier i uczestnik powstań narodowych, który założył sieć linii telegraficznych w Turcji i opracował mapy gór Kurdystanu. Urodził się w Warszawie 29 września 1821 r. jako syn oficera napoleońskiego i leśnika, herbu Korab. Poszedł w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
Niemiecka Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę TanDEM-X. Wspólnie ze starszym o dwa lata bratem bliźniakiem TerraSAR-X do 2013 r. ma opracować najdokładniejszy jednolity numeryczny model terenu Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama