Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-06-04 | Geodezja, Prawo, Instytucje

Pomorscy geodeci pytają o geodezyjne efekty Konstytucji dla biznesu

Obowiązujący od miesiąca pakiet ustaw zwany Konstytucją dla biznesu miał istotnie ułatwić kontakty przedsiębiorców z urzędnikami. Czy wpłynął również na relacje wykonawców prac geodezyjnych z ODGiK-ami? Zagadnienie to jest przedmiotem pisma, jakie Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne wystosowało do pomorskiego WINGiK-a.


Ilustracja: Pomorscy geodeci pytają o geodezyjne efekty Konstytucji dla biznesu

Przypomnijmy, że Konstytucja dla biznesu wprowadziła nowe fundamentalne zasady regulujące kontakty przedsiębiorców z urzędami. Chodzi tu w szczególności o: domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasadę przyjaznej interpretacji przepisów oraz kluczową zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Autorzy Konstytucji podkreślają, że stają się one wzorcem kontroli działania administracji i są mocną podstawą zaskarżenia czynności organu.

Regulacje te dały wykonawcom prac geodezyjnych nadzieję na wzmocnienie swojej pozycji w kontaktach ze starostwami, a także szansę na wyeliminowanie lub choćby ograniczenie stosowania tzw. prawa powiatowego. Czy tak się jednak stało?

Po miesiącu funkcjonowania nowych przepisów członkowie PSG nie widzą żadnych oznak poprawy – ich zdaniem „powiatowe prawo” wciąż ma się dobrze. W związku z tym organizacja zwróciła się do pomorskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego z wnioskiem o zwrócenie uwagi starostom realizującym zadania z dziedziny geodezji i kartografii na problem „prawa powiatowego” oraz ustalenie, w jaki sposób realizują oni postanowienia „Konstytucji dla Biznesu” w szczególności w zakresie zasad: domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów oraz „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.

„Te trzy podstawowe zasady powinny istotnie zmienić chociażby podejście wielu weryfikatorów do wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. Obawiamy się, że mimo ustawowych zapisów (np. art. 10 Prawa przedsiębiorców) po stronie administracji szczebla powiatowego wciąż nie ma woli na zmiany w tym zakresie lub brakuje odpowiedniego bodźca do przeprowadzenia zmian. W związku z tym liczymy, że interwencja inspekcji wojewódzkiej przyczyni się do rewizji dotychczasowego podejścia administracji powiatowej do przedsiębiorców działających w branży geodezyjnej i kartograficznej” – pisze prezes PSG Michał Pellowski.

Pełna treść wniosku PSG

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

odpowiedz Składając operat do weryfikacji P. Witoldzie musi być on wykonany zgodnie ze standardami, a nie ma wiele poprawek.
  
Witek powiedz to Joli i będziesz czekał jeszcze dłużej
  
 1 
A ja bym zobaczył metadane z procesu walidacji operatów.
    1 
ciekawa lektura piszesz jeszcze o kolejności zgłoszeń, chętnie zobaczyłbym taką kwerendę z data wpływu i weryfikacji
    1 
. zweryfikowany to nie sprawdzony (miało być)
    1 
@Geodeta_ze_starostwa sprawdzonyzweryfikowany to raz, dwa ze dzisiaj każdy może weryfikować o czymś świadczy (nie ma kontroli), nie zawsze jest 15tyś pikiet, a operat zawsze podkreślam zawsze leży z karteczką na kiedy go sprawdzić, po drugie organizacja pracy gdzie operat przechodzi przez cztery biurka, wysyłanie powiadomień smsem, mailem - po co Internet urzędnikom skoro to taka trudność?, uwielbienie dla papierowych zgłoszeń bo przez tyle lat nie można uruchomić serwera do obsługi zgłoszeń
    1 
... Czy kolega po fachu Witold ma świadomość iż jego operat zawierający dane z pomiaru 3 pikiety niestety ale musi poczekać aż będzie sprawdzony operat zawierający pikiet 15 tysięcy nie mówiąc ile obiektów te 15k pikiet modyfikuje ;) trochę wyrozumiałości. Kiedyś robiło się kreskę na mapie lub 2 do tego kilka cyferek od szablonu i po sprawie a teraz trzeba uzupełnić kilkadziesiąt atrybutów opisowych i określić relacyjne zależności wielu obiektów. Przy weryfikowaniu plików wsadowych trzeba posprawdzać czy te relacje zostały poprawnie określone, czy nie pominięto czegoś co jest wykazane albo na mapie wywiadu albo na szkicu lub mapie wynikowej. A kolejność wpływu musi być zachowana.
    4 
 4 
Służba geodezyjna nie drużba. Jedni kiszą kapustę inni kiszą ogórki a jeszcze inni co cwańsi kiszą operaty konkurencji na półce.
    3 
 3 
~Wojtek Nie wiem czy wiesz ale w kolejce do sprawdzenia jest więcej operatów niż tylko Twój. Nawet jeśli jest prosty i sprawdzenie go zajmuje zazwyczaj 10 minut to w kolejce przed nim jest jeszcze 100 innych. Operaty są weryfikowane według daty wpływu. Przy terminie weryfikacji - miesiąc najczęściej do czynienia ze zbyt małą liczbą weryfikatorów lub z ich niską wydajnością. Dodatkowo w starostwach często pracują młode dziewczyny. Niech kilka odejdzie na macierzyński i od razu termin skacze. Co do Twojej propozycji żeby charytatywnie zostawać na nadgodzinach to pominę to milczeniem. Nikt Ci za nie nie zapłaci, tyle w temacie.
    3 
 3 
Żałosne płaczki bez układów w starostwach. Tylko na tyle was stać. Trzeba was gnoić jeszcze bardziej aż sobie dacie spokój z tą geodezją.
    9 
 2 
@Witold Nie będę pisał co to jest... szkoda nerwów... do kitu ta cala geo...
  
 2 
@Wojtek jeśli miesiąc to złośliwość, to jak nazwać dwa miesiące?
  
 3 
weryfikacja Jak miesiąc to już chyba to jest czysta złośliwość. A jak nie bo urzędnik ma dużo pracy.... to niech po godzinach zostanie, lub przyjdzie wcześniej do pracy...
    1 
 3 
000 0 powiadomień, maili, telefonów, jak przychodzisz za często jesteś namolny jak nie przychodzisz to znaczy że nie interesujesz się i może leżeć jeszcze dłużej. Wygląda jakby urzędnicy nie byli na służbie tylko u hm sam nie wiem. U siebie w firmie tematy załatwiane byłyby max w godzinę. Już wolałbym płacić za weryfikację i mieć konkretnie, na czas.
    2 
 4 
@Realista Napiszę jeszcze że musisz się wiecznie dopytywać czy już został zweryfikowany i czy dokumenty oklauzulowane lub operat do poprawki można odebrać bo jak nie to lecą kolejne dni, tygodnie....
  
 1 
@Realista gdyby tak było, nie było by źle, niestety jest inaczej. Miesiąc jest zawsze, nie ważne jaka usterka, nawet błaha np. brak pieczątki, podpisu!!! Powtórna kontrola i znowu miesiąc bujamy się....
  
 2 
weryfikator - W czym problem?? W "prostym operacie" usterki wpisuje się w protokole i oddaje wykonawcy do poprawienia?? Ile to może trwać czasu?? 5 min?? 15??
    2 
 2 
@Witold "Kuriozalne jest to że weryfikacja operatu trwa dłużej niż jego sporządzenie." Czas potrzebny na weryfikację jest wprost proporcjonalny do ilości usterek występujących w geo-bublu (operacie).
    5 
 8 
. Jeśli ustawowo nie wprowadzi się kar dla weryfikatorów za przedłużające się weryfikacje (miesięcznice), to nic się nie zmieni. Kuriozalne jest to że weryfikacja operatu trwa dłużej niż jego sporządzenie.
    2 
 5 



zobacz też:

Nowelizacja ustawy o IIP z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj (28 maja) ustawę o zmianie ustawy o działach administracji...

RODO już obowiązuje, czekamy na zmiany w Pgik

Dziś (25 maja) wchodzi w życie osławione RODO, czyli unijne regulacje dotyczące ochrony danych...

Rząd robi kolejne podejście do reformy procesu inwestycyjnego

Minister inwestycji i rozwoju powołał zespół doradczy do przygotowania założeń reformy...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
generał Rufus Putnam był pierwszym głównym geodetą Stanów Zjednoczonych? Pełnił tę funkcję w latach 1796-1803.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Zygmunt Piątkowski (1908-2004)
Urodził się 9 czerwca 1908 roku w Częstochowie. W 1928 roku ukończył gimnazjum i rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżyniera geodety uzyskał w 1933 roku, a rok później ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1928

1928
Staraniem Feodosija Nikołajewicza Krasowskiego (1878-1948), rosyjskiego astronoma i geodety, utworzono w ZSRR Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2