Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-06-04| Geodezja, Prawo, Instytucje

Pomorscy geodeci pytają o geodezyjne efekty Konstytucji dla biznesu

Obowiązujący od miesiąca pakiet ustaw zwany Konstytucją dla biznesu miał istotnie ułatwić kontakty przedsiębiorców z urzędnikami. Czy wpłynął również na relacje wykonawców prac geodezyjnych z ODGiK-ami? Zagadnienie to jest przedmiotem pisma, jakie Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne wystosowało do pomorskiego WINGiK-a.


Pomorscy geodeci pytają o geodezyjne efekty Konstytucji dla biznesu

Przypomnijmy, że Konstytucja dla biznesu wprowadziła nowe fundamentalne zasady regulujące kontakty przedsiębiorców z urzędami. Chodzi tu w szczególności o: domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasadę przyjaznej interpretacji przepisów oraz kluczową zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Autorzy Konstytucji podkreślają, że stają się one wzorcem kontroli działania administracji i są mocną podstawą zaskarżenia czynności organu.

Regulacje te dały wykonawcom prac geodezyjnych nadzieję na wzmocnienie swojej pozycji w kontaktach ze starostwami, a także szansę na wyeliminowanie lub choćby ograniczenie stosowania tzw. prawa powiatowego. Czy tak się jednak stało?

Po miesiącu funkcjonowania nowych przepisów członkowie PSG nie widzą żadnych oznak poprawy – ich zdaniem „powiatowe prawo” wciąż ma się dobrze. W związku z tym organizacja zwróciła się do pomorskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego z wnioskiem o zwrócenie uwagi starostom realizującym zadania z dziedziny geodezji i kartografii na problem „prawa powiatowego” oraz ustalenie, w jaki sposób realizują oni postanowienia „Konstytucji dla Biznesu” w szczególności w zakresie zasad: domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów oraz „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.

„Te trzy podstawowe zasady powinny istotnie zmienić chociażby podejście wielu weryfikatorów do wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. Obawiamy się, że mimo ustawowych zapisów (np. art. 10 Prawa przedsiębiorców) po stronie administracji szczebla powiatowego wciąż nie ma woli na zmiany w tym zakresie lub brakuje odpowiedniego bodźca do przeprowadzenia zmian. W związku z tym liczymy, że interwencja inspekcji wojewódzkiej przyczyni się do rewizji dotychczasowego podejścia administracji powiatowej do przedsiębiorców działających w branży geodezyjnej i kartograficznej” – pisze prezes PSG Michał Pellowski.

Pełna treść wniosku PSG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama