|2018-06-04|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Pomorscy geodeci pytają o geodezyjne efekty Konstytucji dla biznesu
Obowiązujący od miesiąca pakiet ustaw zwany Konstytucją dla biznesu miał istotnie ułatwić kontakty przedsiębiorców z urzędnikami. Czy wpłynął również na relacje wykonawców prac geodezyjnych z ODGiK-ami? Zagadnienie to jest przedmiotem pisma, jakie Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne wystosowało do pomorskiego WINGiK-a.
Przypomnijmy, że Konstytucja dla biznesu wprowadziła nowe fundamentalne zasady regulujące kontakty przedsiębiorców z urzędami. Chodzi tu w szczególności o: domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasadę przyjaznej interpretacji przepisów oraz kluczową zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Autorzy Konstytucji podkreślają, że stają się one wzorcem kontroli działania administracji i są mocną podstawą zaskarżenia czynności organu.
Regulacje te dały wykonawcom prac geodezyjnych nadzieję na wzmocnienie swojej pozycji w kontaktach ze starostwami, a także szansę na wyeliminowanie lub choćby ograniczenie stosowania tzw. prawa powiatowego. Czy tak się jednak stało?
Po miesiącu funkcjonowania nowych przepisów członkowie PSG nie widzą żadnych oznak poprawy – ich zdaniem „powiatowe prawo” wciąż ma się dobrze. W związku z tym organizacja zwróciła się do pomorskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego z wnioskiem o zwrócenie uwagi starostom realizującym zadania z dziedziny geodezji i kartografii na problem „prawa powiatowego” oraz ustalenie, w jaki sposób realizują oni postanowienia „Konstytucji dla Biznesu” w szczególności w zakresie zasad: domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów oraz „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.
„Te trzy podstawowe zasady powinny istotnie zmienić chociażby podejście wielu weryfikatorów do wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. Obawiamy się, że mimo ustawowych zapisów (np. art. 10 Prawa przedsiębiorców) po stronie administracji szczebla powiatowego wciąż nie ma woli na zmiany w tym zakresie lub brakuje odpowiedniego bodźca do przeprowadzenia zmian. W związku z tym liczymy, że interwencja inspekcji wojewódzkiej przyczyni się do rewizji dotychczasowego podejścia administracji powiatowej do przedsiębiorców działających w branży geodezyjnej i kartograficznej” – pisze prezes PSG Michał Pellowski.
Pełna treść wniosku PSG
JK
|