Podobnie jak w poprzednich edycjach pomysły można zgłaszać w 20 kategoriach tematycznych oraz regionalnych. Co ważne, wśród tych drugich po raz kolejny organizowana jest polska edycja konkursu. Jej zwycięzca może liczyć nie tylko na nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych, ale także merytoryczne i finansowe wsparcie w zakresie realizacji swojego pomysłu.
Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.
Przypomnijmy, że w zwycięzcą zeszłorocznego Galileo Masters okazał się niemiecki projekt SORUS, który ma uprościć wykorzystanie usługi regulowanej publicznie Galileo. W krajowej edycji zwyciężył projekt Żukbot, którego autorami są członkowie Studenckiego Koła Automatyków SKALP na Politechnice Gdańskiej. Tytułowy Żukbot to robot przeznaczony do celów rolniczych, który ma pozwolić na automatyzację spryskiwania upraw. Z kolei w kategorii „60 Years of EU: The most innovative application fostering European Integration” zwyciężył zespół kierowany przez Ewę Kądziołkę. Zaproponował on realizację projektu „CENTRIP – ChildrEN TRIp Protector”. Zakłada on innowacyjne połączenie technologii GNSS oraz ZigBee w celu monitorowania uczestników wycieczek szkolnych. Dzięki temu nauczyciele oraz rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy, nawet gdy poruszają się one pod ziemią, np. w tunelu metra.
– Od 2004 roku w ramach Galileo Masters spośród ponad 4 tys. pomysłów z 90 krajów wyłoniliśmy 307 zwycięzców – przypomina Thorsten Rudolph, dyrektor zarządzający w Centrum Aplikacyjnym (AZO) w bawarskim Oberpfaffenhofen, które jest współorganizatorem konkursu.
Strona konkursu