Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-04-17| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Zobacz kolorowe wideo z orbity

Brytyjski producent satelitów – firma SSTL, opublikował pierwsze wysokorozdzielcze filmy nakręcone przez aparat Carbonite-2.


Zobacz kolorowe wideo z orbity

Został on wystrzelony w styczniu br. i ma być pierwszym elementem konstelacji Vivid-i rozwijanej jest przez brytyjską firmę Earth-i. Jednym z jej głównych wyróżników będzie możliwość pozyskiwania kolorowych obrazów wideo z rozdzielczością około 1 metra i trwających do 2 minut. Dotychczas żaden komercyjny satelita nie oferował takiej możliwości, choć od kilku lat możliwe jest już pozyskiwanie filmów czarno-białych.

Od wystrzelenia Carbonite-2 pozyskał około 450 filmów. Wybrane z nich można już oglądać na stronie SSTL oraz na YouTube. Zobaczymy na nich m.in. ruch drogowy w Buenos Aires czy Rio de Janeiro, a także operacje lotnicze na lotniskach w Bombaju oraz Dubaju.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości filmów, jakie udało nam się pozyskać. W zasadzie przekroczyła ona nasze oczekiwania – mówi Andrew Cawthorne, dyrektor ds. obserwacji Ziemi w firmie SSTL.

– Pozyskiwanie płynnych filmów w wysokiej rozdzielczości z wysokości 505 km oraz przy prędkości 25 tys. km/h niesie ze sobą wiele technologicznych wyzwań. Opublikowane przez nas nagrania oznaczają więc spory przełom w branży satelitarnej – mówi prezes firmy Earth-i Richard Blain. – W listopadzie ubiegłego roku zakontraktowaliśmy budowę 5 satelitów Vivid-i, które powinny znaleźć się w kosmosie w przyszłym roku. Oprócz tego podpisaliśmy umowę na budowę sieci stacji naziemnych. Dzięki nim będziemy mogli zlecić pozyskanie danych w ciągu kilku minut od złożenia zamówienia i dostarczyć klientowi filmy bądź obrazy zaraz po ich pozyskaniu – dodaje.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama