Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-03-29| Teledetekcja, Sprzęt, Software

Skanujący plecak z panoramiczną kamerą

Firma Viametrics zaprezentowała plecakowy mobilny system skanowania bMS3D-360 przystosowany do pomiarów w centymetrowej dokładności również bez dostępu do sygnałów GNSS.


Skanujący plecak z panoramiczną kamerą

W ocenie producenta kluczową zaletą tego instrumentu jest cyfrowa kamera wykonująca zdjęcia panoramiczne w zakresie 360 stopni, co jest rzadko spotykane w konkurencyjnych rozwiązaniach. Pozwala to skutecznie uzupełniać dane gromadzone przez samochodowy system skanowania firmy Viametrics, który również wyposażony jest w tego typu kamerę.

Producent zwraca również uwagę na wyznaczanie pozycji w bMS3D-360. Plecak wyposażony jest w inercyjną jednostkę pomiarową Ellipse2-D zintegrowaną z odbiornikiem GNSS-RTK. Pozwala ona osiągnąć bezwzględną dokładność chmury punktów na poziomie 5 cm. Co jednak istotne, urządzenie może również mierzyć wnętrza budynków – lotniska, obiekty przemysłowe, centra handlowe. Pozwala na to wykorzystanie algorytmów SLAM, dzięki którym współrzędne plecaka mogą być wyznaczane bez dostępu do sygnałów GNSS, z wykorzystaniem samej chmury punktów.

Wraz z systemem bMS3D-360 firma Viametrics dostarcza również oprogramowanie do postprocessingu PPiMMS. Pozwala ono m.in. kontrolować i poprawiać jakość pozyskanych danych (w tym redukować dryft trajektorii z wykorzystaniem funkcji Loop Closure Algorithms), dodawać punkty kontrolne czy kolorować chmurę punktów z wykorzystaniem zdjęć z kamery panoramicznej.

– Użytkownicy mobilnych systemów skanowania wiedzą, jak trudno zebrać przy ich użyciu dane dla całych miast. Wąskie uliczki czy chodniki to dla nich poważne przeszkody. Dla naszego systemu bMS3D-360 tego typu zadania są wykonalne – mówi założyciel Viametrics Jerome Ninot.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS