Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-05| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów

Celem projektu „Gross Sobrost” jest cyfrowa rekonstrukcja mazurskiej wsi Zabrost Wielki wyróżniającej się wyjątkową architekturą z okresu międzywojennego. W internecie właśnie opublikowano pierwsze wyniki pomiarów zrealizowanych w ramach tego przedsięwzięcia.


Mazurska perełka architektury w chmurze punktów

Prace terenowe wykonano w dniach 10-11 marca br. W pomiarach wykorzystano najnowsze zdobycze technologiczne, w tym mobilne systemy skanowania Leica Geosystems zintegrowane z samochodem oraz plecakiem. Do cyfrowej rekonstrukcji miejscowości użyto ponadto danych z lotniczego skanowania laserowego, a także archiwalnych fotografii wsi. Te ostatnie materiały pomogą zrekonstruować nieistniejące już budynki oraz brakujące elementy zachowanych obiektów.

Pierwsze rezultaty pomiarów można już przeglądać w sieci. Opublikowano połączenie chmur punktów ze skaningu mobilnego (plecaka i samochodu) oraz lotniczego. Wizualizacje dostępne są w technologii Leica TruView. Pozwala ona na przeglądanie danych z różnych stanowisk i pod różnymi kątami, a także wykonywanie pomiarów. Do uruchomienia aplikacji wystarczy przeglądarka internetowa.

Projekt „Gross Sobrost” jest realizowany przez Pracownię Skanerów 3D Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Laboratorium Cyfrowe dla Humanistyki UW.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS