Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-03-27 | Teledetekcja

Wypalanie traw z kosmosu

Wczesna wiosna to w Polsce tradycyjnie (niestety) sezon wypalania traw. Ale nie tylko u nas. W sąsiednim obwodzie kaliningradzkim praktyka ta jest znacznie bardziej powszechna. Pokazuje to zdjęcie satelitarne opublikowane właśnie przez NASA.


Ilustracja: Wypalanie traw z kosmosu

Obraz składa się z dwóch warstw. Pierwsza to przyciemniona kompozycja w barwach rzeczywistych pozyskana 18 marca przez sensor VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) zainstalowany na amerykańskim satelicie Suomi NPP. Na drugiej widoczne są obszary pożarów wykryte w podczerwieni termalnej również przez VIIRS.

Sytuację widoczną na tym zobrazowaniu komentuje dla NASA geograf z Uniwersytetu Kopenhaskiego Aleksander Priszczepow. Zwraca uwagę, że zjawisko wypalania traw jest znacznie powszechniejsze w obwodzie kaliningradzkim niż w sąsiedniej Polsce czy na Litwie. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że choć w Rosji – podobnie jak u sąsiadów – jest to nielegalne, to zakaz ten jest tu słabiej egzekwowany. Drugim powodem jest zdecydowanie większa liczba nieużytków, które pojawiły się po upadku ZSRR.

Naukowiec ponadto, że nie wszystkie pożary widoczne na tym zobrazowaniu są spowodowane wypalaniem traw. Wiele z nich wybucha przy miastach, drogach i lotniskach, co może świadczyć o tym, że zostały zaprószone np. przez niedopałki czy przejeżdżające samochody.

Zdjęcie satelitarne prezentujące wypalanie traw w obwodzie kaliningradzkim

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

I znowu zero merytoryki Wręcz odwrotnie, można mieć i tytuł profesora, ale jak się nie pokazuje konkretnych danych, badań i dowodów, tylko paple bez sensu wszystkie te "nie raz udowodniono" i "życie wie lepiej", to całe to pisanie jest warte jedynie spuszczenia w kiblu.
    1 
 3 
No przecież. Jak ktoś nie ma "dr" przed nazwiskiem to się nie zna, do ciężkiego betonu nie dotrze. A co do badań to już nie raz zostało udowodnione że wyniki badań są zależne od sponsora. Widzisz, jednak życie wie lepiej. Pozdrawiam.
    2 
 1 
Bingo! Typowe "argumenty" bieda-eksperta: 'sprany muzg', 'propaganda' itd. Ale masz jakieś badania, które to potwierdzają, co? Bo że jakiś leśnik coś niby twierdzi, to jeszcze niczego nie dowodzi. Tak samo leśnicy mieli różne ciekawe teorie o kornikach. W każdym razie wypalanie czyni więcej szkód niż pożytku, szczególnie gdy jest ono bezmyślne i niekontrolowane, bez uwzględnienia pory roku, gleby, rodzaju ekosystemu. Nie mówiąc już o tym, że prawo wprost zabrania wypalania i można stracić za to dopłaty.
    1 
 3 
Nooo "pts" Bardzo pięknie ujęte. Papaka propagandy spranego muzgowia. Wg leśników kleszcz samodzielnie jest w stanie realnie pokonać rocznie ok. 3-5 metrów, osobniki "opite" przeniesione przez zwierzynę już nie wędrują. Więc nie pi.... że wypalanie łąk nie pomaga w znacznym ograniczeniu inwazji kleszczy.
    2 
 1 
No, no ładny pokaz "myślenia" przyczynowo-skutkowego i "kiedyś robiło się X i komu to przeszkadzało". Ta, wypalanie jedynym czynnikiem - chyba komuś dym zaszkodził... bo takie rzeczy jak np. zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska, które sprawiają, że znikają całe grupy organizmów, które do tej pory powstrzymywały wysyp innych (szkodliwych), to przecież w ogóle nie istnieją. A już pomysł, że może samo wypalanie właśnie do takiej sytuacji doprowadziło, bo zaburza naturalne stosunki w przyrodzie, to w ogóle przez myśl nie przejdzie.
    1 
 3 
Zgadzam się! Kiedyś wypalaliśmy łąki i nie było robactwa tylko pszczoły i trzmiele. A dzisiaj wyjazd w teren to zawsze wielka niespodzianka co człowieka użre.
    1 
 1 
Każdy kij ma dwa końce. Masowy wysyp kleszczy też ma przyczyny.
    1 
 1 



zobacz też:

Świąteczne dekoracje widać nawet z kosmosu

W bożonarodzeniowym okresie nocne krajobrazy miast jaśnieją nawet o połowę – wykazały badania NASA...

Ziemia z nocnej perspektywy

NASA opublikowała w internecie unikatowy zbiór nocnych zdjęć satelitarnych Ziemi, wśród których jest m.in. „black...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
kanadyjską firmę FARO Technologies założyli w 1981 r. Simon Raab i Greg Fraser? Nazywała się wtedy Res-Tech.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Żurowski (1929-2016)

Adam Żurowski (1929-2016)
Wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, specjalista w zakresie geodezji inżynieryjnej oraz pomiarów kontrolnych w budownictwie. Urodził się 3 marca 1929 r. we Lwowie. W 1949 r. po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1783
Uchwalono pruską ordynację hipoteczną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama