Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-12-08| Teledetekcja

Ziemia z nocnej perspektywy

NASA opublikowała w internecie unikatowy zbiór nocnych zdjęć satelitarnych Ziemi, wśród których jest m.in. „black marble”.


Ziemia z nocnej perspektywy

Nazwa ta pochodzi od terminu „blue marble”, którym określa się zdjęcie satelitarne półkuli (lub też ich mozaikę) wykonane za dnia. Autorem ich nocnej wersji jest wystrzelony w zeszłym roku satelita obserwacyjny Suomi NPP, należący do agencji NASA i NOAA. To zresztą nie pierwsze efektowne zdjęcie z tego aparatu. W połowie tego roku opublikowano bowiem najprawdopodobniej pierwszą fotografię typu „blue marble” wykonaną nie z perspektywy równika, ale bieguna.

Możliwość rejestrowania tego typu zdjęć to zasługa czułego sensora Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS). Choć podobne instrumenty od 4 dekad pracują już w konstelacji U.S. Defense Meteorological Satellite Program, to – jak podkreślają eksperci z NASA – nie są one tak czułe jak VIIRS.

W nocnej galerii Suomi NPP znajdziemy ponadto zdjęcia: całego świata w odwzorowaniu walcowym (to mozaika obrazów zbieranych od kwietnia do października br.), Stanów Zjednoczonych, zorzy polarnej nad Arktyką (fot. powyżej), Zatoki Perskiej podczas różnych faz księżyca, nietypowych chmur nad Teksasem, delty Nilu czy Półwyspu Koreańskiego.

Przejdź do galerii

Źródło: NASA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama