|2017-12-12|
Geodezja, GIS, Teledetekcja
Politechnika Warszawska zamawia satelitarne modele
Firma Astri Polska dostarczyła Politechnice Warszawskiej numeryczny model WorldDEM dla wchodzącej w skład Antarktyki obszaru Wyspy Króla Jerzego. Uczelnia ta jest pierwszym odbiorcą, który zamówił dane WorldDEM dla tego obszaru.
fot. Airbus Defence and Space
|
|
|
|
|
|
Jak podaje portal Space24.pl, na podstawie tych materiałów naukowcy z Wydziału Geodezji i Kartografii PW będą kontynuować badania zmiany pokrywy lodowej na Wyspie Króla Jerzego, na której znajduje się zarówno polska stacja badawcza im. Henryka Arctowskiego, jak i stacje 9 innych krajów.
WorldDEM jest produktem Airbus Defence and Space wytworzonym na podstawie zobrazowań radarowych pochodzących z bliźniaczych satelitów TerraSAR-X i TanDEM-X. Satelity te pozwalają na wykonanie modeli w dwóch trybach: WorldDEM – numeryczny model powierzchni tereny (digital surface model) oraz WorldDEM DTM – numeryczny model terenu (digital terrain model). Pierwszy z nich uwzględnia wszystkie obiekty znajdujące się na powierzchni – zarówno naturalne, jak i sztuczne (tj. np.: zabudowania, obiekty infrastruktury naziemnej czy roślinność). To właśnie ten produkt zamówiła Politechnika Warszawska. WorldDEM DTM umożliwia natomiast przedstawienie samego terenu bez uwzględniania znajdujących się na nim obiektów.
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem technik satelitarnych w geodezji. Radarowe zobrazowania satelitarne oraz produkty powstałe w wyniku ich przetworzenia mogą być dobrym rozwiązaniem m.in.: dla firm prowadzących działalność poza terytorium Polski i Europy, w różnych miejscach na Ziemi, gdzie zdobycie tego typu danych może być trudne i kosztowne. Dotyczy to m.in.: przemysłu wydobywczego, systemów informacji przestrzennej czy przygotowania map. Niewątpliwą zaletą zobrazowań radarowych jest możliwość wykonywania ich niezależnie od warunków pogodowych, a produkt globalny WorldDEM wygenerowany na ich podstawie jest dokładny i jednorodny. Jego wysokościowa dokładność wewnętrzna wynosi 2 metry.
W styczniu 2018 r. do TerraSAR-X i TanDEM-X dołączy trzeci satelita PAZ, dzięki któremu zwiększy się częstotliwość rewizyty konstelacji, która dla Europy wyniesie 21 godzin. Radarowe zobrazowania satelitarne WorldDEM dla Politechniki Warszawskiej zostały dostarczone przez firmę Astri Polska – oficjalnego przedstawiciela Airbus Defence and Space w Polsce dla satelitarnych produktów geoinformatycznych.
Źródło: Astri Polska, JK
|