Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-12-12| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Politechnika Warszawska zamawia satelitarne modele

Firma Astri Polska dostarczyła Politechnice Warszawskiej numeryczny model WorldDEM dla wchodzącej w skład Antarktyki obszaru Wyspy Króla Jerzego. Uczelnia ta jest pierwszym odbiorcą, który zamówił dane WorldDEM dla tego obszaru.


Politechnika Warszawska zamawia satelitarne modele <br />
fot. Airbus Defence and Space
fot. Airbus Defence and Space

Jak podaje portal Space24.pl, na podstawie tych materiałów naukowcy z Wydziału Geodezji i Kartografii PW będą kontynuować badania zmiany pokrywy lodowej na Wyspie Króla Jerzego, na której znajduje się zarówno polska stacja badawcza im. Henryka Arctowskiego, jak i stacje 9 innych krajów.

WorldDEM jest produktem Airbus Defence and Space wytworzonym na podstawie zobrazowań radarowych pochodzących z bliźniaczych satelitów TerraSAR-X i TanDEM-X. Satelity te pozwalają na wykonanie modeli w dwóch trybach: WorldDEM – numeryczny model powierzchni tereny (digital surface model) oraz WorldDEM DTM – numeryczny model terenu (digital terrain model). Pierwszy z nich uwzględnia wszystkie obiekty znajdujące się na powierzchni – zarówno naturalne, jak i sztuczne (tj. np.: zabudowania, obiekty infrastruktury naziemnej czy roślinność). To właśnie ten produkt zamówiła Politechnika Warszawska. WorldDEM DTM umożliwia natomiast przedstawienie samego terenu bez uwzględniania znajdujących się na nim obiektów.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem technik satelitarnych w geodezji. Radarowe zobrazowania satelitarne oraz produkty powstałe w wyniku ich przetworzenia mogą być dobrym rozwiązaniem m.in.: dla firm prowadzących działalność poza terytorium Polski i Europy, w różnych miejscach na Ziemi, gdzie zdobycie tego typu danych może być trudne i kosztowne. Dotyczy to m.in.: przemysłu wydobywczego, systemów informacji przestrzennej czy przygotowania map. Niewątpliwą zaletą zobrazowań radarowych jest możliwość wykonywania ich niezależnie od warunków pogodowych, a produkt globalny WorldDEM wygenerowany na ich podstawie jest dokładny i jednorodny. Jego wysokościowa dokładność wewnętrzna wynosi 2 metry.

W styczniu 2018 r. do TerraSAR-X i TanDEM-X dołączy trzeci satelita PAZ, dzięki któremu zwiększy się częstotliwość rewizyty konstelacji, która dla Europy wyniesie 21 godzin. Radarowe zobrazowania satelitarne WorldDEM dla Politechniki Warszawskiej zostały dostarczone przez firmę Astri Polska – oficjalnego przedstawiciela Airbus Defence and Space w Polsce dla satelitarnych produktów geoinformatycznych.

Źródło: Astri Polska, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama