Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-12-04| Teledetekcja

Sentinel-5P: nowe spojrzenie na zanieczyszczenie powietrza

Wystrzelony 13 października europejski satelita Sentinel-5P przesłał na Ziemię pierwsze dane obserwacyjne dotyczące zanieczyszczenia powietrza.


Sentinel-5P: nowe spojrzenie na zanieczyszczenie powietrza

Wprawdzie satelita dopiero przygotowywany jest do pełnego uruchomienia, to – jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna – opublikowane właśnie dane świadczą o wyjątkowości tego aparatu. Misja ta pozwoli bowiem kartować zanieczyszczenie atmosfery różnymi substancjami z niespotykaną dotychczas szczegółowością, a to pozwoli nagłośnić problem jakości powietrza, którym oddychamy.

Na jednym z udostępnionych właśnie opracowań przedstawiono stężenie dwutlenku azotu nad Europą. Jego wysoki poziom jest związany przede wszystkim ze spalinami samochodów. Na mapie widać, że spora zawartość tego gazu została zmierzona np. w Zagłębiu Ruhry, dolinie Padu czy w Holandii.

Sentinel-5P potrafi także monitorować poziom tlenku węgla, czyli czadu. Na udostępnionych przez ESA mapach jest on wysoki w niektórych regionach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Wstępne pomiary satelity wskazały ponadto na wysoki poziom emisji zanieczyszczeń przez indyjskie elektrownie. Aparat uchwycił również pyły wypuszczane przez wulkan Agung na indonezyjskiej wyspie Bali.

Wybuch wulkanu na Bali okiem satelity Sentinel-5P

– Sentinel-5P jest już szóstym satelitą konstelacji Sentinel, ale pierwszym przeznaczonym wyłącznie do monitorowania atmosfery – mówi Josef Aschbacher, dyrektor Programu Obserwacji Ziemi w ESA. – Opublikowane właśnie dane są krokiem milowym nie tylko dla misji tego satelity, ale dla Europy w ogóle. Już wkrótce będą one wspierać usługi programu obserwacji środowiska Copernicus, pozwalając wydawać prognozy zanieczyszczenia powietrza. Pomogą także tworzyć programy walki z tym problemem – podkreśla.

Za gromadzenie danych o jakości powietrza odpowiada sensor Tropomi. To najbardziej zaawansowane tego typu urządzenie – podkreśla ESA. Pozwala ono mierzyć stężenie: dwutlenku azotu, tlenku węgla, ozonu, metanu oraz aerozoli. Zaletą Sentinela-5P jest nie tylko dokładność pomiarów, ale także wykonywanie ich dla całej Ziemi co 24 godziny.

– Pierwszy obrazy z tego satelity są zaskakująco dobre, szczególnie biorąc pod uwagę, że przechodzi on dopiero pierwsze testy. Sensor Tropomi miał zaoferować dane w niespotykanej dotychczas rozdzielczości i jest już pewne, że dotrzyma tej obietnicy – mówi Stefan Dech, dyrektor Centrum Obserwacji Ziemi w niemieckiej agencji DLR.

Więcej o tej konstelacji przeczytasz w dziale Sentinel

Sentinel-5P

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS