|2017-10-31|
Teledetekcja, Instytucje
Resort nauki poszukuje operatora danych Copernicus
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło start przedsięwzięcia „Dane satelitarne programu Copernicus”, w ramach którego chce zapewnić krajowym podmiotom łatwiejszy dostęp do obserwacji z konstelacji Sentinel oraz danych z europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus.
W związku z tym resort poszukuje krajowego operatora tych danych. Do jego obowiązków należeć będzie odbieranie ich od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), udostępnianie im krajowym odbiorcom oraz prowadzenie archiwum tych materiałów.
Jak podkreśla MNiSW, pozyskiwanie i dostęp do danych Copernicus jest jednym ze strategicznych celów dla polskiego sektora kosmicznego wskazanych w Polskiej Strategii Kosmicznej. Uruchamiane przedsięwzięcie pozytywnie wpłynie na działalność badawczą w obszarze innowacyjnych zastosowań danych satelitarnych. Przyczyni się także do wzrostu udziału polskich instytucji zarówno w programach ESA, jak również w Unii Europejskiej, szczególnie w programie Horyzont 2020.
Operatorem danych Copernicus będzie mogła zostać jednostka naukowa lub podmiot działający na rzecz nauki. Wśród wymagań jest także doświadczenie we współpracy z ESA oraz EUMETSAT. Na realizację powierzonych operatorowi zadań resort nauki przewidział w tym roku maksymalnie 150 tys. zł, a w 2018 i 2019 r. – maksymalnie po 100 tys. zł.
Krajowy operator zostanie wyłoniony w drodze konkursu, który już wkrótce powinien zostać ogłoszony w biuletynie informacji publicznej MNiSW.
JK
|