Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-10-31| Teledetekcja, Instytucje

Resort nauki poszukuje operatora danych Copernicus

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło start przedsięwzięcia „Dane satelitarne programu Copernicus”, w ramach którego chce zapewnić krajowym podmiotom łatwiejszy dostęp do obserwacji z konstelacji Sentinel oraz danych z europejskiego programu obserwacji środowiska Copernicus.


Resort nauki poszukuje operatora danych Copernicus

W związku z tym resort poszukuje krajowego operatora tych danych. Do jego obowiązków należeć będzie odbieranie ich od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), udostępnianie im krajowym odbiorcom oraz prowadzenie archiwum tych materiałów.

Jak podkreśla MNiSW, pozyskiwanie i dostęp do danych Copernicus jest jednym ze strategicznych celów dla polskiego sektora kosmicznego wskazanych w Polskiej Strategii Kosmicznej. Uruchamiane przedsięwzięcie pozytywnie wpłynie na działalność badawczą w obszarze innowacyjnych zastosowań danych satelitarnych. Przyczyni się także do wzrostu udziału polskich instytucji zarówno w programach ESA, jak również w Unii Europejskiej, szczególnie w programie Horyzont 2020.

Operatorem danych Copernicus będzie mogła zostać jednostka naukowa lub podmiot działający na rzecz nauki. Wśród wymagań jest także doświadczenie we współpracy z ESA oraz EUMETSAT. Na realizację powierzonych operatorowi zadań resort nauki przewidział w tym roku maksymalnie 150 tys. zł, a w 2018 i 2019 r. – maksymalnie po 100 tys. zł.

Krajowy operator zostanie wyłoniony w drodze konkursu, który już wkrótce powinien zostać ogłoszony w biuletynie informacji publicznej MNiSW.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama