wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-08| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Cała Polska w 3D

We wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA przedstawiciele GUGiK piszą o projekcie opracowania ponad 15 mln trójwymiarowych modeli budynków dla całego kraju. Skąd ten pomysł? Jakich konkretnie modeli chce GUGiK? Jak będą opracowywane? Kto będzie z nich korzystać?


Cała Polska w 3D <br />
Prototypowa wersja Geoportalu 3D
Prototypowa wersja Geoportalu 3D
W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny wzrost liczby rozwiązań pozwalających na prezentowanie informacji w trzech wymiarach, w tym także informacji przestrzennej. W rezultacie coraz trudniej wyobrazić sobie planowanie przestrzenne, zarządzanie kryzysowe czy projektowanie inwestycji bez wykorzystania danych przestrzennych 3D. Na potrzeby artykułu rozumiemy przez to: dane pomiarowe z lotniczego skanowania laserowego, numeryczny model terenu (NMT), numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) i modele 3D budynków.

Mając to na uwadze, Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) podjął się opracowania modeli 3D budynków dla całego kraju oraz wytworzenia narzędzi umożliwiających dostęp do nich z poziomu przeglądarki internetowej. To odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie użytkowników, które jest zgodne z trendami polskiego i europejskiego rynku w zakresie rozwoju baz danych przestrzennych i rozwiązań tele­informatycznych. Działania te wpisują się również w kierunek wskazany w dokumentach strategicznych związanych z rozwojem cyf­rowym i informacyjnym nowoczesnego państwa, tj. w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” czy „Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa”.

Opracowanie modeli 3D budynków stanowi jedno z wielu zadań realizowanych w ramach wartego 189 mln zł projektu CAPAP. Ponadto Urząd pozyska i udostępni dane wysokościowe zebrane w technologii lotniczego skanowania laserowego, archiwalne zdjęcia lotnicze w formie cyf­rowej oraz cyfrowe zbiory map topograficznych i ogólnogeograficznych. Oprócz samego rozwoju baz danych przestrzennych projekt dostarczy również e-usługi umożliwiające wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych, podnoszenie jakości danych zewnętrznych dysponentów oraz udostępnianie danych.

• Wysoki popyt już jest

Na przestrzeni ostatnich lat państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (PZGiK) został zasilony dużą ilością (dla 93% obszaru kraju) danych wysokościowych pozyskanych w technologii lotniczego skanowania laserowego (ALS). Wchodzą one w skład bazy numerycznego modelu terenu (o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne). Od chwili włączenia pierwszych danych wysokościowych do centralnej części zasobu dane ALS stanowią jedne z najczęściej udostępnianych materiałów. Dlatego już w trakcie ich pozyskiwania GUGiK rozpoczął badanie potrzeb krajowych użytkowników w zakresie rozwoju tej bazy oraz dostępu do nowych zbiorów danych i usług. Ponadto w ramach prowadzonej na bieżąco współpracy międzynarodowej Urząd identyfikował możliwe kierunki rozwoju, także w zakresie dostarczania użytkownikom rozwiązań aplikacyjnych zapewniających efektywny dostęp do danych przestrzennych 3D.

Pierwszym krokiem była ankieta przeprowadzona w 2014 roku, w której udział wzięło 1189 osób z 650 instytucji...


Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
marnowanie środków moim zdaniem takie projekty jak CAPAP nie mają uzasadnienia ekonomicznego i służą wyłącznie/tutaj cytat/ dystrybucji środków EU. Nie przekonuje mnie również wizja katastru 3D, szczególnie gdy mamy na uwadze jakość katastru 2D. Tym bardziej, że w zapisach technicznych na 3D była informacja o dziedziczeniu obrysu budynku z ...:-) Kolejny argument jest taki, że obiektów wymagających katastru 3D jest bardzo niewiele i aż się prosi aby wykonać tylko i wyłącznie modele dla tych obiektów.

Mam pomysł to może rozdzielić na starcie i niech UE przelewa bezpośrednio na konta wybranych/wspieranych/potrzebujących firm.

@trzecie oko Popieram wypowiedź w całej rozciągłości, ale CAPAP, jak i wszystkie inne projekty realizowane przez GUGIK ze środków unijnych, jest to po to aby wydać szybko i sprawnie dużą sumę pieniędzy, a nie po to żeby zrobić coś porządnie od początku do końca. GUGIK to tylko instytucja pośrednicząca w dystrybucji pieniędzy z UE.

@Rysiu Nie. Nie chodzi o firmę z południa. To firma z południowo-zachodniej części kraju. Nie chodzi mi tylko o ten jednostkowy przypadek, tylko o brak kultury rozmowy, o brak - jakiejś normalnej, jak u "białych ludzi" kultury rozmowy instytucji zarządzających - z rynkiem, z biznesem. A przecież, gdyby taka rozmowa toczyła się normalnie, jak w Holandii, wprowadzany standard 3D - byłby zrozumiały dla większości firm - to i ryzyko prowadzenia projektów byłoby znacznie mniejsze, i rynek nauczyłby się nowych standardów i nikt - a nawet demiurgowe - by na tym nie stracił. Bo odpadłby cały stress, albo jego duża część. Ten projekt, zwany wcześniej Polska 3D, potem 3D a teraz CAPAP (wraz z poprzendim ISOK-iem), spowoduje również wejście Polski na drogę katastru 3D. bo sam rynek to za kilka lat wymusi. Więc po co zaczynać z tak kiepskim startem ? Bierzmy (albo bierzcie w GUGIK-u) - standard zachowania się - w ej sprawie - jak w Holandii... to będzie lepiej, a nie gorzej...

Rozumiem że efekt końcowy będzie bezpłatny ? W przepisach nic o płatności za taki produkt nie widzę.

Dopytanie @trzecie oko: o jaką firmę chodzi? Czy o firmę z południa kraju która ma b. drogie umowy na utrzymanie oprogramowania?

a kuku GUGiKu Z działań gugiku zadowolony jest tylko GUGiK i może jeszcze paru profesorów z poprzedniej nomenklatury

Odpowiedż na zapotrzebowanie użytkowników ? "...Odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie użytkowników" ? Może i tak, ale standard 3D np. w Holandii, wdrażano w taki sposób, że przed jego przyjęciem, w okresie 15 miesięcy holenderski odpowiednik GUGIK-u zaprosił do pilotażu łącznie 68 podmiotów. W tym ponad 30 firm, 8 miast, instytucje B R i 8 uniwersytetów. W czasie tych 15 miesięcy nie osiągnięto jednak założonych celów pilotażu. Zatem przeprowadzono następna fazę PILOTa 3D, do której zgłosiło się 100 podmiotów, z przewagą sektora komercyjnego. Dopiero po 2,5 roku testowania, badań, pilotaży, przystąpiono do formułowania standardu danych 3D Holandii.Wdraża się to z dużym poparciem. Czy ktoś widział choć JENDEGO pilota 3D, konsultowanego z rynkiem geoinformatycznym w Polsce ? Jakiś szeroko zakrojony "test bed"? Nie. Tylko cicho rozdawany link do modułu 3D Geoportalu, dla działań chyba zleconych bez przetargu jednej z firm. Nie tędy droga Panowie demiurgowie. Czas na prawdziwą rozmowę o tym, jak to ma działać, oby nie za późno...

GUGIK nie podjął się opracowania niczego. To Że coś zamówił nie znaczy że to opracował. Zamówił analizy z których wynikała konieczność zrobienia takiego produktu bo taki miał być efekt promowany przez niektóre firmy. W GUGiKu jest niewielu fachowców. Za to mnóstwo powerpointowoców którzy ilekroć ich spotykam gadają o nie swoich koncepcjach.

@oko no właśnie, jak ktoś może obrażać prymitywnego, narodowo-socjalistycznego propagandzistę - przecież to obowiązująca linia władzy i większości geodetów tu reprezentowanych?

3d Tak się zastanawiam dla czego kupiono ryby a nie wędkę?

druch boruch Dla czego obrażasz redaktora Terlikowskiego, co ci zrobił

jest taki fanpejdż na pejsbuku "Cała Polska szuka mózgu Terlikowskiego". Jakbym miał to po geodezyjnemu powiedzieć, to brzmiałoby tak: "Cała Polska szuka efektów projektów GUGiK". Na pewno kiedyś przyjdą.

:) Ciekawe jak budynki 3D będą pasowały do budynków 2D i do koślawych LPIS-owskich działek.

to się nadaje do TVP Info

. skoro jest taki popyt to dlaczego firmy nie zajmą się udostępnianiem takich danych, chyba że to państwówka sama sobie wygenerowała taki popyt

16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS