wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-08| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Cała Polska w 3D

We wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA przedstawiciele GUGiK piszą o projekcie opracowania ponad 15 mln trójwymiarowych modeli budynków dla całego kraju. Skąd ten pomysł? Jakich konkretnie modeli chce GUGiK? Jak będą opracowywane? Kto będzie z nich korzystać?


Cała Polska w 3D <br />
Prototypowa wersja Geoportalu 3D
Prototypowa wersja Geoportalu 3D
W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny wzrost liczby rozwiązań pozwalających na prezentowanie informacji w trzech wymiarach, w tym także informacji przestrzennej. W rezultacie coraz trudniej wyobrazić sobie planowanie przestrzenne, zarządzanie kryzysowe czy projektowanie inwestycji bez wykorzystania danych przestrzennych 3D. Na potrzeby artykułu rozumiemy przez to: dane pomiarowe z lotniczego skanowania laserowego, numeryczny model terenu (NMT), numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) i modele 3D budynków.

Mając to na uwadze, Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) podjął się opracowania modeli 3D budynków dla całego kraju oraz wytworzenia narzędzi umożliwiających dostęp do nich z poziomu przeglądarki internetowej. To odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie użytkowników, które jest zgodne z trendami polskiego i europejskiego rynku w zakresie rozwoju baz danych przestrzennych i rozwiązań tele­informatycznych. Działania te wpisują się również w kierunek wskazany w dokumentach strategicznych związanych z rozwojem cyf­rowym i informacyjnym nowoczesnego państwa, tj. w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” czy „Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa”.

Opracowanie modeli 3D budynków stanowi jedno z wielu zadań realizowanych w ramach wartego 189 mln zł projektu CAPAP. Ponadto Urząd pozyska i udostępni dane wysokościowe zebrane w technologii lotniczego skanowania laserowego, archiwalne zdjęcia lotnicze w formie cyf­rowej oraz cyfrowe zbiory map topograficznych i ogólnogeograficznych. Oprócz samego rozwoju baz danych przestrzennych projekt dostarczy również e-usługi umożliwiające wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych, podnoszenie jakości danych zewnętrznych dysponentów oraz udostępnianie danych.

• Wysoki popyt już jest

Na przestrzeni ostatnich lat państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (PZGiK) został zasilony dużą ilością (dla 93% obszaru kraju) danych wysokościowych pozyskanych w technologii lotniczego skanowania laserowego (ALS). Wchodzą one w skład bazy numerycznego modelu terenu (o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne). Od chwili włączenia pierwszych danych wysokościowych do centralnej części zasobu dane ALS stanowią jedne z najczęściej udostępnianych materiałów. Dlatego już w trakcie ich pozyskiwania GUGiK rozpoczął badanie potrzeb krajowych użytkowników w zakresie rozwoju tej bazy oraz dostępu do nowych zbiorów danych i usług. Ponadto w ramach prowadzonej na bieżąco współpracy międzynarodowej Urząd identyfikował możliwe kierunki rozwoju, także w zakresie dostarczania użytkownikom rozwiązań aplikacyjnych zapewniających efektywny dostęp do danych przestrzennych 3D.

Pierwszym krokiem była ankieta przeprowadzona w 2014 roku, w której udział wzięło 1189 osób z 650 instytucji...


Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
marnowanie środków moim zdaniem takie projekty jak CAPAP nie mają uzasadnienia ekonomicznego i służą wyłącznie/tutaj cytat/ dystrybucji środków EU. Nie przekonuje mnie również wizja katastru 3D, szczególnie gdy mamy na uwadze jakość katastru 2D. Tym bardziej, że w zapisach technicznych na 3D była informacja o dziedziczeniu obrysu budynku z ...:-) Kolejny argument jest taki, że obiektów wymagających katastru 3D jest bardzo niewiele i aż się prosi aby wykonać tylko i wyłącznie modele dla tych obiektów.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Mam pomysł to może rozdzielić na starcie i niech UE przelewa bezpośrednio na konta wybranych/wspieranych/potrzebujących firm.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
@trzecie oko Popieram wypowiedź w całej rozciągłości, ale CAPAP, jak i wszystkie inne projekty realizowane przez GUGIK ze środków unijnych, jest to po to aby wydać szybko i sprawnie dużą sumę pieniędzy, a nie po to żeby zrobić coś porządnie od początku do końca. GUGIK to tylko instytucja pośrednicząca w dystrybucji pieniędzy z UE.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@Rysiu Nie. Nie chodzi o firmę z południa. To firma z południowo-zachodniej części kraju. Nie chodzi mi tylko o ten jednostkowy przypadek, tylko o brak kultury rozmowy, o brak - jakiejś normalnej, jak u "białych ludzi" kultury rozmowy instytucji zarządzających - z rynkiem, z biznesem. A przecież, gdyby taka rozmowa toczyła się normalnie, jak w Holandii, wprowadzany standard 3D - byłby zrozumiały dla większości firm - to i ryzyko prowadzenia projektów byłoby znacznie mniejsze, i rynek nauczyłby się nowych standardów i nikt - a nawet demiurgowe - by na tym nie stracił. Bo odpadłby cały stress, albo jego duża część. Ten projekt, zwany wcześniej Polska 3D, potem 3D a teraz CAPAP (wraz z poprzendim ISOK-iem), spowoduje również wejście Polski na drogę katastru 3D. bo sam rynek to za kilka lat wymusi. Więc po co zaczynać z tak kiepskim startem ? Bierzmy (albo bierzcie w GUGIK-u) - standard zachowania się - w ej sprawie - jak w Holandii... to będzie lepiej, a nie gorzej...
odpowiedz zgłoś
Rozumiem że efekt końcowy będzie bezpłatny ? W przepisach nic o płatności za taki produkt nie widzę.
 3 
odpowiedz zgłoś
Dopytanie @trzecie oko: o jaką firmę chodzi? Czy o firmę z południa kraju która ma b. drogie umowy na utrzymanie oprogramowania?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
a kuku GUGiKu Z działań gugiku zadowolony jest tylko GUGiK i może jeszcze paru profesorów z poprzedniej nomenklatury
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Odpowiedż na zapotrzebowanie użytkowników ? "...Odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie użytkowników" ? Może i tak, ale standard 3D np. w Holandii, wdrażano w taki sposób, że przed jego przyjęciem, w okresie 15 miesięcy holenderski odpowiednik GUGIK-u zaprosił do pilotażu łącznie 68 podmiotów. W tym ponad 30 firm, 8 miast, instytucje B R i 8 uniwersytetów. W czasie tych 15 miesięcy nie osiągnięto jednak założonych celów pilotażu. Zatem przeprowadzono następna fazę PILOTa 3D, do której zgłosiło się 100 podmiotów, z przewagą sektora komercyjnego. Dopiero po 2,5 roku testowania, badań, pilotaży, przystąpiono do formułowania standardu danych 3D Holandii.Wdraża się to z dużym poparciem. Czy ktoś widział choć JENDEGO pilota 3D, konsultowanego z rynkiem geoinformatycznym w Polsce ? Jakiś szeroko zakrojony "test bed"? Nie. Tylko cicho rozdawany link do modułu 3D Geoportalu, dla działań chyba zleconych bez przetargu jednej z firm. Nie tędy droga Panowie demiurgowie. Czas na prawdziwą rozmowę o tym, jak to ma działać, oby nie za późno...
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
GUGIK nie podjął się opracowania niczego. To Że coś zamówił nie znaczy że to opracował. Zamówił analizy z których wynikała konieczność zrobienia takiego produktu bo taki miał być efekt promowany przez niektóre firmy. W GUGiKu jest niewielu fachowców. Za to mnóstwo powerpointowoców którzy ilekroć ich spotykam gadają o nie swoich koncepcjach.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
@oko no właśnie, jak ktoś może obrażać prymitywnego, narodowo-socjalistycznego propagandzistę - przecież to obowiązująca linia władzy i większości geodetów tu reprezentowanych?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
3d Tak się zastanawiam dla czego kupiono ryby a nie wędkę?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
druch boruch Dla czego obrażasz redaktora Terlikowskiego, co ci zrobił
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
jest taki fanpejdż na pejsbuku "Cała Polska szuka mózgu Terlikowskiego". Jakbym miał to po geodezyjnemu powiedzieć, to brzmiałoby tak: "Cała Polska szuka efektów projektów GUGiK". Na pewno kiedyś przyjdą.
 8 
 9 
odpowiedz zgłoś
:) Ciekawe jak budynki 3D będą pasowały do budynków 2D i do koślawych LPIS-owskich działek.
 7 
odpowiedz zgłoś
to się nadaje do TVP Info
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
. skoro jest taki popyt to dlaczego firmy nie zajmą się udostępnianiem takich danych, chyba że to państwówka sama sobie wygenerowała taki popyt
 3 
odpowiedz zgłoś
16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS