Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-09-08| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Cała Polska w 3D

We wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA przedstawiciele GUGiK piszą o projekcie opracowania ponad 15 mln trójwymiarowych modeli budynków dla całego kraju. Skąd ten pomysł? Jakich konkretnie modeli chce GUGiK? Jak będą opracowywane? Kto będzie z nich korzystać?


Cała Polska w 3D <br />
Prototypowa wersja Geoportalu 3D
Prototypowa wersja Geoportalu 3D
W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny wzrost liczby rozwiązań pozwalających na prezentowanie informacji w trzech wymiarach, w tym także informacji przestrzennej. W rezultacie coraz trudniej wyobrazić sobie planowanie przestrzenne, zarządzanie kryzysowe czy projektowanie inwestycji bez wykorzystania danych przestrzennych 3D. Na potrzeby artykułu rozumiemy przez to: dane pomiarowe z lotniczego skanowania laserowego, numeryczny model terenu (NMT), numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) i modele 3D budynków.

Mając to na uwadze, Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) podjął się opracowania modeli 3D budynków dla całego kraju oraz wytworzenia narzędzi umożliwiających dostęp do nich z poziomu przeglądarki internetowej. To odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie użytkowników, które jest zgodne z trendami polskiego i europejskiego rynku w zakresie rozwoju baz danych przestrzennych i rozwiązań tele­informatycznych. Działania te wpisują się również w kierunek wskazany w dokumentach strategicznych związanych z rozwojem cyf­rowym i informacyjnym nowoczesnego państwa, tj. w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” czy „Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa”.

Opracowanie modeli 3D budynków stanowi jedno z wielu zadań realizowanych w ramach wartego 189 mln zł projektu CAPAP. Ponadto Urząd pozyska i udostępni dane wysokościowe zebrane w technologii lotniczego skanowania laserowego, archiwalne zdjęcia lotnicze w formie cyf­rowej oraz cyfrowe zbiory map topograficznych i ogólnogeograficznych. Oprócz samego rozwoju baz danych przestrzennych projekt dostarczy również e-usługi umożliwiające wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych, podnoszenie jakości danych zewnętrznych dysponentów oraz udostępnianie danych.

• Wysoki popyt już jest

Na przestrzeni ostatnich lat państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (PZGiK) został zasilony dużą ilością (dla 93% obszaru kraju) danych wysokościowych pozyskanych w technologii lotniczego skanowania laserowego (ALS). Wchodzą one w skład bazy numerycznego modelu terenu (o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne). Od chwili włączenia pierwszych danych wysokościowych do centralnej części zasobu dane ALS stanowią jedne z najczęściej udostępnianych materiałów. Dlatego już w trakcie ich pozyskiwania GUGiK rozpoczął badanie potrzeb krajowych użytkowników w zakresie rozwoju tej bazy oraz dostępu do nowych zbiorów danych i usług. Ponadto w ramach prowadzonej na bieżąco współpracy międzynarodowej Urząd identyfikował możliwe kierunki rozwoju, także w zakresie dostarczania użytkownikom rozwiązań aplikacyjnych zapewniających efektywny dostęp do danych przestrzennych 3D.

Pierwszym krokiem była ankieta przeprowadzona w 2014 roku, w której udział wzięło 1189 osób z 650 instytucji...


Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama