Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-09-04 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Przetargi

Kto wykona ortofotomapy dla Puszczy Białowieskiej?

Instytut Badawczy Leśnictwa podpisał umowę na wykonanie zdjęć fotogrametrycznych i ortofotomap dla obszaru polskiej części Puszczy Białowieskiej.


Ilustracja: Kto wykona ortofotomapy dla Puszczy Białowieskiej? <br />
fot. Wikipedia/Nemo5576
fot. Wikipedia/Nemo5576

Prace będą realizowane w 8 kampaniach pomiarowych zaplanowanych na lata 2017–2019. Zdjęcia powinny być pozyskane fotogrametryczną kamerą cyfrową z zastosowaniem zintegrowanego systemu pozycjonowania GPS/INS, z terenową wielkością piksela nie większą niż 25 cm, w czterech kanałach spektralnych: R, G, B i bliskiej podczerwieni z pokryciem poprzecznym 60% i podłużnym 80%. Jeśli chodzi o ortofotomapy, zdjęcia RGB i CIR mają być ortorektyfikowane do obrazów o wielkości piksela 25 cm, a proces ortorektyfikacji ma być wykonany z zastosowaniem NMT o oczku 1 m.

Prace za 509 tys. zł wykona firma OPEGIEKA Elbląg. Wartość umowy to nieco ponad 2/3 kwoty, jaką gotowy był wydać na ten cel zamawiający.

W postępowaniu wystartowały również firmy: MGGP Aero Tarnów (z ofertą o wartości 531 tys. zł) oraz Gispro Szczecin (638 tys. zł).

Zamówienie jest częścią projektu „ForBioSensing” realizowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie metody monitoringu dużego obiektu leśnego z wykorzystaniem innowacyjnych technik i danych, w tym lotniczego skanowania laserowego oraz obserwacji satelitarnych. Wdrożenie wyników projektu ma pomóc w lepszym zrozumieniu procesów zachodzących w tym wyjątkowym kompleksie leśnym, a także lepiej przygotować działania ochronne dotyczącego tego obszaru.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@Henryku Nasza rola geodetow jest tworzyć rzetelne opracowania. Może analizować uszkodzenia drzewostanu. Możemy też analizować ubytek biomasy. Taka powinna być nasza rola. A polityka? I tak zrobią co chcą. Nasze dane jednak mogą pokazać jaka jest skala działań kronika i człowieka. Historia to rozliczy.
  
 4 
Korniku Każdy ma prawo być wyznawcą swojego idola. Korzystaj z Pana Kononowicza do woli. Masz prawo. Jeśli to jest tylko miarą Twojej cywilizacji to czerp z niej garściami.
    3 
 2 
@r. oczywiście cały cywilizowany świat się myli, ale na szczęście nasz dzielny Jarosław ma w dyspozycji sowich wyznawców, którzy wypalą przywleczonego przez imigrantów kornika do gołej ziemi. I tak idei Kononowicza - syna Podlasia - wreszcie stanie się zadość - "Wszystko zostanie zlikwidowane"
    3 
 9 
? ooo tak, najlepiej wiedzą Wajraki, Timmermansy, Budki i Szczerby oraz różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. Można było wyciąć kilkadziesiąt drzew i ochronić drzewostan. Straciliśmy około 8%. Chcecie wszystko? Za ile lat odnowi się pierwotny las? Śmierdzi polityką a nie zdrowym rozsądkiem... Chyba ktoś zarządza tym terenem i wie co zrobić, tak? Park Narodowy, RDLP itd.
    8 
 5 
Do Henryka To, że kornik zaatakował świerki to fakt, ale jak z tym postępować w naturalnym lesie, jakim jest puszcza- to wiedzą ekolodzy i specjaliści od ekosystemów, a nie leśnicy.
    3 
 6 
do politycznego fotogrametry: zainteresuj się analizami m.in. zdjęć satelitarnych i konsekwencji podjętych czy nie podjętych decyzji w odniesieniu do kornika drukarza na tych terenach. Te zdjęcia nie kłamią i nie manipulują. Można je zobaczyć na twitterze (@onosz). Jak jesteś taki sprytny to spróbuj to zatrzymać zanim kornik zje Łukaszenkę ;)
    4 
 4 
Ooo A kto wykona opinie "Porównawcza analiza danych fotogrametrycznych w celu detekcji wycinki w Puszczy Bialowieskiej w latach 2015-2017" IBL jest jednostką finansowana z budżetu wiec zapewne dane do zasobu nie wejdą bo i projekt współfinansowany zatem pewnie opinii tej nikt nie zleci lub nie ujawni...
    1 
 5 
W takim przetargu to i ja bym wystartował
    1 
 2 



zobacz też:

Lasy Państwowe wydadzą prawie 1,5 mln zł na zdjęcia lotnicze i ortofotomapę

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych rozstrzygnęła przetarg na...

Klęska w Borach Tucholskich widziana z kosmosu

Nawałnica, która w nocy z 11 na 12 sierpnia br. przeszła przez powiat chojnicki na Pomorzu, zniszczyła...

Wiatrołomy w drzewostanach Kuźni Raciborskiej na zobrazowaniach satelitarnych Dove (Planet)

7 lipca br. w godzinach wieczornych przez obszar Kuźni...

Zdjęcia lotnicze dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Zerwane dachy, uszkodzona infrastruktura elektroenergetyczna, setki hektarów...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w latach 1807-43 istniał Urząd Mierniczy Obwodu Białostockiego zajmujący się rozgraniczeniem gruntów i pastwisk dworskich i włościańskich, pomiarami gruntów we wsiach i majątkach skarbowych oraz sporządzaniem planów budowlanych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bolesław Wolny (1935-2018)

Bolesław Wolny (1935-2018)
Nestor szczecińskiej geodezji, wieloletni pracownik administracji geodezyjnej na Pomorzu Zachodnim. Pełnił m.in. funkcję kierownika Delegatury GUGiK w Szczecinie, głównego geodety województwa czy kierownika Oddziału Nadzoru Geodezyjnego i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1968
Komitet Obrony Kraju uchwalił wprowadzenie w Polsce "cywilnego" układu współrzędnych "1965". Mapami i danymi w układzie "1942" mogły dysponować tylko służby Ministerstwa Obrony Narodowej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama