Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-24| Teledetekcja, Sprzęt

Wiatrołomy w drzewostanach Kuźni Raciborskiej na zobrazowaniach satelitarnych Dove (Planet)

7 lipca br. w godzinach wieczornych przez obszar Kuźni Raciborskiej (leśnictwa: Szymocice, Nędza i Solarnia; Nadleśnictwo: Rudy Raciborskie; RDLP Katowice) przeszedł potężny huragan, niszcząc około 1500 ha drzewostanów. Skutki tego typu zjawisk są bardzo trudne do oszacowania tradycyjnymi metodami naziemnymi ze względu na ich wielkoobszarowy charakter i zamknięte drogi oraz zniszczoną infrastrukturę.


Wiatrołomy w drzewostanach Kuźni Raciborskiej na zobrazowaniach satelitarnych Dove (Planet) <br />
Lasy Kuźni Raciborskiej 25 czerwca br. (zdj. górne) i 20 lipca (zdj. dolne), CIR
Lasy Kuźni Raciborskiej 25 czerwca br. (zdj. górne) i 20 lipca (zdj. dolne), CIR
Niezastąpiona w takich sytuacjach jest rejestracja obszarów klęskowych na zobrazowaniach satelitarnych. Klasyczne satelitarne systemy obrazujące mają najczęściej trudności z obrazowaniem skutków tego typu zjawisk ze względu na listę oczekujących klientów, priorytety zamówień, ale przede wszystkim na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Odpowiedzią na te problemy wydaje się być innowacyjne rozwiązanie firmy Planet Labs, posiadającej konstelację nanosatelitów codziennie rejestrujących zobrazowania każdego fragmentu Ziemi. Pierwsze obrazy Planet dla tego obszaru byly juz dostepne 9 lipca, czyli drugiego dnia po nawalnicy.

Konstelacja Planet obejmuje już 190 nanosatelitów Dove o wymiarach 3U (30x10x10 cm) i jest największą w historii ludzkości. Mimo miniaturowych rozmiarów i wagi (poniżej 5 kg), urządzenia te obrazują powierzchnię kontynentów w 4 kanałach spektralnych (Red, Green, Blue, NIR) z rozdzielczością przestrzenną 3,125 m.

Zobrazowania Planet dostępne są poprzez ogólnie dostępną platformę PlanetExplorer, dzięki której jeszcze tego samego dnia obrazy są mozaikowane i wyrównywane tonalnie i możliwe do pobrania dla klientów posiadających odpowiedni abonament. Przedstawicielem Planet w Polsce jest krakowska firma ProGea 4D sp. z o.o.


© (2017) Planet Labs Netherlands BV

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama