wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-07-20| Geodezja, Teledetekcja, Firma

Zdjęcia lotnicze dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Zerwane dachy, uszkodzona infrastruktura elektroenergetyczna, setki hektarów powalonych drzew, które zablokowały wiele dróg, ciężko ranny mężczyzna, akcja lotniczego pogotowia ratunkowego – to obraz po nawałnicy i towarzyszącej jej trąbie powietrznej, która w popołudnie 7 lipca br. nawiedziła okolice Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.


Zdjęcia lotnicze dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wstępnie oszacowała, że do uprzątnięcia jest około 300 tys. m3 drewna. W warunkach naturalnych podobną ilość drewna pozyskuje się rocznie z 3-4 nadleśnictw RDLP w Katowicach.

Około 800 ha lasu zostało doszczętnie zniszczonych, a dalszych 700 ha uległo uszkodzeniu. Powierzchnia ta została wstępnie określona dzięki pomiarom GPS przeprowadzonym ze śmigłowca. Zakres przestrzenny przekazano firmie MGGP Aero z Tarnowa, która już 10 lipca wykonała swoim samolotem nalot fotogrametryczny w celu jak najszybszej inwentaryzacji szkód z wykorzystaniem ortofotomapy lotniczej (o rozdzielczości 3 cm) oraz pomiarów na stereoparach. Pierwsze dane przekazano w ciągu 24 godzin, a ortofotomapę lotniczą – trzy dni później.Na planowanie i szybką realizację misji lotniczej nie miały wpływu warunki pogodowe. MGGP Aero przekonuje, zastosowanie kamer fotogrametrycznych i samolotu ma kilka istotnych przewag nad wykorzystaniem dronów: bardzo krótki czas nalotu nawet mimo wietrznych, niesprzyjających warunków pogodowych, dla uzyskania tego samego efektu potrzeba wykonania znacznie mniejszej liczby zdjęć pozyskanych w podobnych warunkach oświetleniowych, bardzo dobra radiometria obrazów, krótki czas opracowania ortofotomapy oraz bardzo dobre parametry wpasowania w układ współrzędnych geodezyjnych.
Zasadniczym argumentem przemawiającym za stosowaniem technologii lotniczych jest jednak możliwość identyfikacji i wykonywania pomiarów 3D na stereoparach. Operator może nie tylko określić położenie pojedynczych drzew, ale także ustalić, w jakim stopniu są pochylone, czy leżą na gruncie, które drzewa są połamane, a które – mimo że ocalały – stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.RDLP w Katowicach zamówiło tego typu opracowanie już po raz trzeci i przekonuje, że jest to najszybsza i najbardziej wiarygodna metoda inwentaryzacji szkód w lasach.

Wkrótce więcej informacji o wynikach pomiarów i metodzie inwentaryzacji szkód z wykorzystaniem zdjęć lotniczych.

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Każda metoda jest dobra, każda ma swoje zalety, jak również wady i ograniczenia. Zależy jaki chcemy osiągnąć efekt oraz który czynnik jest najważniejszy dla zamawiającego (cena, czas, jakość,...). Dlatego nie negujmy innych rozwiązań, które również się sprawdzają w tego typu projektach

powiem tak: każdy kto kiedykolwiek pracował na stereoparach wybierze zawsze duże zdjęcia z kamer fotogrametrycznych. Wiedza, praktyka, doświadczenie i rozsądek same podpowiedzą takie rozwiązanie. Po prostu dużo mniej zdjęć i reszta parametrów także przemawia za tą metodą. Chciałbym zobaczyć ten materiał na żywo. Musi robić wrażenie w okularkach.

Zasadniczy argument niestety nie jest argumentem zasadniczym. Na zdjęciach wykonanych przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego można również wykonywać pomiary na stereogramach. Wpasowanie w układ też nie jest już niestety (albo na szczęście) domeną fotogrametrii załogowej. Szybkość opracowania dużych obszarów to na tą chwilę obecną jedyna istotna różnica. Na małych obszarach stosunek jakości do ceny jest na korzyść BSP. Ale to moja osobista opinia jako praktyka obu technologii. Kolegom z MGGP Aero kibicuję - ciekawe opracowanie! Z przyjemnością przeczytam więcej o Waszych sukcesach.

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt