Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-20| Geodezja, Teledetekcja, Firma

Zdjęcia lotnicze dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Zerwane dachy, uszkodzona infrastruktura elektroenergetyczna, setki hektarów powalonych drzew, które zablokowały wiele dróg, ciężko ranny mężczyzna, akcja lotniczego pogotowia ratunkowego – to obraz po nawałnicy i towarzyszącej jej trąbie powietrznej, która w popołudnie 7 lipca br. nawiedziła okolice Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.


Zdjęcia lotnicze dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wstępnie oszacowała, że do uprzątnięcia jest około 300 tys. m3 drewna. W warunkach naturalnych podobną ilość drewna pozyskuje się rocznie z 3-4 nadleśnictw RDLP w Katowicach.

Około 800 ha lasu zostało doszczętnie zniszczonych, a dalszych 700 ha uległo uszkodzeniu. Powierzchnia ta została wstępnie określona dzięki pomiarom GPS przeprowadzonym ze śmigłowca. Zakres przestrzenny przekazano firmie MGGP Aero z Tarnowa, która już 10 lipca wykonała swoim samolotem nalot fotogrametryczny w celu jak najszybszej inwentaryzacji szkód z wykorzystaniem ortofotomapy lotniczej (o rozdzielczości 3 cm) oraz pomiarów na stereoparach. Pierwsze dane przekazano w ciągu 24 godzin, a ortofotomapę lotniczą – trzy dni później.



Na planowanie i szybką realizację misji lotniczej nie miały wpływu warunki pogodowe. MGGP Aero przekonuje, zastosowanie kamer fotogrametrycznych i samolotu ma kilka istotnych przewag nad wykorzystaniem dronów: bardzo krótki czas nalotu nawet mimo wietrznych, niesprzyjających warunków pogodowych, dla uzyskania tego samego efektu potrzeba wykonania znacznie mniejszej liczby zdjęć pozyskanych w podobnych warunkach oświetleniowych, bardzo dobra radiometria obrazów, krótki czas opracowania ortofotomapy oraz bardzo dobre parametry wpasowania w układ współrzędnych geodezyjnych.
Zasadniczym argumentem przemawiającym za stosowaniem technologii lotniczych jest jednak możliwość identyfikacji i wykonywania pomiarów 3D na stereoparach. Operator może nie tylko określić położenie pojedynczych drzew, ale także ustalić, w jakim stopniu są pochylone, czy leżą na gruncie, które drzewa są połamane, a które – mimo że ocalały – stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.



RDLP w Katowicach zamówiło tego typu opracowanie już po raz trzeci i przekonuje, że jest to najszybsza i najbardziej wiarygodna metoda inwentaryzacji szkód w lasach.

Wkrótce więcej informacji o wynikach pomiarów i metodzie inwentaryzacji szkód z wykorzystaniem zdjęć lotniczych.

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS