Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-08-16| Teledetekcja

Klęska w Borach Tucholskich widziana z kosmosu

Nawałnica, która w nocy z 11 na 12 sierpnia br. przeszła przez powiat chojnicki na Pomorzu, zniszczyła ok. 38 tys. hektarów drzewostanów, a straty w drewnie sięgają 7 mln metrów sześciennych. Już 13 sierpnia, czyli drugiego dnia po nawałnicy, były dostępne pierwsze obrazy zarejestrowane przez satelity Planet dla terenu dotkniętego klęską żywiołową.


Klęska w Borach Tucholskich widziana z kosmosu <br />
Okolice miejscowości Suszek przed i po nawałnicy. Kompozycja mapowa CIR (kanały: 4, 3, 2 Planet Scope) oraz wektor Leśnej Mapy Numerycznej (źródło: BDL)
Okolice miejscowości Suszek przed i po nawałnicy. Kompozycja mapowa CIR (kanały: 4, 3, 2 Planet Scope) oraz wektor Leśnej Mapy Numerycznej (źródło: BDL)
Skutki tego typu zjawisk są bardzo trudne do oszacowania tradycyjnymi metodami naziemnymi ze względu na ich wielkoobszarowy charakter i zamknięte drogi oraz zniszczoną infrastrukturę. Niezastąpiona w takich sytuacjach jest rejestracja obszarów klęskowych na zobrazowaniach satelitarnych. Odpowiedzią na te problemy wydaje się być innowacyjne rozwiązanie firmy Planet Labs, posiadającej konstelację nanosatelitów codziennie rejestrujących zobrazowania każdego fragmentu Ziemi.

Konstelacja Planet obejmuje już 190 nanosatelitów Dove o wymiarach 3U (30x10x10 cm). Mimo miniaturowych rozmiarów i wagi (poniżej 5 kg), urządzenia te obrazują powierzchnię kontynentów w 4 kanałach spektralnych (Red, Green, Blue, NIR) z rozdzielczością przestrzenną 3,125 m.

Zobrazowania Planet wizualizowane są poprzez ogólnie dostępną platformę PlanetExplorer, dzięki której jeszcze tego samego dnia obrazy są mozaikowane i wyrównywane tonalnie i możliwe do pobrania dla klientów posiadających odpowiedni abonament. Przedstawicielem Planet w Polsce jest krakowska firma ProGea 4D sp. z o.o.

Okolice wsi Sominy przed i po nawałnicy.
Kompozycja RGB (kanały: 3, 2, 1) obrazów z nanosatelitów Planet Scope

Źródło: ProGea 4D sp. z o.o.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS