Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-18 | Teledetekcja

Lotniczy skaning pomógł odkryć śląską wieś

Zaginioną średniowieczną wieś Goschwitz, której naukowcy poszukiwali już przed II wojną światową, odkryto w sąsiedztwie Strzelina (woj. dolnośląskie) dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego. Bez wbicia łopaty w ziemię udało się poznać wielkość i rozplanowanie osady sprzed kilkuset lat.


Ilustracja: Lotniczy skaning pomógł odkryć śląską wieś <br />
oprac. M. Legut-Pintal
oprac. M. Legut-Pintal

„Do tej pory dzięki dokumentom z czasów średniowiecza wiedzieliśmy jedynie, że wieś Goschwitz została założona pod koniec XIII w., i że jej mieszkańcy płacili daniny. Dlatego nasze badania przyniosły olbrzymią porcję danych, niejednokrotnie dla nas zaskakujących” – mówi PAP dr Maria Legut-Pintal z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Odkrycia dokonano dzięki wykorzystaniu lotniczego skanowania laserowego (ALS), które umożliwia zbadanie form terenowych znajdujących się nawet pod pokrywą lasu czy łąk. Dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom udało się zrekonstruować rozplanowanie średniowiecznej wsi.

„Wiemy, że powstała pod koniec XIII w. i istniała zaledwie kilkadziesiąt lat. Teraz po raz pierwszy na terenie Polski mamy możliwość zbadania takiej osady – zjawisko opuszczania wsi było bardzo rzadkie w tym rejonie i najczęściej kolejne zabudowania powstawały na tych starszych” – mówi dr Legut-Pintal.

Wieś Goschwitz założył najprawdopodobniej Bolko I Surowy, który zaczął zagospodarowywać tereny wokół Strzelina. Wieś zanikła ok. poł. XIV w. (później wzmianki o niej przestały się pojawiać w źródłach pisanych), więc funkcjonowała zaledwie przez jedno, dwa pokolenia. Później teren ten został zalesiony.

„Taką sytuację można przyrównać do rzymskich Pompejów – mamy tutaj utrwalony stan ze ściśle określonego okresu” - dodaje badaczka.

Centralną część wsi stanowił prostokątny plac tzw. nawsie. Od południa do północy przylegały do niego zagrody, na które składały się domostwa, stodoły, przydomowe ogródki, a za nimi od zewnętrznej strony rozciągały się pola uprawne. „Co ciekawe, na uzyskanym obrazie widoczne są nawet częściowo rysujące się granice pomiędzy polami poszczególnych właścicieli. To unikatowe znalezisko na terenach Polski” – zaznacza badaczka.

Dla historyków pozostaje zagadką, dlaczego wieś tak szybko opustoszała. Legut-Pintal wskazuje, że założenie wsi było inwestycją lokalnego księcia, która miała się zwrócić. Wygląda na to, że w tym przypadku dokonał on jednak złej oceny. Naukowcy przypuszczają, że mieszkańcy Goschwitz oprócz uprawy roli (ziemia w tym rejonie była jednak mało urodzajna) zajmowali się poszukiwaniem cennych kruszców i działalnością górniczą – w najbliższej okolicy eksploatowano w tym samym okresie kamieniołomy łupków.

Uzyskane dane są na tyle dokładne, że naukowcy mogą określić nawet wielkość domów. Wygląda na to, że były to konstrukcje wielodzielne, czyli przystosowane do życia dla rodzin wielopokoleniowych. Takie same budowle powstawały również na obszarze Czech. Zarysy są widoczne dla urządzenia pomiarowego dzięki temu, że domy posiadały kamienne fundamenty. Ściany wykonano zapewne w konstrukcji ryglowej.

Wiadomo też, jaki system miary stosowano w czasie fundacji wsi. Podstawową jednostką był sznur o długości ok. 45 m: szerokości wsi wynosiła 225 m (5 x 45m), jej długość 405 m (9 x 45m). „Zdziwiło nas też, że system miary odróżnia się od typowego stosowanego przy lokacji miast” – stwierdziła badaczka.

Centralny plac nie był zabudowany, chociaż w podobnych przypadkach z czasem mógłby na nim powstać kościół lub budynki mieszkalne. Na wieś składało się ok. 20 zagród. Co ciekawe, w momencie powstawania wsi te na północ od placu były różnej wielkości. „To świadczy, że w procesie lokacji brali udział ludzie o różnych możliwościach finansowych” – zauważa ekspertka.

Teraz naukowcy przygotowują się do badań archeologicznych – na jesieni udadzą się w teren z aparaturą geomagnetyczną, która umożliwi zajrzenie pod powierzchnię bez przeprowadzenia wykopalisk i poznanie kolejnych szczegółów na temat życia dawnych mieszkańców Śląska. W ostatnich latach dzięki metodom teledetekcyjnym odkryto kilka średniowiecznych miast – Dzwonowo i Stare Szamotuły (woj. wielkopolskie) oraz Nieszawę (woj. kujawsko-pomorskie), ale do tej pory – żadnej wsi.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@Abcd ciekawe dlaczego wszystko kojarzy Ci się z polityką? I gdzie Ty wyczuwasz nienawistny smrodek? Czy to przypadkiem nie politycy właśnie, jednej z opcji oraz wspierające ich media, lansują wizję ziejących nienawiścią rządzących? Dałeś się nabrać mędrcom dyskutującym pod miejskim hipermarketem lub galerii handlowej? A z Niemców, to już nie można się śmiać? Tym bardziej, że Goszwic leży na ich terenie? Oczywiście, że nie ma nic złego w pochodzeniu ze wsi. Sam na pewno jeździłeś nieraz do dziadzia i spałeś na sianku w stodole.
  
 2 
@LasoPenetrator Geoportal udostępnia wmtsa z danymi ISOK, da się też go podłączyć do geoportalu: http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/ISOK_CIEN
  
teraz pewnie złotego pociągu będą szukać
  
 3 
Praktycznie na geoportalu masz usługi sieciowe w tym hipsometrie żebyś mógł to zrobić.
  
Hipotetycznie - gdybym chciał poświęcić prywatny czas, na przeglądane plików LAS i odkrycie jakiejś zaginionej wsi albo innego kurhanu, to pliki LAS na ten chwalebny cel, mogę wziąć z GUGiK nieodpłatnie, czy za pomocą furmanki pieniędzy?
  
@D prowincjonalny to nie znaczy ze wsi (bo w tym nie ma nic złego), prowincjonalny to znaczy o horyzontach nie wykraczających poza świat prostackiego postrzegania rzeczywistości rysowanego przez polityków (zwłaszcza dzisiejszego sortu) i kopiowane przez mędrców pod budką z piwem. Te komentarze poniżej wiążące naukowe odkrycie z pseudozabawną antyniemieckością jakoś przesiąknięte są tym nienawistnym smrodkiem.
    4 
 5 
@: - napisał ten dumny, co to jego dziadek albo ojciec, zamienił wóz z gnojem i chałupę strzechą krytą na tramwaj i m2 w wielkim mieście.
    3 
 4 
Brednie zakompleksionych prowincjonalnych mądrali. Nie siejcie nienawiści bo wasze dziedzi zbiorą jej owoce.
    6 
 4 
@tt , to nie był Bolko tylko pewnikiem Bolkho, a już na pewno nie był Surowy, ale Streng - Bolkho Streng, tak się właśnie nazywał. A wioska się zwinęła, bo obniżył się poziom wody gruntowej i wyschły studnie. Motopompy Daimlera nie pompowały już wody do pralek i zmywarek Miele. Nie było jeszcze wtedy OMO z formułą 20 stopni i w rzece nie dało się doprać bojowych i galowych skór - spod dratwy Hugo Bosa. Poza tym, proszek zostawiał na nich ślady. W tej sytuacji Bolkho nakazał wypróbować Dosię, ale efekt był żałosny - każdy kto kiedyś używał Dosi wie, że nią pierze się tylko raz. W tej sytuacji Bolkho nakazał natychmiastowy odwrót do Berlina. Ot i cała tajemnica.
    7 
 8 
Ciekawy artykuł. Po geodezji to człowiek kulawo z historią. Nawet nie wiedziałem, że był jakiś Bolko I Surowy. Niestety wioska zwinęła się sama i to wynika wprost z treści artykułu. Po pierwsze zastosowano tam pierwszy raz przy budowie domów technologię wielkiej płyty. Niestety nie mieli jeszcze wiertarek i ni pierona nie dało się przywiesić karnisza. Kto by wytrzymał. Po drugie, miejscowa ludność miała się utrzymywać głównie z rolnictwa. A że ziemie nie były urodzajne uprawiali głównie sex i kukurydzę. To pierwsze czasami w domu czasami w tej kukurydzy. A na dodatek Bolko I Surowy z czasem zaczął się psuć (słońce, wigloć) i mięso (Bolko) do wywalenia. A na poważnie kolega geodeta ze Strzelina się wypowie - Jarek wykład z historii Goschwitz bite!
    5 
 6 
odkrywajcie , odkrywajcie. wkrótce do goszwic powrócą prawowici właściciele.
    7 
 4 



zobacz też:

Skaning laserowy pomoże znaleźć granicę rzymskiej Dacji

W ostatni piątek lipca na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu tarnowska...

LiDAR będzie skuteczniej penetrować roślinność

Naukowcy z Naval Research Laboratory (NRL) w Waszyngtonie pracują nad technologią, która powinna...

Po raz kolejny nie dotrą do Bari

Już w sierpniu studenci z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
już Newton twierdził, że światło może ulegać odchyleniu w wyniku grawitacji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Sitek (1928-2022)

Zbigniew Sitek (1928-2022)
Profesor Zbigniew Sitek urodził się w Kamienicy Polskiej 14 kwietnia 1928 r. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH ukończył w 1954 r. Doktorat obronił w 1962 r., a habilitował się w 1966 r. W latach 1963–1965 był stypendystą w National...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 330 p.n.e.
Autolycus (ok. 360-290 p.n.e.) z Pitane (w Azji Mniejszej) pisze jedne z pierwszych prac na temat geometrii sfery - "O ruchomej kuli" i obserwacji astronomicznych - "O wschodach i zachodach". W pierwszej porusza 13 problemów z zakresu astronomii, w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2