Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

LiDAR będzie skuteczniej penetrować roślinność

Naukowcy z Naval Research Laboratory (NRL) w Waszyngtonie pracują nad technologią, która powinna znacznie poprawić możliwość penetracji roślinności przez skanery laserowe.


LiDAR będzie skuteczniej penetrować roślinność

Już teraz lotnicze skanery laserowe pozwalają zaglądać pod korony drzew, co jest szeroko wykorzystywane chociażby przez archeologów. Jak jednak przekonują eksperci z NRL, możliwości LiDAR-ów w tym zakresie są mocno ograniczone, bo podczas pomiaru zdecydowana większość wiązki lasera odbija się od liści, a impulsy odbite od gruntu są często słabe. Najnowsze zdobycze technologiczne w zakresie optyki dają jednak możliwość rozwiązania tego problemu.

Dotychczasowe wyniki swoich badań na ten temat naukowcy z Waszyngtonu zaprezentowali pod koniec czerwca br. podczas Kongresu Obrazowania i Optyki Stosowanej organizowanego przez Optical Society. Opracowali oni specjalny system laserowy bazujący na cyfrowej holografii. – Od lat pracujemy nad tzw. optyczną koniugacją fazową i już jakiś czas temu doszliśmy do wniosku, że można by wykorzystać ten proces, by penetrować roślinność promieniem lasera. Jednak jeszcze do niedawna nie dysponowaliśmy odpowiednią technologią, która by to umożliwiała. Sytuację zmieniły osiągnięcia w zakresie cyfrowej holografii i hologramów generowanych cyfrowo – wyjaśnia Paul Lebow z NRL.

– Kluczem do sprawnego funkcjonowania naszej technologii jest interferencja dwóch promieni lasera – wyjaśnia Abbie Watnik z NRL. W zaprojektowanym przez amerykańskich naukowców układzie system holograficzny selektywnie odrzuca pierwsze impulsy, które odbiły się od obiektów częściowo przesłaniających interesującą nas powierzchnię (np. grunt porośnięty lasem). W ten sposób do skanera dociera tylko światło odbite od tej powierzchni.

W ocenie specjalistów z NRL technologia ta powinna się sprawdzić na dystansach od kilku metrów do nawet kilku kilometrów i może być zastosowana na przykład w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych na terenach leśnych. Praktyczne wdrożenie tego rozwiązania uzależnione jest jednak od pozyskania kolejnych funduszy na badania. Tymczasem naukowcy mają już kolejne pomyły na innowacje w zakresie skanowania laserowego. Chcą m.in. rozwijać technologię, która pozwoliłaby skanować dna zbiorników wypełnionych mętną wodą.

Źródło: OSA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS